Siber Güvenlik

Siber sigorta nedir?

Siber sigorta nedir ve işletmeniz bunu satın almalı mı?

Siber saldırıların giderek daha yıkıcı hale geldiği bir çağda, birçok işletme finansal darbeyi hafifletmek için siber sigortaya bakıyor.

Siber saldırılar, ne yazık ki, son birkaç yılda iş ortamının daha fazla parçası haline geldi. Kimlik avı ve fidye yazılımlarının yanı sıra dağıtılmış hizmet reddi (DDoS) gibi saldırılar son yıllarda hız kazanıyor ve siber suçlular her fırsatta işletmelerden finansal olarak yararlanmaya çalışıyor.

Siber sigorta pazarının son on yılda büyümesiyle birlikte siber sigortanın geldiği yer burasıdır. Pazar araştırma şirketi Vantage Market Research’ün rakamlarına göre , dünya çapındaki toplam siber sigorta pazarının 2028 yılına kadar 28 milyar doların biraz üzerine çıkacağı tahmin ediliyor. Birleşik Krallık’taki işletmeler için siber sigorta poliçesi ayrıca küresel siber sigorta kapsamının kabaca %5 ila %10’unu oluşturuyor. .

Siber sigorta endüstrisinin yükselişini keşfediyor, siber sigortanın faydalarını ve dezavantajlarını açıklıyor ve bir poliçe alırken işletmenizin tam olarak nelere dikkat etmesi gerektiğini özetliyoruz.

Şirketler neden siber sigortayı tercih ediyor?

Aklınıza gelebilecek hemen hemen her büyük işletme BT altyapısına güvenir. Bu altyapı tehlikeye girerse veya hasar görürse, hizmet kesintisi, gelir kaybı, teknik zararlar veya itibar zararı dahil olmak üzere bir dizi potansiyel iş sonucuna yol açacaktır.

Birleşik Krallık hükümetinin  Siber Güvenlik İhlalleri Araştırması 2022’ye göre, işletmelerin %31’i ve hayır kurumlarının %26’sı haftada en az bir kez saldırıya uğradıklarını tahmin ediyor. Beş işletme ve yardım kuruluşundan biri, bir siber saldırının doğrudan bir sonucu olarak olumsuz sonuçlar yaşadığını bildirdi. Bu arada işletmelerin üçte biri (%35) ve on hayır kurumundan neredeyse dördü (%38) en az bir olumsuz etki yaşadı.

Ticari mülkiyet, iş kesintisi veya mesleki tazminat sigortası için geleneksel sigorta poliçeleri siber riskin bazı yönlerini kapsasa da, işletmeler mevcut sigorta planlarını tamamlamak için daha özel bir şey ararlar. Bu, özellikle bir kuruluşun adlar ve adresler veya bankacılık bilgileri gibi hassas müşteri ayrıntılarına sahip olması, iş işlevlerini yerine getirmek için BT altyapısına veya web sitelerine güvenmesi veya ödeme kartı bilgilerini işlemesi durumunda geçerlidir.

Siber sigorta nasıl çalışır?

Siber sigorta, kuruluşları veri ihlalleri veya siber saldırılar gibi olaylardan kaynaklanan ağır kayıplardan korumak için vardır. Diğer iş sigorta poliçelerinin karşılayamayacağı, bilgisayar korsanlığı veya diğer siber saldırılarla ilgili kayıpların maliyetini kapsar. 

Siber sigortada, diğer sigorta türlerinde olduğu gibi, sorumluluk hükümleri ve sınırları vardır. Kötü amaçlı yazılım, bir kuruluşun siber güvenlik durumu için büyük bir tehdittir , ancak bazı sigorta planlarının bu tür tehdide karşı yalnızca isteğe bağlı kapsamı olabilir. Tipik siber sigorta planları, birinci taraf ve üçüncü taraf risklerini kapsar ve en azından aşağıdakileri kapsamalıdır.

Birinci taraf riskleri 

Bu riskler arasında, veri veya yazılım uygulamaları gibi şeylerin kaybolması veya zarar görmesi, bir ağdan kaynaklanan iş kesintisi ve bilgisayar korsanlarının kendilerine para ödenmediği takdirde verilere zarar vermek veya verileri serbest bırakmakla tehdit ettiği çift gasplı fidye yazılımı yer alır. Birinci taraf riskleri aynı zamanda, bir güvenlik veya gizlilik ihlali, bir veri ihlali ve fikri mülkiyet (IP) veya müşteri kaybından kaynaklanan itibarın zedelenmesi ve bilgi hırsızlığı konusunda yasal veya düzenleyici bir zorunluluk olduğunda müşterilere bildirimde bulunma masraflarını da içerir . ekipman hırsızlığı veya elektronik hırsızlık yoluyla para veya dijital varlıklar.

Üçüncü taraf riskleri

Bunlar, genellikle müşteriler olmak üzere diğer tarafların varlıklarını kapsar ve güvenlik ihlallerini ve bunlarla ilişkili soruşturmayı, yasal savunma maliyetlerini ve sivil zararları içerebilir; elektronik veya yazılı basında iftira, mahremiyet ihlali veya yayındaki ihmalden kaynaklanan soruşturma, yasal savunma masrafları ve sivil zararları karşılamak için multimedya sorumluluğu; ve erişim reddi için müşterilere tazminat ödenmesi ve yazılım veya sistemlerin arızalanması dahil olmak üzere üçüncü taraf verilerinin kaybı.

