MakaleWeb Uygulamaları

Dns Kaydı Nedir Ve Ne İçin Kullanılır?

DNS kayıtları, 1983 yılında bilgisayar bilimcisi Paul Mockapetris tarafından, günlük kullanıcıların IP adresleri olarak bilinen bir dizi sayıyla karşılaşmak yerine adları kullanarak web’de arama yapabilme ihtiyacına yanıt olarak icat edildi. Özellikle bir alan adı satın almak istiyorsanız veya müşterileriniz için web siteleri oluşturan bir web tasarım uzmanıysanız, DNS kayıtlarını anlamak çok önemlidir.

Çoğumuz, sarvon.com gibi bir web sitesine gitmek veya birine e-posta göndermek için bir web sitesi adı veya ana bilgisayar adı yazacağız. Ancak arka planda, bilgisayarınız söz konusu web sunucusunun gerçek konumunu aramak için DNS kayıtlarını kullanır. Tüm gördüğünüzün departmanlarla etiketlenmiş düğmeler olduğu bir mağaza asansöründe olmak gibi düşünün. Düğmelerin arkasında, sizi olmanız gereken yere götürmek için çalışan bir dizi mekanizma vardır.

Dns Kayıtları Ne İşler İçin Kullanılır?

DNS, alan adı sistemi anlamına gelir. DNS kayıtları, web siteleri gibi yaygın sunucularla ilişkilendirilebilir veya e-posta trafiğini yönlendirebilir ve hatta takma ad ve güvenlik bilgileri sağlayabilir. Ziyaretçilerin belirli bir web sitesine ismen erişmeye çalıştıklarında doğru yere yönlendirilmelerini sağlarlar. Bu, bir IP adresini www.sarvon.com gibi belirli bir ana bilgisayar adına bağlayarak gerçekleşir. DNS kayıtlarını özetlemenin en iyi yolu, onu kullanılabilir adlardan bilgisayara özel adreslere bir çeviri tablosu olarak tanımlamaktır.

Etki alanınızla ilgili tüm bilgiler, ad sunucusu olarak bilinen bir konumda depolanır. DNS kayıtlarınızdan herhangi birini (e-posta sunucunuz gibi) değiştirmek istiyorsanız, ad sunucunuza erişiminizin olması gerekir. Ad sunucusu yapılandırmasına genellikle bir etki alanı adı sağlayıcısı aracılığıyla erişilir. Alan adı sağlayıcılarına örnek olarak Cloudflare ve Amazon Route53 verilebilir. Yazının devamı: https://bulut.press/dns

Biz BulutPress® web tasarım platformu olarak dns kayıtlarımızı yönetmek ve oluşturmak için Amazon Route53 DNS servisini kullanıyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.