Bilişim ProfesyonelleriMakale

İş Zekası Nedir? Bu Veriye Dayalı Alana Ayrıntılı Bir Bakış

İnsan sermayesi, değişen paradigmalar, dokunma temelleri – günümüzde işletmeler, alışılmadık terimlerin kafalarının karışmasına neden olabilecek görünüşte garip kelimeler ve sözlerle doludur. Çoğu kişi için “iş zekası” terimi de bu tasarıya uyuyor. Elbette, bunun işletmelerin akıllı kararlar almasına yardımcı olmayı içerdiği konusunda eğitimli bir tahminde bulunabilirsiniz, ancak iş zekasının ne olduğunu merak ediyorsanız, o zaman doğru yere geldiniz. Bu makalede, iş zekasının ne olduğunu, geçmişini ve kuruluşların gelişmesine yardımcı olmak için nasıl kullanıldığını derinlemesine inceleyeceğiz.

İş zekası (BI) nedir?

Basitçe ifade etmek gerekirse, iş zekası, bir işletmenin karar vermesine yardımcı olmak için verileri toplayan, depolayan ve analiz eden süreçler ve teknolojiler için genel bir terimdir. Bu, satış rakamlarını incelemek, ürün kullanıcılarının alışkanlıklarını izlemek, operasyon maliyetlerini veya herhangi bir sayıda girdiyi ölçmek şeklinde olabilir – toplanacak veri varsa, iş zekası uzmanları bunları kullanabilir.

Bu, kulağa dünyayı sarsıcı gelmeyebilir – sonuçta, işletmeler kendi pazarlarını inceliyorlar ve yüzyıllardır rekabette öne geçmenin yollarını arıyorlar. Ancak son derece bağlantılı modern dünyamız ve gelişmiş bilgi işlem gücümüz, bu uygulamanın aşırı hızlanmasına yardımcı oldu. Artık iş kararlarına rehberlik edecek daha fazla veriye ve daha analitik işleme gücüne sahibiz. Eskiden içgüdüsel hisler tarafından belirlenenler artık gerçek veriler kullanılarak çözülebilir – ve bu büyük bir olay!

İş zekası neden önemlidir?

İşletmelerin vermeleri gereken kararlar veya iyileştirecek süreçler konusunda hiçbir sıkıntısı yoktur. İş zekası, karar vericilerin potansiyel seçeneklerinin sonuçlarına ilişkin bilgiye dayalı bir görüşe sahip olmalarını sağlar. Bu, işletmelerin daha hızlı kararlar almalarına, verimsiz süreçleri iyileştirmelerine, pazar eğilimlerini belirlemelerine ve rekabetlerini daha iyi anlamalarına yardımcı olabilir – bunların hepsi inanılmaz derecede değerli olabilir.

İyi tasarlanmış BI analitik sistemleri, yöneticilere, genellikle iş süreci analizi, performans yönetimi ve pazarlama için güçlü bir platform sağlayan güncel güncellemeler ve uyarılarla, kuruluşlarının kapsamlı bir görünümünü verebilir.

İş zekası nasıl kullanılır?

İş zekası uzmanlarının çalışmaları çok çeşitli şekillerde kullanılabilir – ama bu tam olarak neye benziyor? Çeşitli sektörlerdeki şirketlerin iş zekasından nasıl yararlandığına bir göz atın:

  • Sağlık: İş zekası için kullanılabilir hasta geri kabul oranlarını düşürmek , no-show planlanan hasta ziyareti azaltmak ve genel verimliliği artırmak.
  • E-ticaret ve perakende : İş zekası, satın almaya daha yatkın olan müşterileri belirlemek, müşterilerin ilgisini çekebilecek ek ürünleri belirlemek ve etkili promosyon fırsatlarını hızlıca belirlemek için kullanılabilir.
  • Lojistik : İş zekası, karmaşık tedarik zincirlerini izlemek için kullanılabilir ve lojistikçilerin potansiyel sorunlu alanları tahmin etmesine ve bunlara hazırlanmasına yardımcı olur.

Bunlar sadece birkaç endüstri örneği olsa da, neredeyse her işletme BI’dan yararlanabilir. Çalışmayı seveceğiniz bir sektör varsa, bunun içinde iş zekası tekniklerini uygulama şansınız vardır.

İş zekası araçları ne için kullanılır?

Artık iş zekasının ne olduğu ve nasıl kullanıldığı hakkında daha iyi bir fikriniz olduğuna göre, iş zekası profesyonellerinin ellerinde bulunan bazı araç türlerine bir göz atalım. Bu araçlar genellikle aşağıdaki kategorileri kapsar:

Raporlama: Bu araçlar, organizasyonel finans planlaması, bütçeleme ve performans yönetimini detaylandıran elektronik raporlar üretebilir. Genellikle son ürün, büyük miktarda veriyi bir bakışta özetleyebilen bir panodur.

Sorgulama: Bu araçlar genellikle sorular sormak ve verileri analiz etmek için kullanılır. Bu araçların çoğu, bir sorgu oluşturmak için gereken programlamanın bir kısmını otomatikleştirir.

Tahmine dayalı analiz: Bu, mevcut ve geçmiş verilere dayalı olarak iş sonuçlarının tahmin edilmesini ve tahmin edilmesini içerir.

Bu görevler için kullanılan araçlar pek çok biçimde olabilir – bazıları endüstrilerde geniş çapta kullanılabilen kapsamlı yazılım paketleridir, diğerleri ise belirli endüstriler için özel olarak tasarlanmış olabilir. Kullanılan araç ne olursa olsun, bu platformların tümü verilere güveniyor.

İş zekası ile genellikle hangi roller ilişkilendirilir?

Öyleyse bu alanda gerçekten çalışan insanlar kimler? İşlerine güvenen yönetici düzeyindeki karar vericilerin yanı sıra, iş zekasıyla ilişkili birkaç pozisyon vardır.

  • Veri analistleri
  • İş zekası analistleri
  • Veri bilimciler
  • İş zekası geliştiricileri

Bu rollerin çoğu biraz “yumuşacık” olabilir ve organizasyondan organizasyona tutarlı bir şekilde tanımlanamaz – örneğin, bazı iş zekası analistlerinin çalışmaları bir veri analistininkine çok benzer görünebilir ve bunun tersi de geçerlidir. Verilen etiket ne olursa olsun, bu profesyonellerin yaptığı işin tümü, programlama, istatistiksel analiz, raporlama ve veri görselleştirme gibi benzer bir beceri temelinden geliyor.

Geleceğinizde veriye dayalı bir kariyer var mı?

İş zekası hakkında bir şeyler okumak ilginizi çektiyse, veri analizinde bir kariyer keşfetmeyi düşünebilirsiniz. Bu veri uzmanları, bir işletmenin liderlik ve yönetim ekiplerinin karar verme sürecini etkileyen işlerle bir organizasyonda çok önemli bir rol oynayabilir. 

Orjinal Makale: https://www.rasmussen.edu/degrees/technology/blog/what-is-business-intelligence/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.