Bilişim ProfesyonelleriWeb Uygulamaları

Mozilla, Chrome’un En Son Özelliğinin Gözetimi Etkinleştirdiğini Söyledi

Dünya genelinde en çok kullanılan Google Chrome’un 94 numaralı sürümü 21 Eylül 2021’de geldi. Firefox tarayıcısının üreticisi Mozilla, yeni sürümde sizi izlemeyi mümkün kılan yeni özelliklerinde geldiğini iddia ediyor.

Chrome 94 Yeni Özelliği ile Neden Zararlı?

Chrome 94, kullanıcının cihazını aktif olarak kullanmadığı zamanları öğrenmek için Boşta Kalma Algılama API (Idle Detection API) adında yeni bir özellik sundu.

Boşta Kalma Algılama API’si, bir kullanıcı boşta kaldığında geliştiricileri bilgilendirerek klavye, fare, ekran ile etkileşim eksikliği, ekran koruyucunun etkinleştirilmesi, ekranın kilitlenmesi veya farklı bir ekrana geçme gibi durumları belirtir. Web siteleri, Chrome’dan web sayfası açık olan bir kullanıcı cihazında, boşta kaldığında rapor vermesini isteyebilir. Bu sadece Chrome ya da belli bir web sitesinin kullanımıyla ile ilgili olmayabilir. Bilgisayarınızdan uzaklaştıysanız ve herhangi bir uygulama kullanmıyorsanız, Chrome web sitesine bilgisayarınızı aktif olarak kullanmadığınızı söyleyebilir.

Google Chrome bu yeni özelliği, kullanıcıların uygulamalarıyla nasıl etkileşimde bulunduğuna dair bilgi sağlayabildikleri için olumlu buluyor ve seviyorlar

Mozilla Firefox’un arkasındaki kişiler, bunun “gözetim kapitalizmi için bir fırsat” yarattığını söylüyor. Mozilla’nın Web Standartları Lideri Tantek Çelik, Boşta Kalma Algılama API’sinin zararlı olarak etiketlenmesini önerdi.  Basit ve mahremiyeti işgal etmeyen yöntemler geliştirilmesi için daha fazla çalışılması gerektiğini belirtti. Web Standartları liderine göre; Bu özellik kullanıcının kullanım modellerini incelemek ve manipüle etmek için kullanılabilir. Gözetim kapitalizmi ile motive edilmiş web sitelerinin, kullanıcının fiziksel gizliğinin bir yönünü işgal etmesi, kullanıcı davranışlarının uzun vadeli kayıtlarının tutması, günlük ritimleri (örneğin öğle yemeği zamanı) ayırt etmesi cazip fırsatlar oluşturabilir.

Mozilla , Google Chrome ile rakip olduğu için yeni özellikle ilgili  eleştirel sözler söylemesi normal. Ancak, sadece Mozilla değil, Apple’ın Safari tarayıcısı WebKit ve geliştirme ekibinin de yeni API hakkında eleştirileri var. WebKit üzerinde çalışan bir Apple yazılım mühendisi olan Ryosuke Niwa , bu API için güçlü bir kullanım durumu görünmediğini söyledi. Bir web sitesinin, belirli bir kullanıcının hangi noktada hangi cihazı kullandığını bilmesi gereken böyle bir hizmetin kullanıcının gizliliği için ciddi bir ihlal olduğunu ve buna izin vermeyeceklerini belirtti.

Bu özellik Chrome 94’te varsayılan olarak etkin. Ancak Web siteleri, önce size sormadıkça ve siz paylaşmayı kabul etmedikçe boşta kalma durumunuzdan haberdar olamazlar. Google Chrome 94  birçok iyi özellik ve yeni güvenlik düzeltmeleri için indirilebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.