Bilişim ProfesyonelleriMakaleYazılım Geliştirme

Neden Kod Yazmayı Öğrenmelisiniz?

Kodlamanın Şaşırtıcı Derecede Geniş Faydaları

Çok uzun zaman önce kodlama, kişisel bilgisayarlarıyla uğraşan meraklılar için tuhaf bir hobi olarak görülüyordu. Ancak son yıllarda, kodlama bir hobiden kritik bir kariyer becerisine doğru ilerledi. Bu hobiler için daha mı iyi? İşverenler, kodlama ve programlama yeteneği olan çalışanların yaptıkları çalışmaları için bir prim ödemeye istekli olduklarını göstermiştir.

Bunu bilerek, kodlamanın dikkate almanız gereken bir şey olup olmadığını merak ediyor olabilirsiniz. Ancak yine de yanıtlanması gereken birçok soru var. Kodlamayı öğrenmek ne kadar sürer? Neden kod yazmayı öğrenmeliyim? Çok çeşitli kariyerlerden profesyonellerden sorularınızı yanıtlamalarına yardımcı olmalarını ve kod yazmayı öğrenmenin faydaları hakkındaki düşüncelerini paylaşmalarını istedik. İster pazarlamacı, ister anne, ister işletme sahibi olun, ister sadece bu zanaatı merak edin, kodlamanın neden alet kutunuza eklemeye değer önemli bir beceri olduğuna sizi ikna etmeye hazırız.

Neden kodlamayı öğrenmelisiniz? Dikkate alınması gereken 6 şaşırtıcı fayda

Kod yazmayı öğrenmenin faydaları şaşırtıcı derecede geniş kapsamlı olabilir. İşte kodlamayı öğrenmenin size fayda sağlayabileceği birkaç yöntem.

1. Kodlama ve programlama kariyerleri büyük kazanç potansiyeline sahiptir

Kodlamayı öğrenmenin en güçlü ve en belirgin yanlarından biri, kodlama ve programlama uzmanları için kazanç potansiyelidir. Bureau of Labor Statistics  (TYD) çeşitli kariyerler için maaş ve diğer önemli işgücü bilgilerini izler. 

Bu kodlama ve programlama ile ilgili meslekler için BLS’nin 2019 medyan yıllık maaş bilgilerine bir göz atın isterseniz.

  • Web geliştiricileri: 73,760 ABD doları
  • Ağ ve bilgisayar sistemleri yöneticileri: 83,510 ABD doları
  • Bilgisayar programcıları: 86.550 dolar
  • Veritabanı yöneticileri: 93,750 ABD doları
  • Yazılım geliştiriciler: 107.510 ABD doları

Bir perspektife koymak gerekirse, Amerika Birleşik Devletleri’nde 2019’daki tüm meslekler için ortalama maaş 39.810 dolardı. Gördüğünüz gibi, bazı programlama, kodlama veya komut dosyası yazma becerilerini içeren kariyerler, ortalamanın üzerinde maaşlarla gelme eğilimindedir.

2. Kodlamayla ilgili işler için talep güçlü olmaya devam ediyor

Kimse uzman olduğunuz bir pozisyon için yeni bir personeli bile işe almak istemiyorsa, güçlü bir maaşın ne faydası var? Kodlama ile ilgili işler söz konusu olduğunda, hala pek çok fırsat var. 

Aynı kodlama ve programlama ile ilgili mesleklerde istihdam artışı için mevcut BLS tahminleri ise:

  • Web geliştiricileri:% 13
  • Ağ ve bilgisayar sistemleri yöneticileri:% 5
  • Bilgisayar programcıları:% -7
  • Veritabanı yöneticileri:% 9
  • Yazılım geliştiriciler:% 21

ABD’de ulusal ortalama yüzde beş büyüme ile karşılaştırıldığında, bir avuç pozisyonun diğer birçok kariyeri geride bıraktığını görebilirsiniz. Bilgisayar programcıları bu gruptan ilginç bir aykırı değerdir, ancak bazıları bu projeksiyonların diğer ilgili talep edilen teknoloji rolleriyle harmanlanan bilgisayar programlama becerilerinden etkilendiğine inanmaktadır. 

