Bulut - Cloud TeknolojileriMakale

İşletmeler için hibrit yedekleme

Esnek çalışma kalıcıdır ve yedeklemek hiç bu kadar önemli olmamıştı

Veriler iş dünyasının can damarıdır ve kendi verilerinizi yedeklemediğiniz takdirde çok büyük bir risk alırsınız. Ne yazık ki birçok şirket, özel ve test edilmemiş yedekleme stratejilerine güvenerek birçok şeyin çatlaklardan geçebilmesi için birçok fırsat sunuyor.

Uygun bir yedekleme sistemi olmadan, sisteminizin hayatta kalmasını tehlikeye atıyorsunuz. Her zaman olduğu gibi, en iyi strateji hem yerinde hem de bulut yedeklemelerini tutmaktır. Genellikle “hibrit” yedekleme olarak adlandırılan bu yaklaşım, bir felaket durumunda ihtiyacınız olan bilgileri kurtarmanız için size en iyi şansı verir. 

Birden fazla farklı hedefe yedekleme yapmak karmaşık gelebilir, ancak birçok yedekleme paketi artık hibrit yedekleme için yerleşik destekle birlikte geliyor ve bu da kurulumu ve yönetimi kolaylaştırıyor. 

Mağaza ve ileri

Yerinde ve bulut yedeklemenin bir kombinasyonu, verilerinizin iki farklı türde depolama ortamına yedeklenmiş, bir kopyası kapalı tutularak, verilerinizin en son üç kopyasının saklanması anlamına gelen “3-2-1” ilkesini izlemeyi kolaylaştırır. Bu yaklaşım, mümkün olan tüm dünyalardan en iyi şekilde yararlanmanız için tasarlanmıştır: Yerinde yedeklemeleriniz, kaybolan veya silinen öğeleri çok hızlı bir şekilde kurtarmanızı sağlar ve herhangi bir nedenle yangın veya hırsızlık gibi durumlarda yerel arşivinize erişemezseniz, bulutta güvenli bir şekilde saklanan bir kopya hala vardır.

Ismarlama bir hibrit yedekleme çözümünü bir araya getirmekten sizi alıkoyan hiçbir şey yok, ancak KOBİ’ler için entegre bir çözüm muhtemelen daha güvenli ve yönetimi daha kolay olacaktır. Buradaki dört paket, yerel ve bulut yedeklemelerini tek bir konsoldan yönetmenize ve hepsini tek bir normal abonelikle kapsamanıza olanak tanır.

Sağlayabileceğiniz tek şey, yerel yedeklemeleriniz için bir depolama konumudur. Açık nedenlerden dolayı, yedekleriniz kritik verilerinizle aynı sunucuda bulunmamalıdır: ayrı bir depolama çözümüne ihtiyacınız vardır. NAS cihazları, artan taleplere ayak uydurmak için uygun fiyatlı ve kolayca genişletilebilir olduklarından doğal seçimdir.

Bu notta, bulut depolama normalde gigabayt veya terabayt parçalar halinde satın alınır; Ne kadar veriyi korumanız gerektiğini önceden hesaplamak iyi bir fikirdir, böylece ihtiyacınız olmayan alana para harcamazsınız ya da önemli öğeleri yedeklemelerinizden çıkarmak zorunda kalmazsınız. Gereksinimleriniz zamanla artacağından, gelecekte daha fazla kapasite eklemek için seçeneklerinizi de kontrol etmeye değer.

Hız denemeleri

Çevrimiçi yedeklemenin kolayca gözden kaçan bir yönü, yukarı akış bant genişliğidir. Verilerini düzenli olarak buluta yedekleyen düzinelerce bilgisayarınız varsa, internet bağlantınız bozulabilir. 

Bununla birlikte, mutlaka ultra hızlı bir bağlantıya ihtiyacınız yoktur. Bulut yedekleme çözümünüzün, korumalı sistemlerin ilk yedeklerini oluştururken hatta çok büyük miktarda veri göndermesi gerekebilir, ancak bundan sonra yalnızca çok daha küçük olması gereken yeni ve değiştirilmiş öğeler yüklenir. İşleri daha da hızlandırmak için çoğu satıcı kasa tohumlama hizmetleri sunar; bunlar, tesislerinizdeki her şeyin çıkarılabilir sürücülere yedeklenmesini içerir ve bunlar daha sonra bulut yedekleme setinizin temelini oluşturmak üzere veri merkezine kurye ile gönderilir.

