Bilişim ProfesyonelleriMakaleYazılım Geliştirme

Programcı Olmanın Nihai Kılavuzu

Programlama alanında kariyer yapmakla ilgileniyorsanız, işte başlangıç ​​kılavuzunuz!

Microsoft kurucusu Bill Gates, Google kurucularından Larry Page ve Facebook CEO’su Mark Zuckerberg… Hepsinde ortak olan nedir? Her biri bir programcı olarak çalıştı. 

Mesleğe aşina olmayanlar için, programcılar günlük işleri aracılığıyla teknoloji sağlamada perde arkasındaki insanlardır. Tabii ki bundan çok daha fazlası var. Bu yazıda, bir programcının ne yaptığını, programcı olmak için hangi becerilere ihtiyacınız olduğunu, hangi iş fırsatlarının mevcut olduğunu ve programlama işlerini nerede bulacağınızı anlamanıza yardımcı olacağız . 

Bir programcı ne yapar?

Programcıların yazılımı tasarladığını, geliştirdiğini ve test ettiğini söylemek, rolü basitleştiriyor. Daha iyi bir açıklama, programcıların yazılım uygulamaları ve işletim sistemleri için kod yazmak için yazılım geliştiricilerle birlikte çalışmasıdır. Programcılar Python, Ruby, Java ve diğerleri dahil olmak üzere çeşitli programlama dillerinde kod yazarlar. 

Bir yazılım parçası tamamlandığında, programcılar her şeyin beklendiği gibi birden fazla test turu aracılığıyla ve diğer programcılardan, müşterilerden ve ekip üyelerinden geri bildirim alarak çalışmasını sağlar. 

Bir yazılım veya uygulama parçası testi geçtikten ve devreye alındıktan sonra, programcılar geri adım atar ve gerektiğinde yazılıma güncellemeler sağlar. 

Programcı olarak çalışmayla ilgili kısa bilgiler:

 • ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu (TYD)’e göre, 2019 yılında programcılar için medyan ödeme yılda $ 86.550 oldu.
 • Programcılar 2018’de yaklaşık 250.300 iş yaptı.
 • 2018’de programcıların % 38’i bilgisayar sistemleri tasarımında çalıştı.
 • Programcılar genellikle yalnız çalışırlar, bu da bunu içe dönükler için harika bir iş haline getirir.

Ne tür bir programcı olmak istersiniz?

Unutmayın, programlama geniş bir alandır. Başarılı olmak için ne tür bir programcı olacağına karar vermelisiniz. Sizi en çok ilgilendiren alt alan ve bu sırada öğrenmek istediğiniz beceriler hakkında çok dikkatli düşünün.

Yaygın programcı türleri:

 • Bilgisayar programcıları , yazılım için kod yazar ve düzenler, programların hatasız çalışmasını sağlar. Bilgisayar programcıları, hataları giderebilen ve çözebilen harika sorun çözücülerdir. 
 • Programcı analistleri , yazılım ve bilgisayar sistemlerini tasarlayarak, geliştirerek ve uygulayarak sistem analistlerinin ve bilgisayar programcılarının görevlerini yerine getirir. 
 • Web geliştiricileri , bir web sitesinin ön ucunda veya arka ucunda olduğu gibi çalışır. Ön uç geliştiriciler, bir web sitesinin neye benzediğini belirleyen kod yazar. Arka uç geliştiriciler, web sitesinin üzerinde çalıştığı çerçeveyi sağlayan web uygulamaları yazarlar.
 • Mobil uygulama geliştiricileri, mobil uygulamalar oluşturmak ve geliştirmek için bilgisayar analistleri ve yazılım mühendisleriyle birlikte çalışır. Mobil uygulama geliştiricileri ayrıca beklendiği gibi çalıştıklarından emin olmak için uygulamaları yayınlanmadan önce test eder.

Programcı olmak için üniversite diplomasına ihtiyacınız var mı?

Bir programcının bilgisayar bilimi veya benzer bir konuda lisans derecesine sahip olması yaygın olsa da, bazı işverenler bir önlisans derecesi olan veya hiç derecesi olmayan bir programcıyı işe alabilir. 

Gelecek vadeden programcı olarak sizin için bu, istediğiniz işi elde etmek için ihtiyaç duyduğunuz bilgi, beceri ve deneyimi nasıl güvence altına alacağınıza karar vermek anlamına gelir. 