Uzmanlıklar hala son derece değerli olsa da, işgücüne gittikçe daha fazla hibrit pozisyon getiriliyor. Bu, daha az “bilgisayar programcısı” iş ilanı ve programlama becerilerini diğer iş unvanlarıyla birleştiren daha fazla fırsatla sonuçlandı.

3. Kodlama yeteneği, problem çözmeye yeni bir bakış açısı kazandırır

Nuvro’nun CEO’su Adrian Degus, “Kodlama Öğrenme nasıl düşünmeniz gerektiğini öğreterek yanlışlıklara karşı önemli bir etkisi vardır” diyor. Duygusal olarak sorunları çözmeye eskiden daha yatkın olduğunu da anlatmaya devam ediyor. Kodlama deneyimi ona problemlere mantıklı yaklaşmayı öğretmiş.

“Mantığı derin bir düzeyde anlamak, problem çözme yeterliliğimi on kat artırdı” diye de ekliyor.

Kodlama, en temel terimleriyle, gerçekten de bir bilgisayara ana hatlarıyla belirttiğiniz mantıksal yönergelere dayalı olarak yapılacak bir görev atamaktır. Son derece karmaşık görevler, temelde onları parçaladığınızda daha küçük işlemlerin bir koleksiyonudur. Problem çözmeye yönelik bu metodik ve mantık ağırlıklı yaklaşım, bir kodlama zorluğunun ötesinde problemleri çözmek için bir nimet olabilir. 

Get CenturyLink’in kıdemli geliştiricisi Hilary Bird, bu düşünceye katılıyor ve kodlamayı öğrenmenin onu bir adım geri atmaya ve durumlara yeni bir bakış açısıyla yaklaşmaya teşvik ederek kişisel ve profesyonel yaşamına fayda sağladığını söylüyor. “Sorunları küçük, ayrı parçalara ayırabilirim ve her birinin diğerini nasıl etkilediğini çözebilirim” diye açıklıyor. “Bu, önce sorunun hangi alanına odaklanacağıma karar vermeme yardımcı oluyor.”

4. Kod yazmayı öğrenmek kariyer esnekliği sağlar

Kod yazmayı öğrenmek, kariyerinizde yeni fırsat alanları açmanıza yardımcı olabilir ve nihayetinde sizi hızla değişen dijital ekonomide daha esnek bir aday haline getirebilir. Dan Design Co.’nun sahibi Daniel Davidson, kariyerine baskı tasarımında başladı, ancak kodlama bilgisi eksikliği nedeniyle sürekli olarak fırsatları kaçırdığını fark etti.

Davidson, “Mesleki yaşamım için edindiğim en büyük beceri kodlamayı öğrenmek oldu. Kod yazmayı öğrenmeseydim, yıllar önce işsiz kalırdım. Özgürleştirici ve çok kazançlı oldu.” diyor.

Davidson, işiniz kodlama veya programlama dilleri hakkında derinlemesine bir anlayışa sahip olmanızı gerektirmese bile, yine de yardımcı olduğunu, çünkü muhtemelen bunu yapan başka bir kişiyle etkileşime girmeniz gerekeceğini ekliyor. Bir hobi olarak bile kodlamayı öğrenmek, size ortak bir referans noktası sağlayabilir ve daha karmaşık programlama ve kodlama rollerinin bazılarının üstesinden gelenleri daha iyi anlayabilir. 

5. Kodlamayı öğrenmek aileler için eğlenceli bir bağ kurma fırsatı olabilir

Çocuklarınızla pratik ve yeni bir şeyler öğrenme fırsatına ne sıklıkla sahip oluyorsunuz? Okul çağındaki çocukları olan ebeveynler, programlama ve kodlamanın temellerini öğrenirken birlikte baştan başlama şansına sahip olurlar.

Degus, “10 yaşındaki oğlum aslında benimle aynı zamanlarda kodlamayı öğrenmeye karar verdi,” diyor. “Zorlu ama çok ödüllendirici bir deneyimdi. Bu güne oğlum ve ben yemek masasında kod yazarken, ailenin geri kalanı inek olduğumuz için bizimle dalga geçiyor. “

JookSMS pazarlama müdürü Christopher Prasad, çocuklarınızı dahil etmenin kendinizi sorumlu tutmanın ve onlara önemli becerileri öğretmenin harika bir yolu olabileceğine dikkat çekiyor , çünkü kodlamanın değeri sadece artacak.

