Bilişim ProfesyonelleriMakale

İş Zekası Analisti Nedir?

Nasıl bir iş zekası analisti olunacağını, işin neleri içerdiğini ve ne kadar maaş bekleyebileceğinizi öğrenin.

Veriler, bir kuruluş ve işleyişi için doğası gereği değerli olsa da, aynı zamanda bir yük olarak da kabul edilebilir. İşletmeler her zamankinden daha fazla veriye erişebilirken, verilerin gizli tutulmasını sağlamak için ve GDPR gibi yerel veri yönetişimi yasalarına uygun olarak yakından inceleme noktasındadırlar . Dahası, kuruluş tarafından yönetilen verilerin tam potansiyeliyle kullanıldığından emin olmanın gizli bir baskısı da var. Bu, verilerle t tamamen boğulduğunda özellikle zor olabilir. Yine de, uygun şekilde kullanılmazsa, bu tür paha biçilmez bilgilere erişmenin ne anlamı var?

Bu kuruluşlar,  görevi; kafası karışık ve belirsiz bilgi okyanusuna dalmak ve en kritik ve yorumlanabilir içgörüleri yakalamak olan bir iş zekası (BI) analistinin yardımından yararlanabilir.

Bir BI analisti, ister müşteri davranışındaki kalıpları arıyor olsun, ister üretkenliği çıktıyla karşılaştırıyor olsun, çeşitli verilerden sorumlu olabilir . Bununla birlikte, bir BI analisti tarafından keşfedilen içgörüler daha sonra işletmenin geleceği hakkında kritik kararlar almak için kullanılabilir. Bu nedenle, bir şirketin elinde ne kadar çok veri varsa, bir BI analistinin onu analiz etmesi ve yorumlaması için talep o kadar büyük olur. 

Eldeki bilgilerden elde edilen içgörülere dayalı olarak bir kuruluşun güçlü ve zayıf yönlerini belirlemek ve ölçmek ve değerlendirmelerine dayalı stratejik düşünceye katkıda bulunmak için iyi yerleştirilmelidirler. Üst düzey BT yöneticileri, önemli iş kararları almakla görevli olanlar olabilir, ancak BI analistlerinin içgörüleri genellikle kararlarında anahtar rol oynar ve bu içgörüyü kullanmak, kararlarının esasen kanıta dayalı olmasını sağlar. 

Bu talebin sonucu ve BI analistlerinin sağlayabileceği oldukça faydalı rol, bu tür analistleri arayan şirketlerin de çeşitlilik göstermesi şaşırtıcı değildir; şirketler perakendeciler ve yatırım firmalarından NHS sağlık tröstlerine ve telekom devlerine kadar uzanmaktadır. Bunu akılda tutarak, bir BI analistinin kariyeri hem çeşitli hem de kazançlı olabilir.

BI Analisti Ne Yapar?

BI analistleri, şirket zayıflıklarını belirlemek ve bu sorunlara çözümler üretmek için zamanlarının çoğunu verileri analiz etmek için harcarlar. Bunu yapmak için, BI analistleri aşağıdaki görevlerden bazılarından sorumludur:

  • Zekanın tanımlanmış hedeflerle tutarlı olmasını sağlamak için testler yapmak
  • BI araçlarının ve veri tabanlarının bakımı veya güncellenmesi
  • İş gereksinimlerini anlama ve iletme
  • BI ve veri ambarı stratejileri geliştirmek
  • İlgili bir ürün, pazar veya hisse trendlerini analiz ederek rekabetçi pazar stratejilerini analiz etmek
  • Bulguları tüm yönetim düzeylerine sunmak

BI analistleri aynı zamanda rakip analizinden, sektör trendlerini takip etmekten ve kuruluşlarının nereleri iyileştirip maliyetleri düşürebileceğini keşfetmekten sorumlu olabilir. İlgili organizasyona bağlı olarak, bir BI analisti, şirketin ihtiyaçlarına uygun olan uygun bir iş zekası çözümünü geliştirmek veya araştırmaktan sorumlu olabilir.

Bir BI Analistinin Hangi Niteliklere İhtiyacı Vardır?

Matematik, bilgisayar bilimi veya başka bir teknoloji konusu gibi alanlarda bir eğitim geçmişi bu alan için gereklidir ve istekli BI analistlerinin bir lisans derecesi almaları genellikle gereklidir (veya şiddetle tercih edilir).

BI analistleri, kurumsal, SWOT ve PESTEL analizi gibi çeşitli analitik süreçlerde eğitim deneyimine sahip olmalı ve SQL gibi teknolojilerle ilgili deneyime sahip olmalıdır . Gelecek vadeden bir BI analistinin yönetim ve senaryo planlama gibi alanlarda eğitilmesi de faydalı olacaktır.

Teknik olarak gerekli olmasa da, bu alana katılırken sertifika almak faydalı olacaktır. Sertifika kazanmanın faydaları arasında profesyonel tanınma, mesleki gelişim fırsatları ve maaş sertifikalı iş zekası analistleri ortalama% 16 artış görüyor. Farklı sertifikasyon seviyelerine sahip farklı programlar mevcuttur, bu nedenle bir BI analistinin hedefleriyle yakından eşleşen bir program bulması önemlidir.

Bir BI Analisti Hangi Becerilere Sahip Olmalıdır?

Verilere çok fazla bağımlı olan bir rolle, veri analizinde kariyer yapmak isteyen herkesin bilginin anlamını anlamak için güçlü bir analitik zihne ve teknik becerilere ihtiyaç duyacağını duymak şaşırtıcı olmayacaktır.

Bir iş zekası analistinin, işlerinin çoğu müşterilerle ve müşterilerle bilgi paylaşmak ve işlerini geliştirmek için verilerin nasıl kullanılabileceğini önermek için iletişim halinde olduğu için güçlü insanlara ve sosyal becerilere de sahip olması gerekir.

Muhtemelen gerekli olmayan ikincil beceriler, ancak bir BI analisti olarak bir rol için başvuruda bulunmanın problem çözme ve ekip yönetimi olması gerekiyorsa dikkate alınması gereken ikincil beceriler. Paydaşların karar vermelerine yardımcı olmak ve tavsiyelerde bulunmak için diğer analistlerle ve iş alanlarıyla yakın bir şekilde çalışmanız gerekecek.

Bir BI Analistine Ne Kadar Ödeme Yapılır?

Birleşik Krallık’taki bir BI analisti, yılda ortalama 3.000 £ civarında ödeme almayı bekleyebilir  ve birçok şirket ayrıca ek avantajlar ve ikramiyeler de sunar. Birleşik Krallık’ta bir BI analisti için ortalama yıllık bonus 20,00 £ civarındadır.

Ortalama İngiltere maaşı 30.000 £ iken, en yüksek seviyedeki bazı şirketler yaklaşık 45.000 £ maaş teklif ediyor.

Türkiye’de ise bir BI analisti ayda ortalama 6.520 ₺ maaş almaktadır.

Veri ve veri analistlerine olan talep arttıkça, pozisyonların daha rekabetçi hale gelmesi ve işletmelerin uzman BI analiz becerileri için daha yüksek bir prim ödemeye başlaması muhtemeldir. Bu aynı zamanda, gelişmiş becerilere sahip olmalarını ve işletmelerin eğitim fırsatları sunmaya devam etmelerini sağlamak için bir analist rolüne geçmek isteyenler için hayati önem taşıdığı anlamına gelir.

Yazının orijinali için tıklayınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.