Bilişim ProfesyonelleriSiber Güvenlik

Kimlik yönetimi nedir ve bir güvenlik stratejisinde nasıl bir rol oynar?

Altyapınıza yalnızca doğru kişilerin erişebildiğinden emin olun

Kuruluşların oluşturduğu, topladığı ve sakladığı veriler değerlidir, bu nedenle bunları dahili veya harici olarak yetkisiz erişime karşı korumak çok önemlidir. Küçük bir veri ihlali bile büyük finansal kayıplara ve hem tüketicilerden hem de yatırımcılardan şirketinize olan güven kaybına neden olabilir.

2020’de veri ihlalleri ve siber saldırılar tüm zamanların en yüksek seviyesindeydi ve tehditlerin sürekli gelişen doğası, kuruluşunuzun verilerinize kimin eriştiğini ve bunları kullandığını bilmesini sağlamanın ne kadar hayati olduğunu vurguluyor. Kimlik yönetiminin güvenlik stratejinizin önemli bir parçası haline geldiği yer burasıdır.

Kimlik yönetimi, bireyleri tanımlayarak ve ardından onlara şirketinizin veri sistemlerine erişim sağlamak için kimliklerini doğrulayarak ve yetkilendirerek bir güvenlik katmanı ekler. Yalnızca veri erişimi vermek istediğiniz kişilerin ve yalnızca işlerini başarılı bir şekilde yapacak bir düzeye sahip olmasını sağlar.

Bu aynı zamanda, kullanıcıların göründükleri kişi olduklarının, yani bir kullanıcı adı ve şifrenin kullanılması yoluyla onaylandığı bir süreci de içerir, ancak her zamankinden daha fazla sayıda çalışanın evden çalışmasıyla siber suçlular, dağıtılmış bir işgücünü izlemenin sınırlamalarından yararlanmaktadır.

Sağlam bir kimlik yönetimi çözümü, bu siber suçluların oluşturduğu riski azaltabilir, maliyetleri azaltabilir ve BT üzerindeki talepleri en aza indirebilir.

Kimlik yönetim sistemleri neleri içermelidir?

Kimlik yönetim sistemleri , kullanıcı kimliklerinin ve erişim izinlerinin merkezi bir dizin hizmetini içermelidir . Bu, bir organizasyon gibi büyüyebilmelidir. Ayrıca, hataları ve kötüye kullanımı azaltan bir iş akışı sağlayarak, kullanıcıların hesaplarının oluşturulmasına ve kullanıcıların yetkilendirilmesine yardımcı olmalıdır.

Erişim talepleri, güvenlik risklerini azaltmak için gerekli onaylarla birlikte birden çok aşamada gözden geçirilmelidir. Ayrıca, bir kullanıcının ihtiyaç duyduğunun ötesinde erişim hakları elde ettiği aşamalı süreç olan ayrıcalık kaymasını önleyecek bir mekanizma da olmalıdır.

Güvenliğin yanı sıra kullanım kolaylığına da odaklanan diğer kimlik yönetimi teknolojileri gün yüzüne çıkıyor. Kullanıcıların sağlanması ve sağlanmasının kaldırılması gibi görevler otomatikleştirilebilir, bu da hem zamandan hem de kaynaklardan tasarruf sağlar. Bir kullanıcı kuruluştan ayrıldığında veya rolleri değiştirdiğinde, hesabı otomatik olarak uygun şekilde değiştirilir.

Tekli oturum açma teknolojisi geliştirilmiştir ve çalışanlara uygulamalara erişmek için yalnızca bir dizi kimlik bilgisi sağlar. Bu, BT departmanlarının kaynaklarını büyük ölçüde tüketen BT ve insan hatası kaynaklı parola sorunlarını ortadan kaldırır ve ayrıca çalışanların ihtiyaç duydukları uygulamalara gereksiz engellemeler olmadan erişmelerini sağlar.

Güvenlik stratejilerinin bir parçası olarak kimlik yönetimini dağıtma

Bir kurumun güvenlik stratejisinde kimlik yönetiminin rolü, birbirine daha da bağlı, bulut tabanlı bir ağ ekosistemi sağlama görevini yerine getirmek olmalıdır .

Bu, yalnızca verilere ve hizmetlere erişmesi gerekenlerin bunları alabilmesini sağlamak değil, aynı zamanda bu tür veri ve hizmetlere erişme yetkisi olmayanların da erişiminin engellenmesi anlamına gelir. Her iki durum da erişim girişimlerinin günlüğe kaydedilmesini ve daha sonra güvenlik amacıyla analiz edilmesini gerektirir.

Buradaki sorunlar, bir işyerinde birçok işletim sistemi ve uygulamanın bulunması ve bunların hepsinin, kimlik bilgilerini ve çeşitli iletişim protokollerini depolamak için çeşitli havuzlarla farklı kimlik doğrulama yöntemlerini destekleyebilmesidir.

Ayrıca bir güvenlik stratejisinde dikkate alınması gereken, verilerinizin ne tür ayrıntılı erişim gerektirdiğidir. Erişim haklarını ne kadar ayrıntılı hale getirirseniz; güncel tutmak için daha fazla çalışma gereklidir.

Başka bir sorun da verileri buluta taşımaktır . Personel veya müşterilerin kişisel bilgilerini kendi ağ altyapınızın dışına taşırken titizlik gerekir .

Heterojen ağlar arasında kimliği ve güvenliği yönetmenin bir yolu, birleşik kimliğin kullanılmasıdır . Özünde, bir kuruluş, başka bir kuruluşun kimlik yönetimini nasıl uyguladığına güvenir ve bu güvene dayalı olarak erişime izin verir. Bir kullanıcı erişim istediğinde hiçbir kişisel verinin bir ortak kuruluşla paylaşılmasına gerek yoktur, yalnızca güvenilir bir kuruluştan kullanıcının bu tür taleplerde bulunma yetkisine sahip olduğuna dair bir beyan gerekir.

Kimlik yönetimini ve bir kuruluşun güvenlik stratejisinde oynadığı rolü değerlendirirken, kimlik yönetiminin mevcut diğer güvenlik projeleriyle nerede örtüştüğü ve örtüşen benzer hedeflere sahip olup olmadığı dikkate alınmalıdır. Bu, çaba ve kaynakların tekrarından kaçınılmasına neden olabilir.

Kimlik yönetimini daha geniş organizasyonla entegre etme

Bir BT departmanı, kimlik teknolojisinin bir kuruluş genelinde güvenliği artıracağını anladığında bile, seçilen bir sistemin uygulanması çalışanlar için yine de zorluklar yaratabilir.

Kullanım kolaylığı ve güvenlik arasındaki dengeyi sağlayamayan sistemler, iş akışlarını etkileyerek verimliliğin önünde bir engel olabilir. Çoğu sistem, kimlik güvenliğinin yalnızca bir yönüne odaklanır ve kuruluşların tam güvenlik ve kimlik görünürlüğü yaşayabilmesi yalnızca birden çok tekil sistem ve ürünü birleştirerek olabilir. Ancak bunun bir yan ürünü, kullanım kolaylığı faktörleri üzerinde olumsuz bir etkidir.

Hepsi bir arada sistemler, güvenlik sorunlarına bütünsel bir çözüm sunar. Farklı teknolojileri birleştirerek, kuruluşlar arasında güvenlik avantajları sağlamak için gerekli görünürlüğü ve kimlik doğrulamasını sağlarken, aynı zamanda çalışanlar için verimlilik engellerini ortadan kaldırırlar.

Makalenin orjinal kaynağını bu linkten okuyabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.