Bilişim ProfesyonelleriHaber Duyuru Etkinlik

Pandemi, dünya çapında iş piyasasında dramatik değişimler ve yeni fırsatlar yarattı

Covid-19’un ana caddeleri, otelleri ve havayollarını darp ettiği, ancak diğer sektörleri zarar görmeden veya gelişmeden bıraktığı, son derece dengesiz 2020 iş piyasasına hoş geldiniz.

Uluslararası Çalışma Örgütü, salgının işçiler üzerindeki etkisinin küresel ölçekte “felaket” olduğunu söylüyor. BM dairesi, 345 milyon tam zamanlı işin eşdeğerinin yalnızca Temmuz ve Eylül ayları arasında kaybedildiğini ve birçok ülkede yeni yıl görünümünün kasvetli olduğunu tahmin ediyor.

Yine de virüs, geleneksel istihdam modellerini onlarca yıllık işe alma tecrübesi olan uzmanlar için bile çarpıcı bir oranda bozduğundan, işverenler bazı iş türlerini doldurmak için yarışıyor.

ManpowerGroup istihdam ajansı CEO’su Jonas Prizing, “Son dokuz ay, işletmelere daha önce mümkün olmadığını düşündükleri bir hız ve ölçekte dönüşüp dijitalleşebileceklerini gösterdi” diyor. “Bu, işverenlerin aradığı becerilerde bir gecede değişime yol açtı.”

Talep hiçbir şekilde tek tip değildir. İngiltere’de ManpowerGroup verileri, sürücülerin en çok aranan çalışanlar olduğunu, ardından inşaat işçileri olduğunu gösteriyor. Ancak Fransa’da satış görevlilerinin ardından askerler geliyor ve İspanya’da durum yine farklı: sağlık hizmetleri ve sosyal hizmetler işleri satış ve pazarlama rollerinin önünde birinci sırada.

Bazı işler için zamanlama anahtardır. LinkedIn iş sitesinde , ABD’de bir tür işçiye olan talebin Ekim ayında bir önceki aya göre yaklaşık yüzde 600 arttığını ortaya çıkardı. Onlar kimdi? Vergi uzmanları. Vergi mükellefleri 15 Ekim’de son başvuru tarihini karşılamak için acele ederken, onları işe almak için bir mücadele vardı.

Genel olarak, işe alım uzmanları salgının şu üç şeyden birini yapan çalışanlar için talebi en fazla artırdığı konusunda hemfikirdir: işletmeleri dijital olarak dönüştürmek (bir veri analisti veya uygulama geliştiricisi gibi); Hemşire ve doktorların yaptığı gibi eşyaları taşıyın (bir sürücü veya depo çalışanı gibi) veya insanlara yardım edin.

Sağlık çalışanlarına duyulan ihtiyacın yakın zamanda azalması olası değildir. Birleşik Krallık NHS’deki kuruluşlar tarafından kullanılan bir iş sitesi, geçen hafta yaklaşık 18.000 ilan listeledi.

Sektörler arasında artan ve azalan talepte ilk 10 rol

ARTAN TALEP
1. Veri analistleri ve bilim adamları
2. AI ve makine öğrenimi uzmanları
3. Büyük Veri uzmanları
4. Dijital pazarlama ve strateji uzmanları
5. Proses otomasyonu uzmanları
6. İş geliştirme uzmanları
7. Dijital dönüşüm uzmanları
8. Bilgi güvenliği analistleri
9. Yazılım ve uygulama geliştiricileri
10. Nesnelerin interneti uzmanları
Kaynak: Dünya Ekonomik Forumu

AZALAN TALEP
1. Veri girişi görevlileri
2. İdari ve idari sekreterler
3. Muhasebe, defter tutma ve bordro memurları
4. Muhasebeciler ve denetçiler
5. Montaj ve fabrika işçileri
6. İşletme hizmetleri ve yönetim yöneticileri
7. Müşteri ve müşteri hizmetleri çalışanları
8. Genel ve operasyon yöneticileri
9. Mekanik ve makine tamircileri
10. Malzeme kaydı ve stok tutma memurları

Bazı sağlık rollerine olan talep o kadar güçlü ki, işe alım görevlilerini özel önlemler almaya zorladı. Michael Page istihdam bürosunun İngiltere genel müdürü Nick Kirk, pandeminin, gün boyunca beyin avcılarının normal çalışma saatlerinde onlara ulaşmakta zorlandığı mağaza içi süpermarket eczacıları için pazarı güçlendirdiğini söylüyor.