İşletmelerin başka nelere dikkat etmesi gerekiyor?

Siber sigorta satın almak söz konusu olduğunda, kuruluşların onlar için ne anlama geldiğini, buna ihtiyaç duyup duymadıklarını ve riskleri kapsayacak poliçeler seçmek yerine dahili olarak azaltmanın daha uygun maliyetli olup olmayacağını düşünmeleri gerekir. 

Ancak tüm işletmeler, işletmenin genelinde karşılaştıkları potansiyel riskleri ve bu riskleri azaltmak için nasıl çalışabileceklerini değerlendirmelidir.

Riskleri azaltmanın ve böylece primlerin maliyetini düşürmenin birkaç yolu vardır. Bunlar arasında , çalışanları en son tehditler konusunda güncel tutmak için düzenli personel eğitimi, sistemlerde depolandığında verileri karıştıran veri şifreleme, cihazları kamuya açık alanlarda bırakma riskini azaltmak için dizüstü bilgisayarlar veya akıllı telefonlar gibi taşınabilir cihazların iş yerinde saklanması ve sigorta poliçelerini geçersiz kılabilecek yasal değişikliklerden haberdar olmak.

Siber sigorta poliçelerinin gerçeği nedir?

Sigorta şirketlerinin siber sigortanın ne olduğunu iddia ettiği ile noktalı çizgiyi imzaladığınızdaki gerçeklik arasında kayda değer bir fark olabilir. 

Siber sigorta poliçelerinin kapsamadığı şeyler var ama bir organizasyon kapsayacağını düşünebilir. Örneğin, birçok politika hırsızlık, dolandırıcılık veya çalışanlar tarafından yapılan soygun, yani içeriden bir tehdit gibi suç teşkil eden fiilleri kapsamaz . Bir politika, sosyal mühendisler tarafından düzenlenen saldırıları da kapsamayabilir. 

Üzücü bir başka nokta da, siber sigorta poliçelerinin savaş eylemlerini kapsamamasıdır; sigortacılar, savaşta olan bir ulus devlet adına hareket eden bilgisayar korsanlarının neden olduğu maliyetleri karşılamayabilir. Bu, verileri koruma sorumluluğunu kurbanlara kaydırır.

Faydaları ve sakıncaları nelerdir?

Normal sigorta poliçelerinde olduğu gibi, siber sigorta yaptırmanın da yararları ve sakıncaları vardır. Elbette, siber sigorta poliçelerinin de kendi sınırlamaları vardır. 

Siber sigortaya sahip olmanın avantajları arasında, sigorta şirketlerinin genellikle endüstri standartlarını iyileştirme dürtüsünün arkasındaki güçler arasında olduğu göz önüne alındığında, gelişmiş bir güvenlik standardı vardır. Daha iyi siber güvenlik duruşları primleri düşürebileceğinden, kuruluşların güvenliğini artırmaya yönelik finansal teşvikler de vardır. Siber sigortaya sahip olmak, üst düzey yöneticiler arasında da güvenlik bilincini artırabilir ve güvenlik girişimleri için bu yolu sorunsuz hale getirmeye yardımcı olabilir.

Dezavantajları arasında ise, potansiyel olarak yetersiz kapsama alanı bulunmaktadır. Sophos araştırmasına göre işletmelerin sadece %64’ü fidye yazılımı saldırılarını kapsayan sigorta poliçelerine sahip. Siber sigorta bazı şirketler, özellikle de küçük ve orta ölçekli işletmeler (KOBİ’ler) için çok pahalı olabilir. Reuters’e göre , ABD’deki siber sigorta maliyeti, sigortacılar bir dizi maliyetli tazminat talebiyle ilgilenmeye çalışırken 2021’in başlangıcı ile sonu arasında %25 arttı.

Diğer bir dezavantaj, bu tür bir sigortanın, bir kuruluşun bir veri ihlaliyle uğraşma şeklini sınırlayabilmesi ve yanlışlıkla bir satıcı kilitlenmesi yaratabilmesidir. Örneğin, sigortacılar, hukuk müşavirliği gibi kurumun kullanmak istemeyebileceği bir ihlalin yönleriyle ilgilenmek için önceden onaylanmış satıcıların kullanılmasını gerektirebilir. Son olarak, sigorta yaptırarak, bir olay durumunda bir ödemenin bu güvenlik ağı olduğu için, iyileştirme için çabalamaya gerek olmadığı zihniyetiyle, kuruluş genelinde yayılmaya başlayan bir gönül rahatlığı duygusu olabilir. siber güvenlik standartları.

Nihayetinde, kuruluşlar bir politika satın almaya karar vermeden önce tüm seçenekler hakkında kendi araştırmalarını yapma konusunda iyi bir konuma sahip olacaktır. Siber sigorta, güçlü veri koruma politikaları ve prosedürlerinin eksikliğini fazlasıyla telafi edemez . Ne olursa olsun, kuruluşların hala dahili gizlilik ve güvenlik önlemlerini iyileştirmesi gerekiyor, aksi takdirde Genel Veri Koruma Yönetmeliği (GDPR) gibi düzenlemelere uymayabilirler . Önleme her zaman tedaviden daha iyidir ve uygun şekilde geliştirilmiş bir siber güvenlik planının yerini tutmaz. 

Makalenin kaynağını bu linkten okuyabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.