Bilişim ProfesyonelleriMakale

Yazılım Sektörünün Büyüklüğü, İstihdam ve İhracata Etkisi

TÜSİAD Yazılım Çalışma Grubu Başkanı Utku Barış Pazar‘ın Deloitte Türkiye‘nin web sitesinde yayınlanan Türkiye’de Yazılım Ekosisteminin Geleceği raporu, Yazılım Sektörünün Büyüklüğü, İstihdam ve İhracata Etkisi’ni anlatıyor.

Raporun içerisinde şu açıklama yer alıyor. TÜSİAD Yazılım Çalışma Grubu olarak yazılımın sunduğu fırsatlar ile kısa ve orta vadede sonuç alabilmek için atılması gereken adımlarla ilgili ipuçlarını bu rapor ile okuyuculara sunmayı hedefliyoruz. Raporumuz birçok uzman görüşmesinden derlenen görüşleri kapsayan, farklı ülke stratejileri ve Türkiye’nin rekabetçi avantajlarının incelenmesi ile oluşturulan; ürünleşme odaklı bir ekosistem stratejisi, Türkiye’nin bölgenin yazılımcı cazibe merkezi haline getirilmesinin yöntemleri ve stratejik öneminin tesisi amaçlı öneriler içeriyor.

Raporda yazılım sektörünün büyüklüğü ile birlikte birçok görsel ile aşağıdaki gibi açıklamaları bulmanız mümkün.

“Küresel yazılım sektörü büyüklüğü sadece ürünü yazılım olan firmalarla ölçülmemeli, yazılım ekosisteminin ülke ekonomilerine kattığı değer bir bütün olarak ele alınmalıdır.

Sektör olarak Yazılım, genelde Bilişim ve İletişim Teknolojileri (ICT) sektörünün bir alt sektörü olarak ele alınmakta olup, sektör tanımı içerisine sadece nihai ürünü yazılım olan firmalar girmektedir. Bu yaklaşım yazılım ekosisteminin büyüklüğünün ve dinamiklerinin doğru ölçümlenmesini zorlaştırmaktadır.

Yazılım ekosisteminin yarattığı değer bunun çok ötesindedir. Yazılım ekosistemi birçok yeni iş alanı oluşturmakta aynı zamanda şirketlerin piyasa değerleri ve rekabetçiliği için bir çarpan görevi görmektedir.

Dünyanın en büyük yazılım firmalarından SAP’nin 2019 yılı cirosu 27,55 milyar Avro iken, firmalara yapılan SAP yazılımları entegrasyon hizmetlerinin büyüklüğünün aynı yıl 141 milyar Avro olduğu hesaplanmaktadır. Bu da yazılım ekosisteminin geniş etkisini gözler önüne sermektedir.”

Raporun tamamına ulaşmak için : https://www2.deloitte.com/tr/tr/pages/consulting/articles/turkiyede-yazilim-ekosisteminin-gelecegi.html

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.