MakaleWeb Uygulamaları

Service Worker Nedir ve Ne İşe Yarar?

İnternet ağlarının tarihi; kaplumbağa ile tavşan masalının, sonsuz bir yorumu gibidir.

Tavşan ve kaplumbağa masalı, hız ve yavaşlık kavramlarını anlatan bir masaldır. Tavşan, hızlı koşan ve her şeyi acele eden bir karakterdir. Kaplumbağa ise, yavaş ve düşünceli bir karakterdir. Bu ifade, internet ağlarının tarihinde de benzer bir hız ve yavaşlık dengesinin olduğunu vurgulamaktadır. Yani internet ağlarının gelişimi, zaman zaman hızlı bir şekilde ilerleyen ve yeniliklere açık bir süreç olurken, zaman zaman da daha yavaş ve düşünceli bir şekilde ilerleyebilir. Bu ifade, internet ağlarının gelişiminde de bu hız ve yavaşlık dengesinin önemli olduğunu vurgulamaktadır.

İşletmeler internet ağı ile hayat buluyor. İnternet ağı olmasaydı Twitter olmazdı. Facebook olmazdı. Yalnızca işletmeler de değil; Wikipedi olmazdı. Favori blogunuz internet ağı olmasaydı olmazdı. İnternet ağı herhangi bir kullanımı kayırmaz. Kasıtlı olarak birçok aktiviteyi desteklemek için tasarlanmıştır.

Birçok mükemmel şey internet ağı ile, internet ağı da internet ile hayat buldu. Genellikle internet ağı (web) ile internet terimlerini birbirinin alternatifi gibi kullansak da World Wide Web, internetin kendisini ağ olarak kullanan tek uygulamadır. (E-mail‘i de bir diğeri olarak kabul edebiliriz)

Web gibi internet de her türlü hizmeti destekleyebilecek biçimde tasarlandı. İnternet, ağların ağıdır. Her biri, çevredeki veri paketlerinin iletilmesi için aynı protokolü kullanmayı kabul eder. Bu veri paketleri fiber optik kablolar ile okyanusun dibini aşar, Wi-Fi veya radyo sinyallerine sıçrar veya uzaydaki uydulara yönlendirilir.

Bu ağlar çalıştığı sürece internet ağları da çalışır. Bazen bu ağ işleri yolunda gitmeyebilir. Mobil ağlar trene bindiğinizde veya daha farklı durumlarda tuhaf davranma eğilimindedirler. Wi-Fi ağları gayet iyi çalışırlar.

Ağ başarısız olduğunda, internet ağı da başarısız olur. Bu yalnızca böyleydi ve bu konuda yapabileceğimiz bir şey yoktu. Bu güne kadar.

İnternet Ağlarının Gelişimi

CD-ROMlar eskiden internet ağlarından daha ünlüydü

Geçmişte World Wide Web’in aşağılık kompleksi vardı. 90’larda CD-ROM‘lar tarafından gölgede bırakıldı. Çünkü internet ağlarının erişemediği videolaraseslere ve diğer zenginliklere sahiplerdi ama linkleri yoktu. Bir şeyler için bir CD-ROM’dan diğerine link veremezdiniz. Böylece solup gittiler. İnternet büyüdü.

Yazının devamı: https://bulut.press/service-worker

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.