Bilişim ProfesyonelleriMakale

İş ve BT söz konusu olduğunda SWOT analizi nedir?

SWOT analizi nasıl yapılır ve işletmenizin neden size ihtiyacı var?

İş stratejisi üzerinde çalışırken ve iyi bir nedenle “SWOT” analizinin oldukça fazla atıldığını duymuş olabilirsiniz – bu, işinizin mevcut durumunu ve dolayısıyla nasıl iyileştirmeler yapabileceğinizi belirlemenin temellerinden biridir.

Bir SWOT analizi, sağladığınız hizmetleri rakiplerinizinkilerle karşılaştırmak, iyileştirme için yer olduğunu ve nasıl rekabet etmeye devam edebileceğinizi belirlemek için de kullanılabilir.

Ayrıca, mevcut müşterilerinize hizmet vererek ve tabii ki alternatif bir teklif arayan yeni müşterileri çekerek ve muhafaza ederek yerine getirebileceğiniz pazar fırsatlarını belirlemenize yardımcı olacaktır.

SWOT nedir?

SWOT, Güçlü Yönler, Zayıf Yönler, Fırsatlar ve Tehditler anlamına gelir, bu nedenle mevcut durumunuzu ve nerede olmak istediğinizi kapsar. İşletmenizin şu anda nerede durduğunu ve pazardaki boşlukları doldurmak için nerede büyüyebileceğini tam olarak değerlendirebilmenizi sağlayacaktır.

Hem iç hem de dış faktörler dikkate alınır ve bu, belki de nereye daha fazla dikkat etmeniz gerektiğini belirlemenize yardımcı olur. Fırsatları ele almak için zayıf yönlerinizi nasıl tersine çevirebilirsiniz ve tehditleri azaltmak için güçlü yönlerinizi nasıl kullanabilirsiniz?

Bir SWOT analizi, mevcut pazar konumunuz da dahil olmak üzere her şeyi hesaba kattığından, herhangi bir işletmenin cephaneliğinde çok etkili bir araçtır.

Bu analiz, rekabette bir adım önde olmanızı sağlamak için yaklaşık olarak yıllık olarak yapılmalıdır; yeni kurulan şirketler ve yeni işletmeler, fırsatların en üst düzeye çıkarılmasını ve hata kapsamının azaltılmasını sağlamak için SWOT’u temel planlama sürecine entegre etmelidir.

Nereden başlayayım?

Analizin işe yaraması için, farklı dört bölümün her birine neler ekleyebileceğinizi düşünmeniz gerekir. Gerçekçi olduğunuzdan emin olun ve eklediğiniz her noktada spesifik olun. Mümkün olduğunca açık ve net olun.

Ayrıca, daha sonra kuruluşunuzun daha eksiksiz bir resmini çizmek için bunları karşılaştırabileceğiniz için, şirketin farklı bölümlerindeki kişilerin ayrı GZFT’ler yürütmesini sağlamaya değer. Bu, ekibinizi bir araya getirmeye yardımcı olacak ve işi ilerletmek için hepinizin uyum içinde çalışmasını sağlayacaktır.

Daha sonra genellikle yukarıdaki resme benzer şekilde dört kareli bir SWOT analiz şablonu çizersiniz. Her bölüm için başlamanıza yardımcı olacak bazı örnek sorular:

Güçlü:

Neyi diğer şirketlerden daha iyi yapıyorsunuz? Pazarınızdakiler güçlü yönleriniz neler diyor? Ürününüzü/hizmetinizi satmanıza neden olan faktörler nelerdir? USP’niz nedir?

zayıf yönler:

Neler geliştirilebilir? Pazarınızdakiler zayıf yönleriniz neler diyor? Satışlarınızı kaybetmenize neden olan nedir?

Fırsatlar:

Hangi fırsatları düşünebilirsiniz?

İşletmenizin algısı olumlu mu?

Güçlü yönleriniz fırsatlara yol açıyor mu?

Tehditler:

Kuruluşunuz ne gibi engellerle karşılaşıyor? Rakipleriniz sizden daha fazlasını mı yapıyor? Öyleyse, ne? Modern teknolojiye ayak uyduruyor musunuz? Veya ürününüzü/hizmetinizi modası geçmiş hale getirecek yeni bir teknoloji veya ürün mü devreye girdi? Bunlardan herhangi biri işinizi ciddi şekilde tehdit ediyor mu?

Listelere öncelik verdiğinizden ve onları güncel tuttuğunuzdan emin olun, böylece her bölümde sizin için en önemli olanı bilirsiniz.

Vaka Analizi

SWOT analizinize neleri dahil edeceğinizi düşünmenize yardımcı olmak için, 90’larda gerçekleştirilen Dell’in bir örneğini ekledik.

Güçlü:

Ürünleri doğrudan müşterilere satma Maliyetleri rakiplerinkinin altında tutma Müşteri taleplerine daha yüksek yanıt verme

zayıf yönler:

Bilgisayar perakendecileriyle ortaklık veya güçlü ilişkiler yok

Fırsatlar:

Tek noktadan alışverişe olan talebin artması Müşterilerin bilgisayarlarda ne istediklerine dair bilgilerinin artması Bir pazarlama aracı olarak internet

Tehditler:

IBM ve Compaq gibi rakiplerin daha güçlü marka adı Rakiplerin perakendecilerle güçlü ilişkisi

strateji

Gerekli tüm bilgileri toplayıp önceliklendirdikten sonra işletmeniz için kısa ve uzun vadeli stratejiler geliştirmeye başlayabilirsiniz. Güçlü yönlerinizin fırsatlarınızı nasıl en üst düzeye çıkarabileceğine ve aynı zamanda tehditleri nasıl en aza indirebileceğine bakın. Aynı şekilde, fırsatların zayıflıkları en aza indirip, tehditleri de önleyip önleyemeyeceğine bakın. Bunları bir strateji haline getirdikten sonra, potansiyelinizi en üst düzeye çıkarmak için SWOT analizinizi ve stratejinizi yenileyebileceğiniz düzenli toplantılar ayarlamayı unutmayın.

Çözüm

Bir SWOT analizi, ihtiyacınız olan tüm gerekli bilgileri tek bir sayfada net ve özlü bir şekilde düzenlemenize yardımcı olmalıdır. Hemen değiştirilmesi gereken alanları vurgulayarak işinize yardımcı olmalıdır. Rakipleriniz hakkında daha derin bir anlayışa sahip olacaksınız, böylece işinizi oyunda öne geçmek için uyarlayabilirsiniz.

Peki, ne bekliyorsun?

Makalenin Orjinal Kaynağı: https://www.itpro.co.uk/strategy/28943/what-is-a-swot-analysis

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.