Bilişim ProfesyonelleriMakale

Masaüstü Bilgisayarınızı Nasıl Temizlersiniz

Tıpkı arabanız, eviniz ve hatta vücudunuz gibi, bilgisayarınızın da toz birikmesini ve aşırı ısınmasını önlemek için ara sıra iyi bir temizliğe ihtiyacı vardır. Bir PC’yi temizlemek kolaydır ve sadece 20 dakika sürer, bu nedenle bugün masaüstü bilgisayarınızın içini nasıl etkili bir şekilde temizleyeceğinizi ele alacağız.

Editörün Notu: Bu makale, bilgisayar kasasının içindeki her şeyin nasıl tamamen temizleneceğini gösterir. İstemiyorsanız RAM ve ekran kartını çıkarmanız gerekmez. Bilgisayarınızı düzenli olarak temizlemenizi öneririz.

Bilgisayarımı ne sıklıkla temizlemeliyim?

Ortamınıza bağlı olarak, bilgisayarınızı daha az veya daha sık temizlemeniz gerekebilir. Bilgisayar yerleşimi önemli bir değişkendir. Bilgisayarınızı yerde tutmak toz, saç, cilt hücreleri ve halı parçacıklarının içeri daha kolay girmesini sağlar. Bilgisayarınızı yerden yüksekte tutarsanız, örneğin masanızın üzerinde, parçacıklar içeri girmeye daha az eğilimlidir.

Bilgisayarınızın yakınında sigara içiyorsanız, bilgisayarınızın fanlarında ve iç yüzeylerde katran, kül ve diğer pislikler birikebilir. Her 6 ayda bir bilgisayarınızdan bu şeylerden kurtulmak bilgisayarınızın performansını artırabilir.

Tüy döken bir evcil hayvanın sahibiyseniz, bilgisayarınızı daha sık temizlemek isteyebilirsiniz. Bilgisayarınızın içi, tüyleri tıkayan fanlara ve bilgisayarınızın diğer alanlarına karşı aynı derecede hassastır.

Kısacası, bilgisayarınızı yerden uzak tutarsanız, sigara içmiyorsanız ve tüy döken evcil hayvanlarınız yoksa, muhtemelen yılda bir kez bilgisayarınızı temizlemekten kurtulabilirsiniz. Bunlardan herhangi biri sizinle ilgiliyse, bilgisayarınızı her 6, hatta 3 ayda bir temizlemek isteyebilirsiniz. Ve her zaman olduğu gibi, bilgisayarınız normalden daha fazla ısınmaya başlarsa, toz veya saç birikmesi olup olmadığını kontrol etmek için açın ve ardından temizleyin.

Hazırlık

Bilgisayarınızı kapatın ve fişini çekin

Bilgisayarınızı çalışırken veya herhangi bir kablo takılıyken açmayın. USB kabloları, ses kabloları, video kabloları ve özellikle  güç kablosu gibi tüm çevre birimlerini çıkarmak her zaman daha güvenlidir  . Evet, güç kablosunu bağlı tutmak PC’yi topraklar ve kasanın içinde çalışırken kabloyu bağlı bırakmak genellikle sorun olmaz. Ancak, bileşenlere güç geliyorsa, konserve havadaki en küçük nem izi bile sorun yaratabilir.

Ardından, bilgisayarınızı arka bahçeniz veya garajınız gibi iyi havalandırılan bir alana taşıyın. Bu, bilgisayarınızda uçuşacak çok fazla toz olup olmadığını düşünmek için özellikle önemlidir. Tüm bu eski, birikmiş tozu solumak sizin için iyi değil ve kapalı bir alandaysanız, toz, bilgisayarınızın da dahil olduğu eşyalarınıza geri dönecektir.

Alanınız sınırlıysa, daha sonra hızlı bir temizlik için yakınınızda bir elektrikli süpürge ( bilgisayarın içini temizlemek için değil  ; yakında daha fazlası için) bulundurduğunuzdan emin olun. Ve tozu solumaktan endişeleniyorsanız, yerel donanım durağınızda 5 dolardan daha ucuza ucuz bir toz maskesi almak için her zaman durabilirsiniz.

Araçlarınızı Toplayın

Konserve hava, aletler ve fırçalar dahil olmak üzere bilgisayarınızı temizlemeye yönelik sarf malzemeleri

Bilgisayarınızın kasasını açmaya başlamadan önce temizleme araçlarınızı toplamanız gerekir.  Bilgisayar bileşenlerinizdeki tozu temizlemek için elektrikli süpürge kullanmamanızı önemle tavsiye ederiz  . Bu, statik bir birikim oluşturabilir ve ana kartınızdaki, video kartınızdaki ve diğer yerlerdeki önemli elektrikli bileşenleri potansiyel olarak kızartabilir. Bu sadece kötü bir fikir, bu yüzden kendinizi ıstıraptan kurtarın ve bir basınçlı hava kabı alın.

