MakaleWeb Uygulamaları

Müşteri Deneyimi Vs. Kullanıcı Deneyimi: Fark ne?

Müşteri deneyimi ve kullanıcı deneyimi – önce hangisi gelir? Hayır, bu çocukken katılmış olabileceğiniz ünlü tavuk ve yumurta tartışmasına pek benzemiyor.

Karşılaştırma uğruna, kullanıcı deneyimi hikayemizde “yumurta” dediğim şeydir. Kullanıcı deneyimi kavramı – UX olarak anılır – bir süredir ortalıkta dolanıyor. Ancak, UX terimi 1990’larda Nielsen Norman Group’un kurucu üyesi Don Norman tarafından resmen tanıtıldı. Norman, ürün deneyimini bir bütün olarak tanımlamak için Apple”da geçirdiği süre boyunca “UX” i icat etti.

Önce UX geliyor, sonra müşteri deneyimi geliyor – veya CX. CX kavramı, UX fikrini genişletir ve yalnızca ürün deneyiminin ötesine bakar. CX, alıcının yolculuğu boyunca insanları (sizin gibi) kilit etkileyiciler olarak içerir.

Bu terimlerin nasıl hayata geçirilmesine rağmen (orada ne yaptığımı görün?) – CX ve UX, günümüzde iş dünyasında sıklıkla birbirinin yerine kullanılmaktadır. Yani, CX ve UX arasındaki fark nedir? Onları nasıl ayırırsın? Ve, bir müşteri hizmetleri uzmanı olarak bunlardan herhangi biri neden sizin için önemli? Harika sorular. Hadi dalalım: https://www.kullanicideneyimi.org.tr/musteri-deneyimi-vs-kullanici-deneyimi-fark-nedir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.