MakaleWeb Uygulamaları

Kullanıcı Deneyimi (UX) ve Kullanıcı Arayüzü (UI) Farkı nedir?

UX ve UI, genellikle aynı cümlede bahsedilen iki terimdir, ancak bu, birbirlerinin yerine geçebilecekleri anlamına gelmez. UX ve UI o kadar sık ​​karıştırılır ki, iş tanımının yanlışlıkla bir UI Tasarımcısının sorumluluklarını ana hatlarıyla belirttiği bir UX Tasarımcısı iş ilanıyla karşılaşabilirsiniz ve bunun tersi de geçerlidir.

UX ve UI farklı uygulamalar olsa da, birbirleriyle örtüşürler ve birbirlerini tamamlarlar. Bu nedenle, onları neyin farklı kıldığını ve harika bir ürün yaratmak için birlikte nasıl çalıştıklarını anlamak kafa karıştırıcı olabilir.

Kullanıcı Deneyimi (UX) ve Kullanıcı Arayüzü (UI)

UX ve UI, müşterilerin kullanması keyifli ve sezgisel bir ürün, hizmet veya web tasarım oluşturmak için el ele çalışan iki disiplindir. Kullanıcı Arayüzü (UI), bir kullanıcının arayüz oluşturabileceği tüm öğelerin görünümü, hissi ve tasarımı dahil olmak üzere dijital bir ürünün estetik özellikleriyle ilgilidir. Bu arada, Kullanıcı Deneyimi (UX) daha büyük resim ve kavramsaldır. UX, bir kullanıcının ürününüzle etkileşime girme yolculuğunu, sorunlarını nasıl çözdüğünü ve kendilerini nasıl hissettirdiğini dikkate alır. Kullanıcı arayüzü olmayan UX, etrafını saran araba olmayan bir motor gibidir. Gitmek istediğiniz yere ulaşmak için ikisine de ihtiyacınız var. UX ve UI arasındaki farkı daha iyi anlamak için bir örnekle başlayalım: YouTube. YouTube ana sayfasına bir göz atın. Sayfadaki tüm görsel öğeler bir UI tasarımcısının eseridir. Bu, üstteki arama çubuğunu içerir,

Sayfanın görünümünü ve hissini oluşturan estetik seçimler ve bilgilerin sunulma şekli, kullanıcı arayüzü tarafından kapsanmaktadır. Ancak ilk etapta hangi bilgilerin görüntüleneceğini ve UI ile etkileşime geçtiğinizde ürünün nasıl çalıştığını düşündüğümüzde, UX alanına girmeye başlıyoruz. Tıkladığınız her YouTube videosunun yavaş yüklendiğini hayal edin. “Kedileri” aradığınızı ve hiçbir şeyin çıkmadığını hayal edin. Kullanıcı adına göre arama yapamadığınızı düşünün, bu yüzden en sevdiğiniz Lizzo şarkısının akustik yorumunu yapan kızı bulmanız zor. Yazının devamı: https://www.kullanicideneyimi.org.tr/ux-vs-ui

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.