Bilişim ProfesyonelleriMakale

Neden Antivirüs Yazılımına İhtiyacımız Var?

Her işletme, siber suçlara, tehditlere ve son derece karmaşık virüs saldırılarına yenik düşmeye açıktır. Tüm büyük e-ticaret , çevrimiçi bankacılık, sosyal medya ve B2B pazarlama ve veri toplayıcı şirketler, dünya genelinde bu tür uyumlu siber suçların doğrudan hedefleridir.

Kurumsal altyapıya yönelik artan sayıda hedefli saldırı ile şirketler artık geleneksel antivirüs ve tehdit yönetimi platformlarına güvenemez . SARS CoV-2 koronavirüs salgınına karşı devam eden savaşta, işletmeler üç zorlukla mücadele ediyor: Kilitlenme, Verimlilik Kaybı ve Evden Çalışan Çalışanlar. Dünyanın dört bir yanındaki işletmeler, çalışanlarının kişisel bilgisayarlarından uzaktan oturum açmalarına izin verirken, siber tehdit yeteneklerinde hazırlık ve yardım eksikliği potansiyel müşterilere gerçekten zarar veriyor . COVID-19 ile ilgili kilitlenme devam ederken , uzak iş istasyonları, kötü amaçlı yazılımlarla bağlantılı siber saldırıların yeni hedefi haline geldi .

Yakın tarihli bir raporda, ankete katılan şirketlerin neredeyse yarısı (% 42) siber tehdit olaylarıyla hedef alındı ​​ve bu da veri kaybıyla ilgili kesinti süresine yol açtı. Acronis’e göre, şirketlerin yalnızca% 41’i aslında BT bileşenlerini ve verilerini günlük olarak yedekliyor ve bu da veri hırsızlığı ve kötü amaçlı yazılım saldırılarına karşı savaşmak için dayanıklılıklarında büyük boşluklar bırakıyor.

Gaidar Magdanurov Acronis Baş Siber Sorumlusu diyor ki – “Bireyler ve kuruluşlar veri kaybı ve siber saldırılardan muzdarip. Çevremizdeki her şey hızla dijitale bağımlı hale geliyor ve herkesin siber korumayı ciddiye almasının zamanı geldi.”

Antivirüs Yazılımı, bilgisayar korsanları, spam gönderenler ve dolandırıcılar için ilk güvenlik bariyer noktasıdır.

Antivirüs Yazılımı nedir?

Tanım: Antivirüs Yazılımı, bir Uç Nokta Koruma Platformunun (EPP) parçasıdır. Gartner’a göre EPP, dosya tabanlı kötü amaçlı yazılım saldırılarını önlemek için uç nokta cihazlarına yerleştirilen bir çözümdür. Bu güvenlik çözümü, bir ağa bağlı bir bilgisayardaki kötü niyetli etkinliği algılar ve ihlale yanıt vermek için araştırma ve düzeltme yetenekleri sağlar.

AV Yazılımının Popüler Özellikleri
* Zararlı bağlantılardan web tarayıcısı koruması.
* Güçlü anti-phishing yetenekleri.
* Güvenli gezinme için Sanal Özel Ağları (VPN’ler) destekleyin.
*Yazılımı güncel tutmak için otomatik virüs tanımı güncellemeleri.
*Wi-Fi yönlendirici de dahil olmak üzere Dizüstü Bilgisayar, Mobil ve Bağlı cihazlar için Bulut korumasıyla daha yüksek kullanıcı kontrolü.
*Sürekli sistem yönetimi ve izleme.
*Öngörücü Zeka, bir tanım mevcut olmadan önce yeni tehditleri tespit etmek için Sezgisel analizlere dayalı.
*AI ve derin öğrenme sinir ağı.
*Garantili Hizmetler.

Antivirüs (AV) yazılımı, zararlı içeriklerin ve kötü amaçlı yazılımların bilgisayarlara zarar vermesini, kişisel verileri çalmasını veya Truva atları yüklemesini tanımlamak, önlemek ve engellemek için tasarlanmış bir dizi programdır. Popüler AV’ler, bilgisayardaki ve bağlı cihazlardaki tüm dosyaların zamanında taranmasını başlatmak için virüsten koruma ve casus yazılım önleme yeteneklerini otomatik olarak güncellemek üzere tasarlanmıştır.

