Bilişim ProfesyonelleriDijital MedyaMakale

Sosyal Medya Yönetimi Nedir ve Neden Bir Sosyal Medya Yönetim Şirketine İhtiyacınız Var?

Dijital pazarlama, ilgi uyandırmak, potansiyel müşterileri beslemek ve satışları kapatmak için birlikte çalışan birçok hareketli parçayı kapsar. Ancak, pazarlama bütçenizden en iyi şekilde yararlanmak istiyorsanız, her dijital pazarlama taktiğinin ayrıntılarını ve işinize nasıl yardımcı olabileceklerini bilmeniz önemlidir. En yaygın soruyla başlayalım – sosyal medya yönetimi nedir?

Bu, internette ve bizzat sosyal medyanın kendisinde sık sık sorulan bir sorudur, sizde bu soruyu soruyorsanız bu harika, çünkü cevabı bu makalede! Muhtemelen Facebook veya Twitter gibi sosyal medya kanallarını biliyorsunuzdur . Ancak bu kanalların küçük işletmenizi büyütmek için nasıl kullanıldığını biliyor musunuz? İşletmeniz için sosyal medya yönetiminin ne olduğunu belirlemek, erişiminizi artırmak ve dönüşümleri etkilemek için sosyal kanalları etkili bir şekilde kullanmada önemli bir rol oynar.

Bugünkü yazımızda, aklınızdan geçen ” Sosyal medya yönetimi nedir?” Hakkındaki tüm soruları cevaplayacağız. Ardından, sosyal medya yönetiminin neden önemli olduğu hakkında biraz daha ayrıntıya gireceğiz ve bir sosyal medya yönetim şirketinin , şirketinizin sosyal kampanyalarıyla daha iyi sonuçlar görmenize nasıl yardımcı olabileceğini tartışacağız .

Sosyal Medya Yönetimi nedir?

Sosyal medya yönetimi, Facebook , Instagram , Twitter , LinkedIn , YouTube ve Pinterest gibi sosyal medya kanallarında içerik oluşturma, yayınlama, tanıtma ve yönetme sürecidir .

Sosyal medya yönetimi , şirketinizin sosyal medya profillerine güncellemeler göndermenin ötesine geçer. Ayrıca, hedef kitlenizle etkileşim kurmayı ve erişimi ve görünürlüğü artırmak için yeni fırsatlar aramayı da içerir. Sosyal medyayı yönetmekle ilgili görevlerden sadece birkaçı:

Doğru Sosyal Medya Yönetim Platformlarını Seçmek

Sosyal medya yönetimi için bir oyun planı oluşturmaya başlamadan önce  , işletmeniz için en iyi sosyal medya platformlarının ne olduğunu düşünmeniz gerekecek  . Aşağıda, farklı platformlara ve işletmenize sağlayabilecekleri avantajlara ilişkin kısa bir genel bakış yer almaktadır:

  • Facebook  – Facebook’un farklı geçmişlerden gelen yaklaşık 2,7 milyar aylık aktif kullanıcısı var. Facebook’un kullanıcı tabanına gelince, cinsiyetler ve yaş grupları arasında hoş bir denge var. Bu, onu daha geniş bir kitleye ulaşmaya çalışan işletmeler için harika bir sosyal platform yapar.
  • Instagram  – Instagram, çok fazla görsel içerik oluşturan markalar için harika bir sosyal medya kanalıdır. Instagram’ın izleyicileri, erkek kullanıcılardan daha fazla kadın kullanıcıyla daha genç tarafta olma eğilimindedir. Bu, moda, yaşam tarzı, sanat veya diğer görsel odaklı endüstrilerle ilgili ürün veya hizmetler satan işletmeler için harika bir platform olabilir.
  • Twitter  – Twitter’ın dünya çapında 321 milyon aktif kullanıcısı vardır ve kullanıcıların haberler ve trendler için gittikleri yer olma eğilimindedir. Bu platform, sektörlerinde trend olan konular hakkında bir sohbete katılmak isteyen markalar için idealdir. Ayrıca, içeriği etkileyicilerle ve markanızı değerli bulabilecek diğer kişilerle paylaşmak için harika bir yerdir.
  • LinkedIn  – LinkedIn olan  farklı sektörlerde işletmelerin hedeflediği B2B markalar için sosyal medya platformu. LinkedIn ile şirket türüne, sektöre veya iş unvanına göre içerik bulabilir, etkileşim kurabilir ve insanlarla paylaşabilirsiniz.
  • YouTube  – YouTube , Google’dan sonra dünyanın en büyük ikinci arama motoru haline geldi. Kitlenizle etkileşim kurmanıza ve bağlantı kurmanıza yardımcı olması için video içeriğinizi bu kanala yükleyebilirsiniz. Sınırsız video barındırma ile işletmeniz istediğiniz kadar video içeriği gönderebilir ve diğer kanallar üzerinden paylaşabilir.
  • Pinterest  – Pinterest, görüntü odaklı içerik paylaşmak için başka bir harika kanaldır. Bu, DIY, el sanatları, ev tadilatı, beslenme, fitness, moda ve daha fazlasıyla ilgilenen tüketiciler için bir zorunluluk haline geldi. Markanız görüntülere iyi bir şekilde katkıda bulunan bir ürün veya hizmet satıyorsa, Pinterest faydalı olabilir.
işletmeniz için doğru sosyal medya platformları

