Bilişim ProfesyonelleriMakaleYapay Zeka

Makine Öğrenimi vs. Yapay Zeka vs. Doğal Dil İşleme: Farklılıklar Nelerdir?

Makine Öğrenimi vs. Yapay Zeka vs. Doğal Dil İşleme: Farklılıklar Nelerdir?

Makine Öğrenimi vs. Yapay Zeka vs. Doğal Dil İşleme: Farklılıklar Nelerdir?

Makine Öğrenimi vs. Yapay Zeka vs. Doğal Dil İşleme: Farklılıklar Nelerdir? Yapay zeka, makine öğrenimi ve doğal dil işleme sıklıkla birbirinin yerine kullanılan terimlerdir, ancak bu teknolojiler büyük ölçüde farklıdır.

Zaman geçtikçe, teknoloji inanılmaz bir hızla evrim geçirmeye devam etmektedir. Bu süreç son birkaç yılda pandemi etkisiyle hız kazanmış, organizasyonları yeni teknolojiyi benimsemeye ve kısa bir süre içinde daha hızlı bir şekilde dijital dönüşüm yapmaya zorlamıştır.

Bu dijital dönüşüm dalgası, işletmelerin daha büyük ve daha iyi projelerle birbirlerinin önünde olmaya çalıştığı bir teknolojik yarışı tetiklemiştir. Kıdemli teknologları oldukça ilgilendiren yeni gelişmelerden biri de yapay zeka (AI) ve makine öğrenimi (ML) olmuştur. İşleri daha da karmaşıklaştırmak için, Doğal Dil İşleme (NLP) birçok organizasyon için giderek daha popüler bir araç haline gelmiştir. Peki tam olarak AI, ML ve NLP arasındaki farklar nelerdir?

Büyük olasılıkla AI ve ML terimlerini genellikle aynı anda duyarsınız, bunun yanı sıra NLP de sıklıkla bahsedilir. AI ve ML konusunda, biri diğeri olmadan işlev göremez, ancak aralarında gözle görülür farklılıklar vardır.

AI’nin popüler algısı, sistemlerin insanların davranışlarını taklit etmeye çalışmasıdır, yani makineler ile insanların karışımını oluşturur. Ancak gerçekte, bu terim, bilgisayarların daha insan benzeri görünmelerine veya normalde insanlar için ayrılmış karmaşık görevleri yerine getirmelerine yardımcı olan her şey için daha geniş bir terimdir.

Muhtemelen bu teknolojinin popüler uygulamalarını akıllı hoparlörlerde (Amazon’un Alexa’sı veya Apple’ın Siri’si gibi) veya bazı perakende sitelerinde bulunan sohbet botları veya sanal asistanlar gibi yerlerde tanırsınız. Ancak işletmeler için sahtekarlık koruması veya fiyatlandırma modelleri için istatistiksel analiz gibi geniş uygulama alanları da bulunmaktadır.

Makine öğrenimi, esas olarak bir AI türüdür, ancak ikisi birbirinin yerine kullanılamaz. Makine öğrenimi, temelde makinelerin bilgi çıkarmasına yardımcı olur, ancak kapsamı biraz sınırlıdır. ML, aynı zamanda derin öğrenme veya hatta takviyeli öğrenme gibi farklı alt bölümlere ayrılır.

NLP için, bu, bir bilgisayar programının konuşulan ve yazılı insan dili anlama yeteneğini ifade eden ayrı bir AI dalıdır. Bu, bilgisayarların insanlar gibi konuşmayı anlamalarına yardımcı olur, konuşulmuş veya yazılı olsun fark etmeksizin. Bu, insanlar ve bilgisayarlar arasındaki iletişimi kolaylaştırır ve bir dizi kullanım alanına sahiptir.

Genel anlamda, AI’nın, makine öğreniminin ve doğal dil işlemenin her biri farklı teknolojilere atıfta bulunan terimlerdir ve bu teknolojilerin benzersiz özelliklerini ve uygulama alanlarını ifade ederler.

Makalenin orjinal kaynağını bu linkten okuyabilirsiniz.

Tüm yazılarımızı buradan okuyabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.