Bununla birlikte, bilgisayarınızın içindeki tozu alıyorsanız, bir elektrikli süpürge kullanışlı olabilir. Vakumu çalıştırın ve hortumu  PC’nizin yakınında (ancak dokunmadan ) tutun. PC’deki tozu vakum hortumu yönünde üfleyin, böylece elektrik süpürgesi tozun çoğunu emebilir.

Bilgisayarınızı temizlemek için ihtiyaç duyacağınız birkaç araç vardır:

  • Tornavidaları içeren donanım seti
  • Basınçlı hava kabı
  • temizlik bezi
  • Zip bağları (isteğe bağlı)
  • Makas (isteğe bağlı)
  • Pamuklu çubuklar (isteğe bağlı)
  • Termal macun (isteğe bağlı)
  • Kurşun kalem veya tükenmez kalem (isteğe bağlı)

Basınçlı havanın ulaşamadığı yerlerde tozu süpürmek için küçük bir boya fırçası da kullanabilirsiniz. Bu araçlardan bazıları isteğe bağlıdır, bu nedenle bunlara sahip değilseniz strese girmeyin. Sadece bir kaç aracımız vardı ve yine de harika bir iş çıkarmayı başardık.

Kasanızı Açın

kasayı sök

Artık tüm aletlerinizin toplandığı iyi havalandırılmış bir alanda olduğunuza göre, bilgisayarınızın kasasını açarak hazırlık sürecini başlatabiliriz. Tüm bilgisayar kasaları farklıdır. Sizinkini daha önce hiç açmadıysanız ve açmakta sorun yaşıyorsanız, bilgisayarınızın kılavuzuna bakın veya özellikle modelinizi açmanızla ilgili kılavuzları çevrimiçi aramayı deneyin.

Kullandığımız kasa bir Sigma Luna WB ve çoğu durumda olduğu gibi, tek gereken iki vidayı sökmek ve ardından yan paneli dışa doğru kaydırmak. Yan panelinize takılı bir fan varsa, paneli tamamen çıkarmak için güç kablolarını çıkarmanız gerekebileceğini unutmayın.

Güç kablolarını çıkarın

Temizleme işlemini kolaylaştırmak için, kolayca çıkarılabilen tüm bileşenleri çıkarmak en iyisidir. Çoğu masaüstü bilgisayar, RAM çubuklarını, video kartlarını ve sabit sürücüleri çıkarmanıza izin verir. Bunu yapmanız gerekmez, ancak yaparsanız daha ayrıntılı temizleyebilirsiniz.

Grafik kartını ve RAM çubuklarını çıkarın

İşlemcinin üst kısmından fana ısı aktarmak için kullanılan termal macunun fan her çıkarıldığında değiştirilmesi gerektiğinden CPU’nuzu çıkarmamanızı öneririz. Termal macun ile donatılmışsanız ve CPU’nuzu çıkarmak istiyorsanız   , CPU’nuzdaki eski termal macunu ovma alkolü ve yumuşak bir bezle temizlediğinizden emin olun. Ardından, bilgisayarınızı temizlemeyi bitirdikten sonra yeni bir kat termal macun sürün.

Çoğu insanın CPU ve CPU fanını çıkarmasına gerek yoktur. CPU soketine neredeyse hiç toz girmediğini düşünmek mantıklı değil. Sonra tekrar, bilgisayarınızı temizliyorsanız, neden sonuna kadar gitmiyorsunuz? Seçim senin.

Temizlik

Bağlantı noktalarını ve fanları temizleyin

Temizleme işlemini başlatmak için az önce çıkardığımız çevre birimleriyle başlayın. Sıkıştırılmış hava kutunuzu alın ve çok fazla toz birikmesi olan bir alana bir hava patlaması bırakmak için tetiği tutun. Hiç dikkat çekmeyen eski bir ekran kartını temizliyoruz, bu nedenle DVI bağlantı noktalarının çevresinde birikmiş bazı toz kümeleri vardı. Fanlı bir ekran kartını temizliyorsanız, basınçlı hava üflerken kanatların dönmesini önlemek için bir kurşun kalem veya kurşun kalem kullanabilirsiniz.

Ardından, bilgisayar kasasının içine geçiyoruz. RAM yuvalarının içine girmiş olabilecek toz parçacıklarını kaldırarak başlayın. Basınçlı hava kutunuzu alın, bir RAM yuvasına doğrultun, tetiği tutun ve tüm yuvadan aşağı doğru hareket ettirin. Bunu bilgisayar kasanızdaki her yuva için tekrarlayın.

RAM yuvalarından toz üfleme

Şimdi CPU fanınız ve güç kaynağı üniteniz gibi daha büyük donanımlara geçeceğiz. Fanları temizlerken kanatların dönmesini önlemek için yine kurşun kalem veya kurşun kalem kullanılması önerilir. Gevşek toz parçacıklarını üflemek için basınçlı hava kutunuzu kullanın.