İşletmelere Yönelik Tehditler, Kaynak Güvenlik Dedektifleri
İşletmelere Yönelik Tehditler, Kaynak Güvenlik Dedektifleri

AV’ler solucanlar, truva atları, botnet’ler, rootkit’ler, keylogger’lar, reklam yazılımları ve daha fazlasıyla ilgili kötü amaçlı yazılımlara karşı koruma sağlar. Herhangi bir AV programının birincil amacı, bilgisayarları ve bağlı cihazları virüslerden korumaktır.

AV’lerin sosyal kimlik veri hackleme tekniklerini, derin sahtekarlıkları ve kripto tabanlı kimlik avı ve sahtekarlığı kullanan karmaşık hain faaliyetlere karşı tam bir çözüm olmadığı unutulmamalıdır . Bu tür faaliyetler, yalnızca kurumsal BT ekiplerinin ödeyebileceği daha güçlü uç nokta koruma platformlarıyla izlenebilir.

Neden Antivirüs Yazılımına İhtiyacınız Var?
Antivirüs tarafından desteklenen siber tehdit istihbaratı, herhangi bir BT dayanıklılık modelinin beşinci öğesidir. BT uzmanlarının yalnızca% 10 -% 15’inin AV yazılımı uygulamaları konusunda bilgili olduğunu bilmek sizi şaşırtacak.

Bilgisayarlarınızı kötü amaçlı yazılımlardan korumada AV yazılımının rolünü doğrulayan en önemli 10 gerçek ve istatistik burada.

 1. AV-Test Enstitüsü , şu anda internette dolaşan 970 milyondan fazla kötü amaçlı yazılım parçası olduğu konusunda uyarıyor.
 2. Kötü amaçlı yazılım sayıları her yıl 100 milyon artmaktadır.
 3. Mobil ve Dizüstü cihazlar virüs saldırılarına açıktır. Taşınabilir cihazlar, masaüstü bilgisayarlara kıyasla% 99 daha fazla kötü amaçlı yazılım saldırısı şansına sahiptir. Cep telefonlarının yalnızca yarısında bir AV yüklüdür. Kişisel dizüstü bilgisayar AV yazılımının% 55’i eski veya kaldırılmış durumda.
 4. Virüsten koruma yazılımının ortalama maliyeti, haftalık Starbucks Kahve faturanızdan daha azdır! Amazon , yılda yaklaşık 30 dolar olduğunu söylüyor.
 5. Accenture’a göre , BT endüstrisi son üç yılda gelişmiş siber güvenlik teknolojilerine daha yüksek yatırım seviyeleri gördü. Bununla birlikte, kuruluşların beşte birinden daha azı siber saldırıları etkili bir şekilde durduruyor ve etkiyi azaltacak kadar hızlı bir şekilde ihlalleri bulup düzeltiyor.
 6. G DATA’ya göre, Trojan Horse ve Ad-ware, siber tehdit ortamında önde gelen iki kötü amaçlı yazılım türüdür.
 7. Fidye yazılımındaki keskin bir artış, yazılım koruma endüstrisindeki eşek arısının yuvasını karıştırdı.
 8. Antivirüs ve güvenlik duvarı yazılım pazarı 37 milyar doları aşıyor.
 9. Her gün 350.000’den fazla kötü amaçlı yazılım tespit edilmektedir.
 10. 2018’de rekor kıran 10,52 milyar kötü amaçlı yazılım saldırısı gerçekleşti.

İşte kötü amaçlı yazılım saldırılarının yayılmasına ilişkin ilginç bir istatistik. Çin sistemlerine (% 47) kötü amaçlı yazılım bulaşma olasılığı en yüksektir. Statista’ya göre, diğer Çin sistemleri Türkiye (% 42,88), Tayvan (% 38,98), Guatemala (% 38,56), Ekvador (% 36,54) ve Rusya (% 36,02) gibi ülkeler tarafından yakından takip edilmektedir.

