Bilişim ProfesyonelleriMakale

BT Profesyoneli Soruyor: BT uzmanları neden bu kadar yanlış anlaşılıyor?

En son 2 dakikalık IT Pro videoları serisine hoş geldiniz

Bugünlerde BT uzmanlarını rahatsız eden en büyük konulardan bazılarını ve ayrıca BT ile ilgili daha felsefi konuları yanıtladığımız yeni bir aylık video dizisi olan BT Uzmanları Soruyor’a hoş geldiniz.

Bu ay, BT profesyonellerinin neden bu kadar yanlış anlaşıldığını soruyoruz. Günlük işlerin daha önemli bir parçası olmasına rağmen, BT uzmanları genellikle sosyal beceriye sahip olmayan ve belirgin bir neden olmadan bir şey yapamayacağınızı söyleyen sinirli/asosyal adamlar (evet, klişe hala çok erkek) olarak görülür.

Bu görüntünün neden hala var olduğunu ve bunun üstesinden gelmek için ne yapılabileceğini araştırıyoruz.

Video alt yazısı çevirisini aşağıda okuyabilirsiniz.

BT uzmanları neden bu kadar yanlış anlaşılıyor?

İnsanların yaptığı iş türleri söz konusu olduğunda, hemen hayranlık ve entrika uyandıran belirli şeyler vardır. doktor, itfaiyeci, serbest tırmanıcı, dublör sanatçısı, profesyoneller, ne yazık ki pek başarılı olamıyor. Genellikle garip ya da küstah olarak düşünülüyorlar, üstelik neredeyse aynı tip ve erkek olmalarından bahsetmeye gerek bile yok.

Yine de bu, günümüz bilişim departmanlarının gerçekliğini yansıtmıyor. Hala çeşitlilik sorunları olsa da, çok daha fazla kadın ve insan diğer etnik kökenler sektöre katılıyor. Pek çok profesyonel de oldukça cana yakın.

Peki bu görüntü neden devam ediyor?

BT departmanı genellikle işin diğer bölümlerinden oldukça bağımsızdır. Düzenli olarak diğer ekiplerle toplantı yapmaları veya işbirliği yapmaları pek olası değildir. Bu silo çalışma şekli oldukça sorunlu olabilir. Profesyoneller etkileşim kurduğunda, bunun nedeni normalde BT dışı kişinin bir sorunu olmasıdır.

Genellikle bu durumdaki herkes hüsrana uğrar.

BT uzmanı, çünkü bu sorunu daha önce bir düzine kez gördüler ve bunu temel ve BT dışı kişiler olarak görüyorlar çünkü bu onların çalışmasını engelliyor.

BT departmanı da genellikle “hayır” demekle tanınır.

Adil olmak gerekirse, bunun genellikle iyi bir nedeni vardır. ancak işin diğer bölümlerinde çalışan insanlar nedenini her zaman anlamazlar.

Cevap ne peki?

Uzaktan çalışma devam ettikçe, insanların BT ile olan etkileşimleri, kendi takımlarındakiler de dahil olmak üzere diğer personel üyeleriyle olan etkileşimlerine daha çok benzeyecektir. Bu, “onlar ve biz” zihniyetini yıkmaya yardımcı olabilir.

İletişim de anahtardır.

BT uzmanları meslektaşları tarafından daha iyi anlaşılmak istiyorsa ve iş liderleri ekipler arasında daha fazla uyum istiyorsa, bu insanların birbirlerini tanımaları için ödeme yapar.

Ve bunun gerçekten “onu kapatıp tekrar açmayı denediniz mi?” diye sormayı gerektirmeyen bir bağlamda olması gerekiyor.

Makalenin orjinal kaynağını bu linkten okuyabilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.