Açık Kaynak PlatformlarHaber Duyuru EtkinlikManşet

Kamuda Açık Kaynak Kodlu Yazılım Kullanımı

Kamuda Açık Kaynak Kodlu Yazılım Kullanımı ile ilgili Cumhurbaşkanlığı Genelgesi, Resmi Gazete’de yayımlandı.

Kamuda Açık Kaynak Kodlu Yazılım Kullanımı

Bugün Resmi Gazete’de yayımlanan genelgeye göre, ülkemizde dışa bağımlılığı azaltmak için açık kaynak kodlu yazılımlara ağırlık verilecek. Bilişim sektöründe bağımsız olabilmek için büyük önem taşıyan açık kaynak kodlu yazılım, ülkemizde bulunan kamu kuruluşlarında kullanılacak.

Genelgeye göre kullanılan lisanslı yazılımların AKKY geçişi uygun olup olmadığı yol haritası raporu ile belirlenip geçişi sağlanacak. Dijital Dönüşüm Ofisi web sitesinde yer alan şablona göre düzenlenecek rapor, AKKY Geçiş Analiz Rehberi referans alınarak dokuz ay içerisinde hazırlanacak.

Dijital Dönüşüm Ofisi Twitter hesabından yapılan açıklama

“Kamuda açık kaynak kodlu yazılımların (AKKY) kullanımını yaygınlaştıracak Kamuda Açık Kaynak Kodlu Yazılım Kullanımı Genelgesi Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Resmî Gazete’de yayımlandı. Genelge ile birlikte #DijitalinYüzyılı’nda kamuda #AKKY kullanımını yaygınlaştırarak bilişim harcamalarından tasarruf edilmesi, üretici bağımlılığının azaltılması ve siber güvenliğin güçlendirilmesi ile rekabet gücümüzü artırmayı hedefliyoruz.” ifadelerine yer verildi.

Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç ise şu paylaşımda bulundu

“Kamu sektöründe dijitalleşme sürecini açık kaynak kodlu yazılım ile güçlendiriyoruz! Ticari yazılım maliyetlerini azaltma ve dijital bağımsızlığımızı artırma yolunda önemli bir adım olan ❝Kamuda Açık Kaynak Kodlu Yazılım Kullanımı Genelgesi❞ Cumhurbaşkanımız Sn. @RTErdogan’ın imzasıyla yayımlandı, hayırlı olsun. ” ifadelerine yer verdi.

Bu genelge ile birlikte, bilişim sektöründe yerli yazılım alanında açık kaynak kod üretiminin artması ve sektöre yeni bir soluk getirmesi bekleniyor.

Resmi Gazete’de yayımlanan genelgenin detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

Diğer haberlerimiz için bize buradan ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.