MakaleWeb Uygulamaları

Mükemmel Bir Web Tasarımı İçin 6 Kullanıcı Deneyimi Önerisi

Eğer bir deneyim yerine arayüz tasarlıyorsanız ürünlerinizin başarı yakalama ihtimali de düşecektir.

Online haberler okuyarak, web sitelerini gezerek ve web uygulamalarını kullanırken çok zaman harcıyoruz. Bazı durumlarda online deneyimlerimiz mümkün olduğu kadar iyi olmuyor.

Bütün bunlar kullanıcılarına deneyimlerini dikkate almayan zayıf tasarımlar yüzünden böyle. Aslında bu hataları görmek oldukça kolay fakat projeyi sahiplenmiş tek kişi sizseniz işler biraz daha zor olabiliyor.

Tasarımcılar olarak mükemmel deneyimler sunan tasarımlar yapmak bizim görevimiz. Tabii bu kolay bir şey sayılmaz.

1. Tasarımlar Kullanıcı Deneyimine Odaklanmalıdır

web tasarımlarında içerik okuma

Bir web sitesinin hatırlanabilir olması, web sitesinin söylediği şeyden daha önemlidir. Kullanıcılar genellikle verileri ve içeriklerin ana temasını unuturlar ama web tasarımının onlara hissettirdiği şeyleri unutmazlar. Bu durum reklamlar için çalışırken, neden web içerikleri için de çalışmasın?

Grafikler, temel yapı, metinler ve interaktif elemanlar kullanıcılara deneyimler sunmak için vardır, bilgi sunmak için değil. Kullanıcı deneyimi tasarımı da uygulamaların ve web işlerinin önemli bir parçasıdır.

Çeşitli niteliklerdeki web sitelerinin ve bilgilerin arasında kendi sayfanızın öne çıkmasını çok önemlidir. Modern web siteleri, daha çok duygusal etkileşim sağlamak adına, çok daha fazla görsele ve interaktif elemana sahiptir.

2. İçerikler Okunmaz, İçeriklere Göz Gezdirilir

web tasarımlarında okunaklılık

Web sitenizin içeriklerinin taranabilir olması gerekiyor. Çünkü insanlar web sitelerindeki içerikleri okumazlar, onlara yalnızca göz gezdirirler. Bilgi grafikleri (infographics) ve görseller, bir takım verileri aktarmak isteyen insanların sıkça kullandığı yollardandır.

Web tasarımınızın taranabilir olması hedef kitlenize bağlıdır. Birçok insan dikkat çekici bir şey bulana kadar içeriklere göz atar ve içerik ilgi çekiciyse onu en baştan okur.

Yazının devamı: https://bulut.press/mukemmel-bir-web-tasarimi-icin-6-kullanici-deneyimi-onerisi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.