Markalarınız için doğru sosyal medya kanallarını seçmek, hedef kitlenize ve hedeflerinize bağlıdır.

Sosyal Medya Stratejisi Geliştirme

Bir sosyal medya stratejisi geliştirmek, kampanyalarınızın her birinin pazarlama hedeflerinize ulaşmanıza daha fazla yaklaşmanıza yardımcı olduğundan emin olmanın önemli bir parçasıdır. Hangi kanalları kullanmayı planladığınıza karar verdikten sonra, ne sıklıkta yayınlamayı planladığınızı ve ne tür içerik göndereceğinizi düşünmeniz gerekir.

Hedef kitleniz hakkında bildiklerinizi düşünerek başlayın. En çok ne tür içeriği seviyorlar? İlgi çekici ancak aynı zamanda ihtiyaçları ve zorluklarına da hitap eden içerik geliştirin. Başlarken yardıma ihtiyacınız varsa, bu  sosyal medya pazarlama fikirlerine göz atın .

Katılımı ve tepkiyi sosyal medya yönetiminizin tutarlı bir parçası haline getirmeyi nasıl planladığınızı da düşünmelisiniz. Hayranlara ve takipçilere ulaşmayı ve bir sohbet başlatmayı planlıyor musunuz? Sayfanıza gönderilen sorulara ve endişelere ne sıklıkla yanıt vereceksiniz? Hedef kitlenizin ilgisini çekmek için yarışmaları kullanmayı planlıyor musunuz? Bunların hepsi sosyal medya stratejinizin bir yerinde olmalı.

Sosyal Medya Programı Oluşturma

Sosyal medya yönetimi söz konusu olduğunda, tutarlılık çok önemlidir. Görüyorsunuz, hiçbir işletme birbirine benzemez. Dolayısıyla sosyal medya kanallarında aynı yaklaşımı paylaşan her işletme için aynı sonuçları bekleyemezsiniz. Ancak, yapmayı seçtiğiniz gönderi sıklığı veya zamanı ne olursa olsun, bunu tutarlı bir şekilde yapmanız gerekir.

Müşterilerin ilgisini canlı tutmak ve bu kanallarda takipçi sayınızı artırmak istiyorsanız, sürekli olarak kaliteli içerik yayınlamanız gerekir. Bunu yapmanın tek yolu, hangi kanallarda ne zaman ve neyi yayınlayacağınızı detaylandıran bir sosyal medya programı oluşturmaktır.

Sosyal medya yönetiminiz için bir editoryal takvim oluşturmak, sosyal medya programı söz konusu olduğunda işletmenizi yolunda tutmanın iyi bir yoludur. Bu editoryal takvimi işletmenize uygun şekilde özelleştirebilirsiniz. Yayınlanma tarihi, içerik ve herhangi bir bağlantı veya resim gibi temel bilgileri eklediğinizden emin olun.

sosyal medya yönetimi nedir

Sosyal Profillere İçerik Oluşturma ve Gönderme

Sosyal medya yönetiminin büyük bir kısmı, şirketinizin profillerinde sosyal medya içeriği oluşturmak ve yayınlamaktır. Bu sadece metin yazmayı değil, aynı zamanda resim veya video biçiminde yaratıcılık geliştirmeyi de içerir. Kendi içeriklerine ek olarak, birçok işletme, ilgili konularda üçüncü taraf kaynaklardan seçilmiş içeriği de paylaşacaktır.

Sosyal medya yönetiminin bu yönü, hem sosyal medya platformları hem de hedef kitleniz hakkında derinlemesine bir anlayışa sahip olmanızı gerektirir. Kanalda içerik oluşturmak için en iyi uygulamaların neler olduğunu bilmeniz gerekir. Ancak, hedef kitlenize en çok hangi tür içerik ve konuların hitap ettiğini de bilmeniz gerekir.

Hayranlara ve İzleyicilere Yanıt Verme

Sosyal medya platformlarınızda hayranlara ve takipçilere yanıt vermek, sosyal medya yönetiminin önemli bir parçasıdır. Bir kişi sayfanıza bir soru veya endişeyle yorum yaptığında, bu, mükemmel müşteri hizmeti sunarken aynı zamanda potansiyel müşterilerinize değer sağlamanız için yeni bir fırsat sunar.

