Bulut - Cloud Teknolojileri

Microsoft Azure Veri Merkezi

Azure, Microsoft’un Genel bulut çözüm ve altyapı platformudur. Azure veri merkezleri, bir grup ağa bağlı bilgisayar sunucusunu barındıran ve dünyanın farklı coğrafi bölgelerinde bulunan benzersiz fiziksel yapılardır.

Avantajları neler ?

  • Infrastructure as a Service (IaaS) and Platform as a Service (PaaS) yetenekleri
  • Ölçeklenebilirlik ve Esneklik
  • Eşsiz Hibrit Yetenekleri
  • Diğer Microsoft Araçları ile Entegre Ortamlar
  • Güvenlik

Neden Azure ?

Azure Bölgesi Nedir?

Her Azure bölgesi birden çok veri merkezinden oluşur. Her fiziksel konumda büyük miktarda yedeklilik sağlanır.

Azure, diğer bulut sağlayıcılarından daha fazla küresel bölgeye sahiptir. Müşteriler, ihtiyaç duydukları durumlarda uygulama dağıtma esnekliğine sahiptirler. Bir Azure bölgesinde ayrı fiyatlandırma ve hizmet kullanılabilirliği sağlanabilir.

Azure coğrafyası Nedir?

Bir Azure coğrafyası, genellikle veri yerleşimi ve uyumluluk sınırlarını korumaya yönelik, en az bir veya daha fazla bölge içeren, ayrı bir pazardır. Coğrafyalar, özel veri yerleşikliği ve uyumluluk gereksinimleri olan müşterilerin verilerini ve uygulamalarını yakında tutmasına imkan tanır. Coğrafyalar, Azure’un ayrılmış yüksek kapasiteli ağ altyapısına bağlantıları aracılığıyla bölge çapındaki kesintilere karşı koyabilecek şekilde hatalara dayanıklıdır.

Azure coğrafi yedeklilik özelliğine de sahiptir. Altyapınızı bir Azure bölgesinde yerel olarak yedekli veya coğrafi yedekli depolama şeklinde yapılandırabilirsiniz.

Coğrafi yedekli depolama, altyapınızı başka bir bölgede Azure bölgesinde de çoğaltır. Coğrafi yedekli depolama ile Azure yedekleriniz yerel Azure bölgesinde 3 kopya ve coğrafi yedekli Azure bölgesinde de 3 kopya olmak üzere en az 6 kopya olarak tutulacaktır. Verilerinizin hangi bölgelerde çoğaltılacağı, Azure bölgenizle aynı jeopolitik sınır içinde olacak şekilde Azure tarafından seçilmektedir. Varsayılan bölgenizi seçtikten sonra coğrafi olarak yedekli depolamayı seçmeniz sonrasında Azure, verilerinizi eşlenen bölgede çoğaltacaktır.

En Uygun Azure Bölgesi Nasıl Seçilmelidir?

Azure küresel bir varlığa sahiptir, yedeklilik ihtiyaçlarınıza uygun olarak fiziksel konumunuza yakın veya uzak olarak Azure bölgesi seçimi yapabilirsiniz.

İhtiyaçlarınıza yönelik olarak hangi Azure bölgesinin doğru konum olduğunu Azure bölgesi haritalarından kontrol ederek kararlaştırabilirsiniz.

Azure kullanılabilirlik Alanları Nedir?

Daha detaylı bilgi ve çözüm için : https://www.aeris.com.tr/iletisim/

Makalenin Orjinal Kaynağı: https://www.aeris.com.tr/microsoft-azure/#1600946310878-bfeb1ca0-e9c4

Bu makale Aeris Teknoloji Çözümleri ‘nin katkıları ile yayınlanmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.