“Birleşik Krallık’taki okullar artık daha küçük çocuklara kod yazmayı tanıttı, böylece uygulamalar, web siteleri ve daha fazlasını tasarlamak için ne gerektiğini biliyorlar ve bence ileriye gitmek ve genç nesli geliştirmek harika bir fikir” diyor.

Kodlamayı öğrenmenin sularını test etmenin mükemmel bir yolu , hem size hem de çocuğunuza programlama temellerine ve sistemik akıl yürütmeye giriş sağlayan Scratch gibi çocuk dostu kaynaklarla pratik  yapmaktır. Bu temel anlayış, daha karmaşık dillere  ve uygulamalara geçerken size yardımcı olacaktır  . 

6. Kodlama, beklemeyeceğiniz işlerde faydalı olabilir

Kodlama ve programlama becerilerinin yalnızca yüksek düzeyde teknik uzmanlık işlerinde çalışan kişiler için değerli olduğunu düşünebilirsiniz. Kodlamayı öğrenmenin bazı roller için daha önemli olduğu doğru olsa da bu, kodlama olmayan işlerde kodlama bilgisini uygulamanın pratik yollarını bulamayacağınız anlamına gelmez.

Yazılım mimarı ve girişimci Mark Billion, kodlama bilgisinin bir işletme uzmanı olarak kendisine beklenmedik şekillerde fayda sağladığını söylüyor. 

Billion, “Reklamcılık algoritmalarımızı kodlamak için Python’u kullanabildik ve bu da bize ayda yaklaşık 1000 ABD doları tasarruf sağladı” diye açıklıyor. “Yani, eğer bir işte çalışıyorsanız – her türden işte – kodlama kritiktir.” 

Kodlama yeteneği, Billion’un nihayetinde para tasarrufu sağlayan küçük görevleri otomatikleştirmesine izin verdi. Bu, bütçelerin genellikle çok dar olduğu küçük işletmeler için çok büyük bir artı.

Programcılar ve geliştiricilerle yakın çalışanlar için kodlamanın temellerini öğrenmek sizi bir ekibin çok daha değerli bir üyesi yapabilir. 

Press Cleaners’ın büyüme müdürü Jake Lane, “Ben öncelikle bir pazarlamacı olsam da, teknik bilgiye sahip olmak ekibime sağlayabileceğim en büyük varlıklardan biri” diyor. “Kod tabanında bir değişiklik yapabilmek, geliştiricilerimizin daha önemli şeylere odaklanmasına yardımcı oluyor ve geliştirme gecikme süresini kısaltıyor.” 

Kodlamayı öğrenmenin faydalarından yararlanmak için programlama uzmanı olmanıza gerek yok. Sadece yararlı olacak kadar bilmek, çoğu iş ortamında hala olumlu bir varlık olabilir.

Kodlama becerilerinin işe yaraması

Neden kodlamayı öğrenmelisiniz? Gördüğünüz gibi, kodlamanın önemli olmasının birçok iyi nedeni vardır. İster eğlence için isterse bir tür profesyonel gelişim için olsun, teknoloji becerilerinizin temelini oluştururken kodlamayı öğrenmenin avantajlarından yararlanacağınızdan emin olabilirsiniz. 

Ama yine de bilmeniz gerekiyor – kodlamayı öğrenmek ne kadar sürer? Bu soruyu cevaplamak için, ne tür bir kodlama kariyerine devam etmek istediğinizi belirlemeniz gerekir. Kariyer seçeneklerinizi keşfederek, yanıt veren daha fazla neden de bulabilirsiniz – neden kod yazmayı öğrenmeliyim? Dijital ekonomimizde gelecek vaat eden rolleri keşfetmek için “Kodlama Uzmanları için 9 Programlama Kariyeri” başlıklı makalemizi okuyun.

Kaynak: https://www.rasmussen.edu/degrees/technology/blog/why-learn-to-code/

One thought on “Neden Kod Yazmayı Öğrenmelisiniz?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.