Sosyal medya yönetiminizin bir parçası olarak, işletmeniz sosyal platformlarınızdaki yorumları veya mesajları rutin olarak kontrol etmelidir. Yanıt genellikle halka açık olacağından, yanıtlamadan önce dikkatlice düşünün. Bunu yapmak için zamanın yok mu? Sosyal Medya uzmanları hesapları her gün izler ve en iyi uygulama olarak her zaman takipçilere 24 saat içinde yanıt verirler.

sosyal medya yönetimi nedir

Sosyal medya takipçilerinize cevap veriyor musunuz? Ya da onları karanlıkta mı bırakıyorsunuz?

Sosyal Platformlarda Başkalarıyla Etkileşim Kurmak

Sosyal medya kullanıcılarıyla etkileşim kurmak, yalnızca işletme sayfanıza yorum yapan veya bir mesaj gönderen hayranlara veya takipçilere yanıt vermenin ötesine geçer. Bu genellikle yeni potansiyel müşteriler veya başka fırsatlar aramayı ve onlarla platformda bir konuşma başlatmayı içerir.

Etkileyicilerle ilişkiler kurmak, zaman içinde erişiminizi genişletmenize yardımcı olabilir. Sektörünüzde önemli bir takipçisi olan belirli kişiler veya kuruluşlar varsa, işletmeniz, değerli içeriğinizi kullanıcı tabanlarıyla paylaşmak için yeni fırsatlar bulmak için onlara ulaşabilir.

Sosyal Medya Reklam Kampanyaları Oluşturma

Sosyal medya reklamları oluşturmak ve uygulamak, sosyal medya yönetiminin ne olduğunu yanıtlamanın ayrılmaz bir parçasıdır. Potansiyel müşterilerinizle organik sosyal içerik yoluyla bağlantı kurmak için yapabileceğiniz pek çok iş olmasına rağmen, sosyal medya reklamcılığı, belirli kitleleri hedeflemenize ve görünürlüğü artırmanıza izin vererek bu organik etkinliği tamamlar.

Örneğin,  Facebook’ta reklam yayınlamak  , en iyi müşterilerinize benzeyen yeni potansiyel müşterilere ulaşmanıza olanak tanıdığından işletmeniz için daha fazla gelir elde etmenize yardımcı olabilir. Bunlar, geçmişte markanızla veya sitenizle hiç karşılaşmamış, ancak Facebook reklamınızdan alakalı içeriği gördükten sonra ziyaret etmeye teşvik edilen kişilerdir .

sosyal medya yönetimi nedir

Bunun gibi reklamlar, ürünlerinizle veya hizmetlerinizle ilgilenme olasılığı en yüksek olan tüketicileri hedeflemek için kullanılabilir.

Yarışmaları ve Eşantiyonları Yönetme

Sosyal medya yarışmaları ve eşantiyonlar, hayranınızı veya takipçi tabanınızı büyütürken kitlenizi meşgul etmenin etkili bir yoludur. İster basit bir çizim kullanın ister kullanıcılardan kendi içeriklerini göndermelerini isteyin, sayfalarınıza daha fazla trafik çekmek için yarışmaları kullanmanın birçok yolu vardır.

Yarışmalar veya hediyeler oluşturmayı planlıyorsanız, bu süreci yönetmek şirketinizin genel sosyal medya yönetimi görevlerinin bir parçası olacaktır. Bir yarışmayı yönetmek, kurallar ve yönergeler oluşturmayı, gönderimleri kabul etmeyi, bir kazanan seçmeyi ve vaat edilen ödülü veya hediyeyi takip etmeyi içerir.

Zaman İçindeki Performansı İzleme

Kullandığınız diğer dijital pazarlama taktiklerinde olduğu gibi, sosyal medya kampanyanızın sonuçlarını zaman içinde takip ettiğinizden ve ölçtüğünüzden emin olmak istersiniz. Kampanyalarınızın pazarlama hedeflerinize ulaşmanıza başarıyla yardımcı olup olmadığını öğrenmenin tek yolu budur. Bahsetmiyorum bile, sosyal medya yatırım getirinizi bu şekilde  belirleyecek  ve kaynaklarınızı en iyi şekilde kullanıp kullanmayacağınıza karar vereceksiniz.

Performansınızı izlemek, iyileştirme alanlarını belirlemenize de yardımcı olur. Neyin çalışması gerektiğini öğrendikten sonra, sosyal medya stratejinizi geliştirmek için eyleme geçirilebilir adımlar atmaya başlayabilirsiniz. Bu, şimdi ve gelecekte sonuçları artırmanızı sağlayacaktır.

