ManşetSiber Güvenlik

Siber Güvenlik Meslek Yüksekokulları açılıyor!

Siber güvenlik alanında uzmanlaşmak isteyen öğrenciler için bu yıl yeni bir fırsat doğuyor. Ankara Üniversitesi de dâhil olmak üzere 4 üniversitede Siber Güvenlik Meslek Yüksekokulu açılacak. Bu okullarda, güvenlik teknolojileri, ağ güvenliği, sızma testleri ve veri analizi gibi temel konuların yanı sıra öğrencilere eğitim verilecek. Derslerin yüzde 30’u İngilizce olarak gerçekleştirilecek ve müfredat çalışmaları halen devam etmektedir.

Ankara Üniversitesi Rektörü Necdet Ünüvar, bu yeni bölüm hakkında açıklamalarda bulunarak, her bir okulda 25 öğrenci alacaklarını ve toplamda 2 yıl sürecek olan bu eğitimin, siber güvenlik uzmanları yetiştireceğini belirtti. Mezun olan öğrenciler, siber güvenlik analisti veya operatörü olarak çalışabilecekler ve önemli niteliklere sahip elemanlar olacaklar. Eğitimleri süresince aynı teknoparktaki şirketlerde staj yapma imkânına sahip olacaklar.

Siber güvenlik alanında açılacak bu yeni yüksekokullar, dijital dönüşüm ofisi, üniversiteler ve YÖK tarafından yoğun bir çalışma içerisinde destekleniyor. Öğrenciler hem teorik eğitim alacaklar, hem de staj yaparak pratiğini geliştirecekler. Mezun olduktan sonra iş dünyasına sağlam bir adım atarak istihdam edilebilir alanlarda başarıyla yer alabilecekler. Tüm bu gelişmeler, siber güvenlik alanındaki ihtiyacın giderek arttığının ve bu alanda nitelikli elemanlara duyulan gereksinimin önemini vurguluyor.

Haberin asıl kaynağını buradan okuyabilirsiniz.

Tüm yazılarımızı buradan okuyabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.