“Gece saat 7’ye kadar bir eczacıya ulaşamazsınız” diyor. “Bu nedenle, günün ilerleyen saatlerinde çevrimiçi olan veya iş günü boyunca sizinle konuşmayacağı için onları yakalamak için erken başlayan bir ekibimiz olması gerekiyordu.”

Hikaye, talep planlayıcıları için de benzer : ürünler için gelecekteki talebi tahmin eden insanlar, böylece bir tedarik zinciri bunları sunmaya hazır. Şirketler pandemide teslimatları artırdıkça bunlara olan ihtiyaç arttı. Bay Kirk, bu tür işlerin yılda yaklaşık 50.000 sterline kadar ödeme yaptığını ve ajansının Yorkshire ofislerinden birindeki bir meslektaşının kendisine şu anda birisini “beş kat daha fazla” bu role yerleştirebileceğini söylediğini söylüyor.

Teknoloji işleri söz konusu olduğunda Covid, alışverişten ofis çalışmalarına ve çevrimiçi sınıflara kadar her şeyi zorlayarak mevcut talebi hızlandırdı.

Ağları siber suçlulardan koruma ihtiyacı buna iyi bir örnektir. Pandemiden önce, 2014 yılında 1 milyon olan 3,5 milyon siber güvenlik işinin 2021 yılına kadar küresel olarak doldurulmayacağı tahmin ediliyordu.

Palo Alto Networks güvenlik şirketinin başkan yardımcısı olan emekli ABD Ordusu Tümgeneral John Davis, şu anki rakam bilinmemektedir, ancak kesinlikle “milyonlarca” olduğunu söylüyor.

Pandeminin erken, en belirsiz aşamalarında, şirket normalde yüksek olan işe alma hızını dizginledi. Ancak Covid’in siber suç fırsatlarında bir patlama yarattığının çok geçmeden belli olduğunu söyledi. “Bunun bir sonucu olarak, içinde yaşadığımız bu yeni normalde siber güvenlik ihtiyacı da patladı” dedi.

Siber güvenlik uzmanlığı, şirketlerin bu yıl doldurmak için yarıştığı bir tür dijital beceri boşluğudur.

Accenture danışmanlığı bu ay yayınlanan bir raporda , pandemi ilerledikçe bazı kuruluşların bir hafta sonu 18 aylık dijital dönüşüm planlarını uygulayabildiğini söyledi .

Ancak şirketlerin yalnızca yüzde 14’ü bunu yapacak kadar “dijital olarak olgunlaşmış”, yani gerekli dijital araçlara, eğitime ve liderliğe zaten sahipler.

Geçen hafta Almanya’da, elektrikli otomobil pazarına göreceli olarak geç gelen Daimler otomobil grubunun, Tesla’lara rakip olacak bir dijital işletim sistemi oluşturmak için binlerce yazılım kodlayıcı kiralamayı planladığı ortaya çıktı .

Görünüşe bakılırsa bu, Silikon Vadisi gibi bir teknoloji merkez üssünde bulunan bir kodlayıcı için iyi bir haber gibi geliyor.

Ancak 2020’deki diğer pek çok konuda olduğu gibi, geleneksel akıl değişiyor. Michael Page ajansından Bay Kirk, işverenler ofis dışında ne kadar iş yapılabileceğini gördüklerinden, “Covid’in aşırı yüklenme etkisi” nin işe alma resmini karmaşıklaştırdığını söylüyor.

Geçen hafta, yüzlerce teknoloji işçisini işe almak isteyen Avrupa merkezli bir organizasyondaki bir irtibat kişisiyle konuştu.

Kendisine şöyle söylendiğini söylüyor: “Bak, dünyanın her yerinde çalışabilirler. Ben sadece mevcut en iyi insanları istiyorum. Ve büyük parlak merkez ofisimizin olduğu bu ülkede değillerse sorun değil. “

Haber Kaynağı : https://www.ft.com/content/6bd2feb3-39af-4f6e-9875-c9be0bdd0474

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.