Göz önünde bulundurmanız gereken diğer bir şey, bir felaket durumunda verilerinizi ne kadar hızlı geri yükleyebilmeniz gerektiğidir – kurtarma süresi hedefiniz (RTO) olarak bilinen bir ölçüm. Yerel ve çevrimiçi yedekleme hükümleriniz RTO’larınızı karşılayacak kadar hızlı değilse, kendinizi belaya hazırlıyorsunuz demektir. Çekirdek Exchange hizmetlerini çalıştıran bir ana bilgisayar, temel dosya paylaşım hizmetleri sağlayan bir RTO’ya göre çok daha kısa bir RTO’ya sahip olacağından, birden fazla RTO tanımlamak mantıklı olabilir. 

uzaktan güvenli

Pandemi vurduğunda, birçok işletme evden çalışmaya ani ve plansız bir geçiş yapmak zorunda kaldı ve ilk gün uygun yedekleme süreçlerine sahip değillerse bu anlaşılabilir bir durum. Yine de bir yıl sonra bahane yok: Yedekleme ve kurtarma stratejinizin ofis ağının ötesine geçmesi gerekiyor.

Kuşkusuz, şirket içi yedekleme sistemleri, ev ödevlerine pek uygun değil. Her eve bir yedekleme cihazı yerleştirmek nadiren mümkün olur ve çalışanlardan merkezi depolamaya bağlanmak için bir VPN kullanmalarını istemek , yavaş performans bir yana ekstra bir yönetim yükü anlamına gelir.

Bununla birlikte, bazı iyi bulut tabanlı çözümler vardır. En iyi yedekleme seçenekleri, evden çalışanların bilgisayarlarına bir uzak aracı dağıtmanıza olanak tanır; bu daha sonra hesabınızla bağlantı kurar ve sistemlerini bulut konsolundan yönetmenize ve yedeklemenize olanak tanır.

Otomatik pilot

Güvenli yedeklemeler için son gereksinim, gerçekten düzenli olarak çalıştıklarından emin olmanız gerektiğidir: “yedekleme” düğmesine basmayı hatırlayan birine dayanan bir veri koruma stratejisinin bir noktada başarısız olması garanti edilir. İşleri tercih ettiğiniz zamanlarda düzenli olarak çalıştırmalarını sağlayan zamanlama özelliklerine sahip tam otomatik çözümler arayın.

Bu sürelerin ne olması gerektiğine gelince, bu, kurtarma noktası hedefinize (RPO) bağlıdır. RTO’nun kritik verileriniz olmadan ne kadar süre idare edebileceğinize göre belirlendiği durumlarda, RPO’nuz ne kadar veriyi kaybetmeyi göze alabileceğinizi yansıtır – bu da size verilerinizi ne sıklıkta yedeklemeniz gerektiğini söyler. Örneğin, son dört saatlik işlemi kaybetmeniz sizin için bir felaket olacaksa, günlük yedekleme işleri yeterli olmayacaktır.

Veri koruma stratejiniz hazır ve çalışır hale geldiğinde bile, onu kurup unutabileceğinizi düşünmeyin. Tüm hedeflerin başarıyla yedeklendiğini, istediğiniz RTO’ların ve RPO’ların ulaşılabilir kaldığını ve gerçek bir felaketten kurtulmanız gerekmeden önce tüm öngörülemeyen sorunların giderildiğini doğrulamak için düzenli olarak test etmelisiniz.

Yedeklerinizi sırayla almanın belirli bir zaman ve para yatırımını gerektirdiği gerçeğinden kaçış yoktur. Yine de bir veri felaketinin maliyetiyle karşılaştırıldığında, bu mutlak bir pazarlık. İşinizi kurtarabilecek hibrit yedekleme çözümünü bulmak için okumaya devam edin.

Makalenin Orjinal Kaynağı: https://www.itpro.com/server-storage/backup/360357/hybrid-backup-for-business

One thought on “İşletmeler için hibrit yedekleme

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.