Bilişim ProfesyonelleriMakale

Microsoft’un geliştirdiği etik yapay zeka

Microsoft şefi Satya Nadella, AI toplumu değiştirmeye başladığında etiğin ciddiye alınması gerektiğini söyledi.

Microsoft CEO’su Satya Nadella dün, gelecekteki AI teknolojisini geliştirmede etiğin oynaması gereken kilit rolü vurguladı.

Microsoft’un Londra’daki Yapay Zekada Lider Dönüşüm etkinliğinde konuşan Nadella, yapay zekanın “hayatın her alanında” muazzam bir değişiklik yaratacağını öngördü, ancak kendi şirketindekiler de dahil olmak üzere geliştiricilerin etik sorumluluklarını ciddiye almaları gerektiği konusunda uyardı.

Dahil olmak üzere çok çeşitli konuları kapsayan bir konuşmada, “Yaptığımız seçimlerin, teknoloji geliştirmenin sadece gerçekleşmediği gerçeğine dayandığı bir aşamadayız – bu, tasarım seçimlerini biz insanlar yaptığımız için oluyor” dedi. Nesnelerin İnterneti (IoT) ve kuantum hesaplama. “Bu tasarım seçimlerinin ilkelere ve etik değerlere dayanması gerekiyor, ve hepimizin istediği geleceği sağlamanın en iyi yolu bu.”

Yakın tarihli bir Lordlar Kamarası raporundan, AI’da etik bir uygulama kuralına duyulan ihtiyaç hakkında olumlu bir şekilde bahseden Nadella, Microsoft’un kendi etik komitesini oluşturduğunu açıkladı ve teknoloji devinin teknolojisinin yüksek standartları yansıtmasını sağlamak için çalıştığını vurguladı. Microsoft arzu ediyor.

Dildeki temel zorluklardan biri olduğunu belirtti hafifçe Redmond referans, “dil alıp Mevcut insan verilerinin derleminden öğrenmek modelleri olan”  rezil Tay bot skandalı şirketin Heyecan tabanlı Chatbot, taklit dizayn edildiği – bir genç kız, troller tarafından sömürüldükten sonra ırkçı hakaretleri ve komplo teorilerini papağan gibi tekrar etmeye başladı.

“Ne yazık ki, insan verilerinin külliyatı önyargılarla dolu,” diye kabul etti, “bu nedenle, dili insan verilerinin külliyatından modellerken önyargıyı ortadan kaldırmamızı sağlayan araçlara yatırım yapmanız gerekiyor.”

Unilever ve Great Ormond Street Hospital’dan (GOSH) diğer Microsoft yöneticileri ve müşterilerinin katıldığı Nadella, AI’nın çeşitli endüstrilerdeki dil, işitsel ve görsel uygulamalarda temel olarak insan kapasitesini nasıl değiştirebileceğine değil nasıl artırabileceğine dair vizyonunu özetledi.

Doktor-hasta konuşmalarını akıllıca yazıya geçirerek transkripsiyon süresini kısaltmak için tasarlanmış bir yazılım olan Pittsburgh Tıp Merkezi’nde EmpowerMD’nin kullanımına atıfta bulundu .

CEO, “Doktor daha verimli ve hasta doktorun dikkatini ve zamanını daha fazla alıyor, bu aslında AI’nın çalışma alanındaki yararı” dedi. “Ve yapay zekayı nasıl yarattığımız ve pazara sunduğumuz konusunda yaptığımız bu tasarım seçimleri, nasıl etki yaratmayı umduğumuzun altını çiziyor.”

Unilever’in CIO’su Jane Moran, AI destekli sohbet robotu Unibot’un tüm kuruluşta %90’ı azaltmak için nasıl kullanıldığını göstermeden önce, etkinlikte makine öğrenimi kullanımının verilerin analiz edilmesinde ve demokratikleştirilmesinde nasıl gelişmelere yol açtığından bahsetti. temel sorguları yanıtlamak gibi manuel görevlere harcanan İK zamanı.

“Önemli bir şekilde, İK profesyonelinin, işteki personeli desteklemek için verimli yollara gerçekten odaklanmak için zamanını boşaltıyor” dedi ve platformun şirketteki hukuk, finans ve üretim dahil olmak üzere diğer departmanlara yerleştirilebileceğini de sözlerine ekledi.

Bu arada Nadella, yapay zekanın bulut ve uç bilgi işlemle doğal olarak nasıl entegre edildiğine ilişkin vizyonunu ana hatlarıyla belirterek, bilgi işlem dokusunun kendisinin buluttan uca nasıl dağıtıldığına ilişkin son değişiklikleri vurgulayarak geliştiricilerin çok-duyulu ve çok cihazlı deneyimler oluşturmasına olanak sağladı.

Nadella, “Yarattığımız deneyimlerin ve yarattığımız uygulamaların yanı sıra platformun özünde belki de yapay zeka var” dedi. “AI, uygulamalar ve platform gelişmeleri açısından ileriye dönük yaptığımız her şeyi şekillendirecek olan çalışma zamanıdır.”

Şirketin Office, Yönetim ve Güvenlik paketlerinin Dynamics 365, oyun kolu ve LinkedIn için geçerli olan aynı ilkelerle Office 365’e nasıl dahil edildiğini açıklayarak “Yaptığımız temel ürünleri yeniden kavramsallaştırıyoruz” dedi. 

Makalenin Orjinal Kaynağı: https://www.itpro.co.uk/cognitive-technology/31172/satya-nadella-microsoft-will-build-ethical-ai

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.