Sosyal Medya Yönetimi Neden Önemlidir?

Artık acil sorunun cevabını bildiğinize göre  , sosyal medya yönetimi nedir, sosyal medya yönetiminin küçük işletmeniz için neden önemli olduğunu konuşma zamanı . İlk ve belki de en bariz sebep, müşterilerinizin sosyal medyada aktif olmasıdır. Sizinki gibi markalardan içerik görmek isterler ve genellikle sosyal kanallarda sunduğunuz mesajlara reklam mesajlarından daha fazla açıktırlar.

Ek olarak, sosyal medya yönetimi uygun maliyetlidir. Küçük işletmeler, pazarlama bütçeleri söz konusu olduğunda genellikle daha azıyla daha fazlasını yapmak zorundadır. Sosyal medya yönetimi, müşteri adayı oluşturma ve dönüştürme söz konusu olduğunda önemli sonuçlar elde etmenizi sağlar. Bu, reklam panoları veya TV reklamları gibi geleneksel pazarlama taktikleriyle birlikte gelen yüksek cep maliyetlerini ortadan kaldırır.

sosyal medya yönetimi nedir

Bunlar, küçük işletmeniz için sosyal medya pazarlamasının faydalarından sadece birkaçıdır.

Sosyal medyanızı etkili bir şekilde yönetmek, bu güçlü kanaldan en iyi şekilde yararlanmanızı sağlar. Tutarlı bir şekilde değerli içerik oluşturmak ve yayınlamak, hedef kitlenizle gerçek bağlantılar kurmanıza yardımcı olabilir. Sosyal medya reklamcılığı, ürünlerinizle veya hizmetlerinizle ilgilenme olasılığı en yüksek olan yeni kitlelere ulaşmanıza yardımcı olur.

Neden Bir Sosyal Medya Yönetim Şirketi Kiralamalısınız?

Sosyal medya yönetiminin ne olduğunu  ve neden önemli olduğunu bilmek  savaşın sadece yarısıdır. Şimdi, bu bilgiyi kullanmak ve şirketinizin sosyal medya yönetimi hakkında kararlar almaya başlamanız gerekiyor.

Birçok küçük işletme için, etkili sosyal medya yönetimine ayıracak yeterli zaman veya kaynak yoktur. Sürekli olarak kaliteli içerik yayınlamak, bazı küçük işletme pazarlama ekiplerinin sahip olmadığı çok zaman ve çaba gerektirir. Ekibinizde etkili kampanyaları uygulamak için gereken uzmanlığa veya becerilere sahip hiç kimse olmayabilir.

İşte burada bir sosyal medya yönetim şirketi devreye girer. Bir sosyal medya yönetim şirketi, uzman sosyal medya hizmetleri sağlayarak dijital pazarlama çabalarınızı tamamlamaya yardımcı olur . Sadece kampanyalarınızı uygulamaya ayıracak zamanları değil, aynı zamanda sosyal medya çabalarınızın başarılı olmasını sağlamak için gereken bilgi ve becerilere de sahipler.

Bu noktaya kadar, artık sosyal medya yönetiminin ne olduğu hakkında bir soru kalmamalı, bu  yüzden bir daha bir meslektaşınız size “Sosyal medya yönetimi nedir?” Diye sorduğunda. sorularını yanıtlayabilir ve onları bilgilendirici bir bloga yönlendirebilirsiniz. Artık etkili sosyal medya yönetimi ile neyin dahil olduğunu ve işletmeniz için neden önemli olduğunu bildiğinize göre, kendi sosyal medya yönetiminiz hakkında eğitimli bir karar vermenin zamanı geldi. Şirket içi kaynaklarınızı kullanacak mısınız? Veya temel işinize odaklanmanızı sağlayacak bir sosyal medya yönetim şirketiyle ortak mı?

Sosyal medya yönetimi söz konusu olduğunda, tek başına gitmek zorunda değilsin. Bir sosyal medya yönetim şirketi, sosyal medya yönetiminden  sosyal reklam stratejisi ve geliştirmeye kadar  bir dizi dijital pazarlama hizmeti sunmaktadır. Ekibimiz arkanızdayken, yukarıdan başka gidecek yer yok.

 Sosyal medya pazarlamanızı bir sonraki seviyeye taşımaya artık hazırsınız, bugün hemen bir sosyal medya uzamanı ile iletişime geçebilirsiniz.

Sorularınızı veya yorumlarınızı aşağıya yorum kısmına yazabilirsiniz.

One thought on “Sosyal Medya Yönetimi Nedir ve Neden Bir Sosyal Medya Yönetim Şirketine İhtiyacınız Var?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.