Bilişim ProfesyonelleriMakale

Merkez Bankası İhracat Genelgesi Ne Anlama Gelmektedir

Hizmet İhracatı Yapanları Merkez Bankası ‘nın Uygulama Talimatı İlgilendiriyor mu?

Ekonomi haberlerinden bildiğiniz üzere, Merkez Bankası yönetimi tarafından bankalara gönderilen talimatla ihracat bedellerinin yüzde 25’ini, düzenlendiği tarihteki işlem kuru üzerinden, TCMB’ye satılmak üzere belgeyi düzenleyen bankaya satılması zorunlu hale getirildi. Genelgenin yayınlanması ile birlikte bankaya gelen ihracat bedellerinin %25’ini TCMB’ye satılması artık zorunlu hale getirildi.

Burada 2 durumdan söz etmemiz doğru olur.

Bir, İBKB ve DAB’ a bağlanması zorunlu olmayan ihracat gelirleri, nedir? 30.000 Amerikan Dolarının altında kalan ihracat tutarlarıdır. Bu bedeller için İBKB ve DAB’a bağlanma zorunluluğu olmamasından dolayı ihracat bedellerinin %25’ini TCMB’ye satılması zorunlu değildir.

İki, İBKB ve DAB belgesine bağlanması zorunlu olan ihracat gelirleri, 30.000 Amerikan Dolarının üstünde kalan ve tercihen İBKB ve DAB belgesine bağlanmak istenen tüm ihracat bedellerinin (30.000 Amerikan Doların altıda dahil) %25’nin TCMB’ye satılması zorunludur.

Merkez Bankası İhracat Genelgesi 31 Maddesinin Önemi

Bankalar nezdinde işlem farklıları uygulansa da 30.000 Amerikan Doları altı işlemleriniz için çıkış noktanız İhracat Genelgesi 31 maddesidir.

MADDE 31 – (1) Bu Genelge yayımı tarihinde yürürlüğe girer. İhracat Bedellerinin Merkez Bankasına Satışı EK MADDE 1 – (1) Bu maddenin yürürlük tarihinden itibaren İBKB’ye veya DAB’a bağlanan ihracat bedellerinin %25’i İBKB’yi veya DAB’ı düzenleyen bankaya satılır. Bu bedeller bankaca Merkez Bankası tarafından ilan edilen ve işlem günü için geçerli döviz alış kuru üzerinden aynı gün Merkez Bankasına satılır ve Merkez Bankasının banka nezdindeki hesabına aktarılır. Söz konusu tutarın tam karşılığı banka tarafından ihracatçıya Türk parası olarak ödenir.

Bu Değişimle Ne Oldu?

Bankalar bu yeni talimata göre aracı bir kurum gibi konumlanıyor. Aslında burada bankalar; Merkez Bankasına ihracat bedelinizin % 25’ini gönderen ve karşılığında sizin hesabınıza TL olarak geçen aracı bir kurum gibi işlev görecek.

Eğer Merkez Bankasından gelen TL tutar üzerinden döviz almak isterseniz kur pazarlığı yapabiliyorsunuz. Ancak daha önceki kadar bu aracı bankalara karşı eliniz güçlü olmayacak.

İhracat yapan kazancının % 25 ini TCMB kurundan dönmek zorunda. Fakat aynı zamanda ithalatçı ise ithalat yapmak için tekrar döviz alması gerektiği için TCMB kurundan bozduğu dövizini banka kurundan geri almak zorunda kalacak. Tabi muhtemelen zarar edecek.

Haberin bir diğer kaynağını bu linkten okuyabilirsiniz.

İhracat Genelgesinin tamamına bu linkten ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.