CPU soğutucusu ve güç kaynağından toz üfleme

Toz parçacıklarını yapıştırmak için çubuğu bıçaklara sürterek fanı temizlemek için pamuklu çubuk da kullanabilirsiniz. Biraz uğraştırıcı ama sonuçta güzel ve temiz bir fan oluyor.

Kasanızın alt kısmında şüphesiz toz birikmesi olacaktır. Tozları basınçlı havanızla üfleyerek başlayabilirsiniz. Kasaya hala toz yapışmışsa, silmek için nemli bir bez kullanabilirsiniz. Bezinizin ıslak değil  nemli olduğundan emin olun  . Davanızın tüm köşeleri için bu adımı tekrarlayın.

Kasadan tozu üfleme ve kiri silerek

Son olarak, yukarıda açıklandığı gibi diğer fanları, bağlantı noktalarını veya muhafazaları da temizlemeyi unutmayın.

Biriken tozun temizlendiğinden emin olun

Özellikle tıkanmış bir fanınız varsa, bıçakları temizlemek için biraz izopropil alkollü pamuklu çubuk kullanmaktan korkmayın. Temizledikten sonra kanatların serbestçe hareket ettiğinden emin olmak için fanları hızlı bir şekilde döndürün. Olmazsa, devam etmek ve bu fanları değiştirmek muhtemelen en iyisidir.

Dağıtma Kabloları (Opsiyonel)

Zip kravat fazla kablolar

Bu sonraki adım isteğe bağlıdır ve özel olarak oluşturulmuş bilgisayarlar için önerilir. Profesyonel olarak üretilmiş bilgisayarların aksine, özel yapım bilgisayarlar, tam olarak uyan güzel bir şekilde gizlenmiş kablolarla gelmez. Davanızı daha güvenli ve düzenli hale getirmenin en iyi yolu fermuar kullanmaktır. Ayrıca CPU fanınızın veya diğer fanların düzgün bir şekilde sıkıştırılmamışlarsa kablolara zarar vermesini de istemezsiniz.

Başlamak için bir paket zip bağına ihtiyacınız olacak. Tüm kablolarınıza sığabildikleri sürece, hangi boyutta veya renkte oldukları önemli değildir. 4 inçlik zip bağları kullanacağız.

Bir çanta minyatür fermuar

Bağlanması gereken tüm kabloların bağlantısını keserek başlayın. Daha sonra başvurmak üzere nasıl bağlandıklarını not ettiğinizden ve fotoğraf çektiğinizden emin olun.

Her şeyin doğru şekilde takıldığından emin olun

Beğeninize göre gruplandırılmış bir kablonuz veya kablo setiniz olduğunda, etrafına bir fermuar sarın ve ince ucu tutturucudan geçirin. Ardından, artık sıkamayacak duruma gelene kadar ince ucunu çekerek fermuar bağını sıkın. Makanızı alın ve fazlalığı kesin.

Zip kravat uzun kablolar

Mümkün olduğu kadar çok kablo için bu adımı tekrarlayın. Daha sonra görünürlüklerini azaltmak ve bilgisayarınızın bağırsaklarına daha temiz bir görünüm kazandırmak için onları uzaklaştırabilirsiniz.

Sonrası

Bir masaüstü kule bilgisayarı temizlemeden önce ve sonra

Kablolarınızı doğru yuvalarına geri takın. Her bir kablonun nereye gittiğini hatırlamıyorsanız, belgenize veya daha önceki resimlerinize bakın. Ayrıca, video kartı veya RAM çubukları gibi çıkarılan çevre birimlerini uygun yuvalarına geri takmayı unutmayın.

Bilgisayarınızın içi ve dışı yeni kadar iyi görünmelidir. Bilgisayarımızı toz, saç, cilt parçacıkları ve çok daha fazlasından kurtardık. Kablolarınız düzgün bir şekilde yönetilmeli ve fanların ve diğer hassas ekipmanların yolunun dışında olmalıdır. Daha önce ısınma sorunları yaşıyorsanız, bunun geçmişte kaldığını fark etmeye başlayacaksınız. Ve bu performansı korumak için bilgisayarınızı her 3 ila 6 ayda bir temizlemeyi unutmayın!

En İyi Sonuçlar İçin Sık Sık Temizleyin

Bunu yapmak için kirlenene kadar beklemezseniz, cihazlarınızı temizlemek için daha az zaman harcarsınız. Ayrıca düzenli olarak temizlemek çok daha hijyeniktir. Bu, özellikle akıllı telefonlar, tabletler ve dizüstü bilgisayarlar gibi aygıtlar için düzenli olarak ellerinize maruz kaldıkları için geçerlidir.

Makalenin orjinal kaynağını bu linkten okuyabilirsiniz.

One thought on “Masaüstü Bilgisayarınızı Nasıl Temizlersiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.