Programcı olmanın yolları:

 • Üniversite rotasına gitmeye karar verirseniz, birçok seçenek vardır. Üniversite, size başarılı bir programcı olmanız için gereken temeli sağlayacak bilgisayar bilimi programları sunar. 
 • Resmi bir eğitim almakla ilgileniyorsanız ancak dört yıllık bir taahhütte bulunmaya hazır değilseniz, bir önlisans derecesi almayı düşünebilirsiniz. Birçok yüksekokulda BT sertifika programları sunuyor.
 • Üniversite sizin için kartta yer almıyorsa, çevrimiçi eğitim sunan birçok web sitesi ve kuruluş var. MIT OpenCourseWareLinkedIn LearningUdemy ve Codeacademy gibi web sitelerinin tümü çevrimiçi programlama kursları sunar.

Bir programlama dili öğrenin

Programcı olacaksanız, bir programlama dili öğrenmelisiniz. Her programlama dilinde, program talimatlarını düzenlemek için benzersiz bir anahtar kelime kümesi ve farklı sözdizimi kullanılır. 

Yüzlerce programlama dili vardır, bu nedenle hangisinin kariyer hedefleriniz için en uygun olduğuna karar vermek önemlidir.

Tanınan programlama dilleri:

 • Java , en çok yönlü programlama dillerinden biridir. Yeni başlayanlar için bu dil, programlamanın sizin için doğru olup olmadığını anlamak için harika bir dildir.
 • JavaScript , ön uç web geliştirme ve içeriği ziyaretçilere dinamik olarak görüntüleyen etkileşimli web sayfaları oluşturmak için gereklidir. İnternetin en popüler sitelerinden bazıları tarafından kullanılır. Bir web geliştiricisi olmakla ilgileniyorsanız başlamak için iyi bir yerdir.
 • Python , çok yönlü ve yaygın olarak kullanılan başka bir programlama dilidir. Python, yazılım geliştirme, web geliştirme ve makine öğrenimi ve yapay zeka gibi teknolojilerde kullanılır.
 • CSS / HTML ayrı programlama dilleridir ancak genellikle birlikte eşleştirilirler. Çekici, ustaca tasarlanmış web sayfaları oluşturmak için HTML ve CSS’yi birlikte öğrenin.
 • Swift , macOS, iOS , watchOS ve tvOS uygulamalarını geliştirmek için kullanılan bir programlama dilidir. Apple ürünleri için yazılım veya uygulama geliştirmekle ilgileniyorsanız, Swift ile başlayın.
 • Ruby, web geliştirmede yaygın olarak kullanılan bir programlama dilidir. Ruby on Rails web uygulama çerçevesinin temelini oluşturur. Ayrıca Ruby veri analizi, prototip oluşturma ve kavramların kanıtlanmasında da kullanışlıdır.

Programlama işleri için başvuru

Bir derece kazandınız veya yaygın olarak kullanılan bir programlama dili öğrendiniz, şimdi bir programlama işine başvurmak istiyorsunuz. Özgeçmişiniz sıraya konduğunda, kapak mektubunuzu hazırlayın ve ne tür bir programlama işi yapmak istediğinizi bilin. İşte şimdi iş ilanlarını arama zamanı geldi.

Programcılar için yurtdışındaki en iyi iş panoları

 • Indeed, en iyi bilinen iş ilanlarından biridir. Bir programlama işi bulmak için konuma, anahtar kelimeye ve hatta maaşa göre arama yapabilirsiniz.
 • Geekwork, işleri etiketlere göre filtrelemenize izin vererek, aklınızdaki programlama işi türünü bulmayı daha da kolaylaştırır.
 • GitHub Jobs , basit bir iş panosudur. Ancak Sıcak Aramalar özelliği, en iyi bildiğiniz programlama diline dayalı programlama işlerini bulmanızı kolaylaştırır.
 • Stack Overflow , her seviyedeki programcılar için işler sunar. Beğendiğiniz teknolojiye, işte beğeneceğiniz avantajlara ve beklediğiniz ücrete göre arama yapın.

Yazının orijinali için tıklayınız.

One thought on “Programcı Olmanın Nihai Kılavuzu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.