Bilişim ProfesyonelleriTeknoPark & TeknoKent

İstanbul Üniversitesi Teknoloji Transfer Merkezi

İstanbul Üniversitesi Teknoloji Transfer Uygulama ve Araştırma Merkezi, dış kaynaklı projelerin daha fazla alınması gayesi ile 09.09.2013 tarih ve 28760 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan yönetmelikle faaliyetlerine başlamıştır. Bu amaçla kuruluşundan sonra faaliyet alanlarına göre çalışmalar yürütmektedir. 2006 yılından bu yana İÜ Eczacılık Fakültesi’nde öğretim üyesi olarak bulunan Prof. Dr. Alper Okyar, 2015 yılından bu yana İÜ TTM Yönetim Kurulu üyesidir. 07/01/2019 tarihinden itibaren “Merkez Müdürlüğü” görevini sürdürmektedir. 

İstanbul Üniversitesi Teknoloji Transfer Merkezi Misyonu

Teknoloji Transfer Uygulama ve Araştırma Merkezi, Üniversitenin tüm akademisyenlerine proje ve mali hizmetler konularında destek vermektedir. Ayrıca, bağdaşığı TTO İstanbul Proje Geliştirme ve Yatırım A.Ş. ile birlikte eğitim, bilgilendirme hizmetlerini sürdürmektedir. Bu kapsamda gelişime açık, yenilikçi üniversite hedeflerine hizmet ederken, araştırma üniversitesi olan İstanbul Üniversitesi’nin de önemli bir birimi olarak görevini yerine getirmektedir. 

İstanbul Üniversitesi Teknoloji Transfer Merkezi Vizyonu

İstanbul Üniversitesi Teknoloji Transfer Uygulama ve Araştırma Merkezi, üniversitenin bilim, teknoloji transferi ve yenilikçilik birikimini merkezi bir yapı çerçevesinde toplar. Merkez;

  • bilgiyi, yeni ve rekabetçi ürünler veya süreçlere dönüştürmeyi,
  • katma değer oluşturmayı,
  • sanayiye aktarmayı ve ticarileştirmeyi amaçlamaktadır.

Bu amaç doğrultusunda, bilim insanları ve sanayi şirketlerinin ulusal ve uluslararası araştırma destek programları ve hibe fonlarından yararlanmasını sağlayarak kamu ve özel sektör kuruluşlarının teknolojik, yenilikçilik, araştırma ve geliştirme yeteneklerinin artırılmasını hedeflemektedir. Ayrıca sanayi kuruluşlarının Üniversite ile işbirliklerinin artırılmasında ara yüz görevi yaparak, üniversite öğrencilerine, öğretim üyelerine ve topluma yönelik girişimcilik eğitimi vermeyi ve gerçekleştirdiği faaliyetleri sürdürülebilir ölçülerde nitelik ve nicelik yönünden arttırmayı amaçlamaktadır.

Yapılan faaliyetlerde amaç;

  • teknoloji transferini bireysel, kurumsal, bölgesel, ulusal ve uluslararası düzeyde sağlayarak bilgi birikiminin zenginleşmesini, teknoloji geliştirme yeteneğinin pekişmesini,
  • teknoloji geliştirme ve yenileşim kültürünü oluşturarak ülkenin rekabet gücünü uluslararası alanda artırmaktır.

TTM’nin Fonksiyonu

Merkezin kuruluş amacı;

  • TÜBİTAK (Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu), İSTKA (İstanbul Kalkınma Ajansı) projeleri gibi dış kaynaklı projelerin daha fazla alınması,
  • bu projelerin takibi ve ek olarak üniversitemizde patent sayılarının arttırılmasıdır.

Üniversitenin akademisyenlerinin de bu yönde teşvik edilmesi, üniversitede girişimciliğin daha fazla yaygınlaştırılması, girişimci öğretim elemanlarının arttırılması ve Üniversite-Sanayi İş Birliği’nin (ÜSİB) tesis edilmesi Merkezin temel faaliyetidir.

TÜBİTAK ve İSTKA projelerinin oluşturulmasında Üniversitenin öğretim elemanlarına her türlü destek veren Merkez, proje alındıktan sonra projelerin takibi hususunda da desteğini devam ettirmektedir. Ayrıca bu projelerde çalışan öğrencilerin, özellikle yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin bursiyer işlemleri de yine Merkez tarafından takip edilmekte ve ilgili kişiler ile birebir iletişim sağlanmaktadır.

Proje ve araştırma işlemleri dışında, fikri ve sınai mülkiyet hakları konusunda da işlemler yapan Merkez, gelen başvuruların Fikri Sınai Mülki Haklar (FSMH) komisyonunda değerlendirilmesi, bilimsel olarak değerli bulunan patentlerin, fikirlerin desteklenmesi konularında da yine üniversiteye ve akademisyenlere destek olmaktadır. Araştırma ve geliştirme çalışmalarının;

başta ülkemiz olmak üzere tüm dünyaya faydalı hale getirilmesine,

buluşun/fikrin ticarileştirilmesinde önemli olduğu göz önünde bulundurularak desteklenen bu patent ve fikirlerin Türkiye Patent Ofisi’ne, Avrupa Patent Ofisi’ne ve uluslararası patent için başvuru ve takipleri yine Merkez tarafından yapılmaktadır.

Teknoloji Transfer Uygulama ve Araştırma Merkezi, İstanbul Kalkınma Ajansı (İSTKA) 2015 yılı mali destek programı kapsamında desteklenmiş olan Tıbbi ve Endüstriyel Tasarım Laboratuvarı (TETLAB) projesini birim olarak devam ettirmektedir. Birimde, ayrıca tıp alanında patent ve proje başvuru aşamasında tıbbi ve endüstriyel 3 boyutlu tasarımlar gerçekleştirilmekte ve 3 boyutlu yazıcılar vasıtasıyla prototipleri çıkartılarak doğrulama ve geliştirme çalışmaları yürütülmektedir.

TTM ile Hızlı İletişim

Telefon:  +90 (212) 440 00 00 – 11544 veya 18690

E-posta:  [email protected]  |  [email protected]  |  [email protected]

Diğer bilişim firmaları için tıklayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.