Ağ SistemleriBilişim ProfesyonelleriMakale

SSID nedir?

SSID’nin ne olduğuna ve cihazları internete bağlamak için nasıl kullanıldığına bakıyoruz.

Bir tablet, akıllı telefon veya dizüstü bilgisayardan bir kablosuz ağa katılırken, genellikle bağlanmak için bir seçenekler listesi verilir. Bunlara ‘hizmet seti tanımlayıcıları – service set identifiers‘ (SSID’ler) denir ve sahipleri tarafından oluşturulan özelleştirilmiş bir takma ad veya bir üretici tarafından ağa verilen varsayılan bir etiket olabilir .

Varsayılan SSID’ler söz konusu olduğunda, genellikle üreticilerine özgü farklı bir model izlerler. Örneğin, Virgin Media , SSID’lerinin başında “VM” önekini kullanır, ardından örneğin VM-12345 gibi bir sayı grubu gelir. BT ve Sky’ın da benzer SSID’leri var ve Netgear gibi bir dizi sağlayıcı da tüketicilere sattıkları cihazlarla aynı şeyi yapıyor.

Kendi SSID’nizi özelleştirmek ve rastgele bir sayı ve harf kümesinden daha akılda kalıcı bir şeye değiştirmek istiyorsanız, yönlendiricinizin web tabanlı yönetici ayarlarına erişmeniz gerekir . Ancak, bir binada çalışan Wi-Fi ve misafir ağı gibi birden fazla ağınız varsa, muhtemelen bunları ayrı tutmak isteyeceksiniz, bu da hangisinin hangisi olduğunu netleştirmek için farklı adlara ihtiyaç duyacakları anlamına gelir.

Bir SSID’nin temel özellikleri

Kullanmakta olduğunuz yönlendirici türü veya üreticisi ne olursa olsun, SSID’ler genellikle sayılar, harfler ve alt çizgi ve tire gibi özel karakterler dahil olmak üzere 32 adede kadar büyük/küçük harfe duyarlı karakter içerir. Neyse ki, bir SSID’de minimum bir sınır yoktur, bu nedenle ona istediğiniz herhangi bir ad verebilirsiniz. Bununla birlikte, en iyi uygulama, onu öne çıkarmak için mümkün olduğunca benzersiz hale getirmenizi gerektirir.

Bu, ilk etapta SSID’yi bile değiştirmeye karar verirseniz, yönlendiriciler tipik olarak üretici veya ISS ile ilgili mantıklı takma adlarla geleceğinden – bunlar yönlendiricinin yan tarafına yazdırılır veya ayrı olarak bir etiket üzerinde sağlanır. Burada ayrıca Wi-Fi’ye erişim şifresinin yanı sıra yönlendiricinin yapılandırma ayarlarına ve SSID seçeneklerine erişim sağlayan yönetici konsoluna erişim için kullanıcı adı ve şifreyi bulacaksınız.

Cihazlar internete bağlanmak için SSID’yi nasıl kullanır?

Bağlı bir cihazı ilk kez kurduğunuzda veya yeni bir ağa bağlanmaya çalıştığınızda, internet erişiminizi yapılandırmanız istenecektir. Tipik olarak , yakın çevrenizdeki mevcut ağları taramanız istenir ; bu noktada, ister kişisel bir ev Wi-Fi’si isterse bir iş ağı olsun, ihtiyaçlarınıza en uygun olanı seçebilirsiniz .

Ağlar ya açık ya da kilitli olarak görünecektir. Açık ağlar, anında kimlik doğrulama kontrollerinden muaftır ve sorunsuz bağlanmanıza izin verir, ancak bunlar genellikle bir tarayıcı penceresinde sizden kayıt bilgilerini ister. SSID’nin yanındaki asma kilit simgesiyle gösterilen kilitli ağlar, bağlanmaya çalışırken bir parola girmenizi gerektirir.

Ancak, bu kullanılabilir ağlar listesi yalnızca SSID’lerini veya kişiselleştirilmiş adlarını herkese açık olarak gösterecek şekilde yapılandırılmış olanları gösterecektir. Gizli ağlara erişmek için SSID’lerini veya adlarını, gerekirse parolanın yanı sıra manuel olarak girmeniz gerekecektir. Bir ağın mevcut bağlantılar listesinde görüntülenmesini önlemek için yönlendiricinin ayarlarında ‘gizli’ veya ‘SSID’yi devre dışı bırak’ı seçmeniz gerekir.

Cihazınız bir ağa bağlandığında, ayrıntılarını kaydedebilir ve Wi-Fi’yi her etkinleştirdiğinizde otomatik olarak bağlanabilirsiniz .

SSID güvenliği

SSID, küresel olarak çoğu kablosuz ağ tarafından yaygın olarak kullanılır. Ancak bu, güvenli olduğu anlamına gelmez. Aslında, bir ağa bağlanmanın en az güvenli yollarından biri olarak kabul edilir. SSID ile ilgili yaygın bir sorun, onu diğer Wi-Fi kullanıcılarından gizleme seçeneğini seçseniz bile, modern yazılım ve uygulamaların, kullanıcılarının sizinki de dahil olmak üzere mevcut tüm ağları keşfetmesini mümkün kılmasıdır.

Ne yazık ki, SSID bir siber saldırının kurbanı olmaya da katkıda bulunabilir. 2016’da TalkTalk müşterilerinin Wi-Fi şifreleri , TalkTalk ve Postanenin geniş bant ağlarını çökerten bir Mirai kötü amaçlı yazılım saldırısında bilgisayar korsanları tarafından çalındı. Bilgisayar korsanları, yönlendiricilerin SSID kodunu ortaya çıkarmayı başardı ve bu da onlara nerede kullanıldığına dair bilgi verdi. Siber suçlular, cihazınızdan geçen veri paketlerinden de yararlanabilir. Ele geçirilirlerse, kullandığınız ağın adı da dahil olmak üzere kişisel bilgileri elde etmek için SSID izlerini kullanabilirler.

Potansiyel bir güvenlik sorunu olmasının yanı sıra, bir SSID, özellikle apartmanınızdaki veya sokağınızdaki birden fazla kişi aynı ISS’yi kullanıyorsa, bazen belirli bir ISS’nin önerilmesi nedeniyle oldukça yaygın olan, ağırlaştırıcı ve hatta komşu anlaşmazlıklarının kaynağı olabilir. belirli bir alanda. Bu, özellikle ağ adları değişmeden bırakılırsa, yakın mesafedeki birden çok ağın benzer varsayılan SSID’lere sahip olacağı anlamına gelebilir. Korumasızsa bu, cihazların başka birine ait ağlara bağlanmasına neden olabilir . Kazara veya bilerek, ağın sahibi, indirme limitlerini aşan bir başkasının masraflarını karşılamak zorunda kalabilir.

Makalenin Orjinal Kaynağı: https://www.itpro.com/broadband/30390/what-is-ssid

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.