Kaynak: AV-TEST Enstitüsü
Kaynak: AV-TEST Enstitüsü

İsveç, Norveç, Hollanda ve Finlandiya gibi Avrupa ülkeleri en az enfekte olan ülkelerdir. Japonya’da virüsün bulaştığı 5 bilgisayardan biri var. İngiltere’de dört sistemden birine virüs bulaşmıştır.

Antivirüs Yazılımı Nasıl Çalışır?
AV yazılımı, herhangi bir yeni, açık veya indirilmiş dosyayı virüslere ve diğer kötü amaçlı yürütülebilir dosyalara karşı otomatik olarak taramak üzere programlanmıştır. Kullanıcılar, herhangi bir dosyayı kötü amaçlı yazılımlara karşı taramak için manuel filtreler de kullanabilir.

Modern AV yazılımı şu şekilde çalışır:

 • Herhangi bir kötü amaçlı yazılım veya bilinen kötü amaçlı kalıplar için belirli dosyaları veya dizinleri tarayın
 • Program taramalarının sizin için otomatik olarak çalışmasına izin verin
 • Tüm kötü niyetli kodları otomatik olarak kaldırın
 • Bilgisayarınızın ‘sağlığını’ bildirin
 • Kötü amaçlı yazılım içeriğinin indirilmesini otomatik engelleyin
 • Zararlı web sitelerini engelleyin

Önerilen En İyi AV Uygulamaları
AV yazılımı, kötü amaçlı yazılımlara karşı mücadelede temel koruma kalkanıdır. Siber suçlarla ancak kullanıcı davranışını, veri kurtarma ve sistem esnekliği altyapısını iyileştirerek daha iyi mücadele edilebilir. Veri yedekleme uygulamaları, kaybı önlemenin iyi bir yoludur. Bununla birlikte, düzenli olarak veri yedekleyen şirketlerin yaklaşık% 70’i, siber suçlar nedeniyle veri kaybetmeye devam ediyor, bu da yazılım hatası, BT sistemi çökmesi ve eski AV ile daha da karmaşık hale geliyor.

Ayda bir kez yalnızca veri yedekleyen ve AV güncelleyen kullanıcı grupları, tehditlere 10 kat daha duyarlıdır. Bu tür kullanıcılar, sistemin kaybolan verilerin% 10’unu bile kurtaramadığı bir senaryoda çaresiz kalır.

Mevcut evden çalışma senaryosunda, kötü amaçlı yazılım etkinliklerine ve veri kaybına kapılmamanızı sağlamak için bu adımları öneriyoruz.

Sistem yöneticiniz tarafından güçlü ve önerilen bir AV yükleyin.
Tüm yazılım sürümlerinizin güncel olduğundan ve uygulamaların çalıştığından emin olun.
Önemli varlıklarınızın yedek kopyalarını oluşturun. Yerel olarak veya harici sabit sürücülerde veya Bulutta depolayın.
Hatalarınızı ve güvenlik yamalarınızı düzeltmek için eski işletim sistemlerine güvenmeyin.
SPAM e-postalarına, bağlantılarına ve eklerine dikkat edin.
Kötü amaçlı yazılım web sitelerinden bilgilere erişmek için çevrimiçi olarak herhangi bir kişisel veri sağlamayın.
Wi-Fi, Bluetooth ve Hotspot cihazlarınızı güçlü parolalar kullanarak koruyun.
Bağlı tüm cihazlarınız için günlük sağlık kontrolü yapın.

En İyi AV yazılımı Satıcıları
Kurumsal, küçük ölçekli ve bireysel kullanıcılar için araçlar sağlayan çok sayıda AV yazılımı satıcısı vardır. Popüler olanlar aşağıda listelenmiştir.

Bitdefender
DUR
BullGuard
Kaspersky
Norton
G VERİ
McAfee
Webroot
Sophos
ESET
Cylance
Symantec (şimdi Accenture tarafından satın alındı)
Comodo Güvenliği
Trend Micro

Haber Kaynağı: https://aithority.com/ait-featured-posts/antivirus-software-definition-and-recommendations/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.