Bilişim ProfesyonelleriHaber Duyuru Etkinlik

Dünyada Kaç Kişinin Akıllı Cep Telefonu Var

Dünyamızda kaç kişinin bir akıllı cep telefonuna sahip olduğunu hiç merak ettiniz mi? İşte size Dünyada akıllı cep telefonuna sahip olan kişi sayısı.

Dünyanın ilk modern akıllı cep telefonu olan IBM Simon’ın 1994 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde ticari olarak piyasaya çıkmasından ve 1998’de Nokia 9110 Communicator ve Ericsson R380 gibi diğer ünlü cep telefonu modellerinin onu izlemesinden, 2007’de de Apple iPhone, akıllı telefonu ile cep telefonu kullanmanın iyice popüler hale gelmesi, ardından Google Android akıllı telefonların 2008’den itibaren uygun fiyatlı bir yazılım platformuyla insanların daha da çok kullanmaya başladığı bu teknolojik aletlerin günümüzde ulaşmadığı ev neredeyse kalmadı diye düşünürken Çinli bir araştırmacı çarpıcı bir açıklama yaptı.

İlk akıllı telefonun piyasaya sürülmesinden bu yana 27 yıl geçti, ancak Strategy Analytics’in yeni araştırması, yaklaşık 4 milyar kişinin kullandığı Haziran 2021’de dünya nüfusunun yarısının bir akıllı telefona sahip olduğunu bildiriyor.

Strategy Analytics’ten Kıdemli Analist Yiwen Wu, “Küresel akıllı telefon kullanıcı tabanının 1994’te sadece 30 bin kişiden 2012’de 1,00 milyara ve Haziran 2021’de bugün 3,95 milyara ulaştığını tahmin ediyoruz” dedi. “Haziran 2021’de gezegende toplam tahmini 7,90 milyar insan olması, tüm dünyanın %50’sinin artık bir akıllı telefona sahip olduğu anlamına geliyor. Bu tarihi dönüm noktasına ulaşmak 27 yıl aldı.” diye açıklama yaptı.

Ancak akıllı telefonların hızlı kullanımı yavaşlıyor. Şirket, 2030 yılına kadar dünya çapında 5 milyar insanın akıllı telefon kullanacağını tahmin ediyor. 

“Dünyanın Yarısı Bir Akıllı Telefona Sahip” raporunun tamamıyla ilgili ayrıntılara buradan ulaşabilirsiniz .

One thought on “Dünyada Kaç Kişinin Akıllı Cep Telefonu Var

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.