Bilişim ProfesyonelleriMakale

Çok kazandıran teknoloji işleri hangileri? İş tercihinizi doğru yapın!

Çok kazandıran teknoloji işleri hangileri? İş tercihinizi doğru yapın!

Çok kazandıran teknoloji işleri hangileri? İş tercihinizi doğru yapın!

Çok kazandıran teknoloji işleri hangileri? İş tercihinizi doğru yapın! Bu yıl hangi teknoloji rollerinin en kazançlı olduğunu öğrenin

Küresel pazarlama istihbarat firması IDC’ye göre, 2022 itibariyle, küresel ekonominin yarısından fazlası dijital hizmetler üzerine kuruluyor veya bunlardan etkileniyor. Ayrıca, 2023 yılına kadar dünya çapındaki kuruluşların %90’ının fiziksel alanları ve varlıkları artırmak için dijital araçlara yatırımlarına öncelik vermeye başlayacağını tahmin ediyor.

Tüm bu yatırımla, BT sektöründeki kariyerlerin, rollere olan talep arttıkça büyümeye devam ettiğini görmeyi bekliyoruz. Örneğin, Birleşik Krallık’ta en son KPMG UK Tech Monitor, 2021’in 3. çeyreğinde artan yeni iş hacimlerinin ve kapasiteyi genişletme çabalarının, şirketleri bir kez daha maaş bordrolarına eklemeye yönlendirdiğini tespit etti. İstihdam yaratma oranı, bir önceki çeyrekte görülen rekor hızdan sadece küçük bir oranda daha yavaştı.

Benzer şekilde, Amerika Birleşik Devletleri’nde, ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu (BLS) projeksiyonları, teknoloji mesleklerinin 2029’a kadar %11 oranında büyüyeceğini ve bu da “tüm meslekler için ortalamadan çok daha hızlı” olduğunu gösteriyor.

Büyük büyümenin yanı sıra, özellikle şirketler en iyi yetenekler için savaşırken , dünya çapında bazı maaşların şişmesine neden olurken, teknoloji sektöründe bir kariyer çok kazançlı olabilir .

Hem İngiltere hem de ABD için GlassDoor rakamlarına dayanan verilerle, hem İngiltere hem de ABD için 2022’de en yüksek ücretli teknoloji işlerinin bir listesini derledik. Bu kariyerlerin çoğunun kapsamlı iş deneyimi ve eğitim gerektirdiğini ve birçoğu için oldukça rekabetçi bir pazar olabileceğini unutmayın.

1. IoT çözümleri mimarı

Ortalama maaş İngiltere:  £68.822 yıl

Ortalama maaş ABD: 127.454 $/yıl

Popüler inanışın aksine, Nesnelerin İnterneti ( IoT ) artık emekleme döneminde değil. 2016’da 17,1 milyar olan dünya çapında, 2027’ye kadar 41 milyar IoT cihazı kurulacak. 

Bir IoT mimarı, öncelikle IoT tabanlı çözümlerin geliştirilmesini ve devreye alınmasını denetler.

Gömülü sensörler kullanarak veri alışverişi yapan internet bağlantılı nesnelerin bir ağını içerir. IoT geliştiricileri, sistem mühendisliği ve donanım cihazı programlama konusunda da bilgilidir.

2. Büyük veri mühendisi

Ortalama maaş İngiltere:  48.414 £/yıl

Ortalama maaş ABD: 104.463 $/yıl

Büyük Veri mühendisleri, büyük hacimli yapılandırılmış, yarı yapılandırılmış ve yapılandırılmamış verileri kullanılabilir verilere dönüştürür. Ayrıca ölçeklenebilir veri yönetim sistemleri, üst düzey algoritmalar ve tahmine dayalı modeller tasarlamakla görevlendirilen büyük veri mühendisleri, piyasa dalgalanmalarını, sektördeki değişimleri ve diğer eğilimleri yüksek düzeyde doğrulukla önceden bildirir. 

Büyük veri mühendisleri için en yaygın başlıklar arasında iş zekası geliştiricisi, veri analisti ve araştırma bilimcisi bulunur.

3. Bulut mimarı 

Ortalama maaş İngiltere:  £ 70.507/yıl

Ortalama maaş ABD: 137.265$/yıl

Bulut mimarları, bulut ortamları tasarlar ve geliştirir. Bir bulut mimarı , kuruluşun ihtiyaçlarına bağlı olarak genel, özel veya hibrit bir bulut altyapısı önerebilir . Bulut mimarları, uygulanan bulut yapısı içinde dağıtım, bakım, izleme ve yönetim görevlerini de yürütür.

Bulut mimarları, uyumluluk ve güvenlik için bulut sağlayıcıları ve üçüncü taraf hizmetlerini de seçebilir. 

4. Bilgisayar ağı mimarı 

Ortalama maaş İngiltere: £51,185/yıl 

Ortalama maaş ABD: 113.488 $/yıl 

Bilgisayar ağı mimarları veya ağ mühendisleri, veri iletişim ağlarını sıfırdan tasarlar. Önerilen ağlar, yerel alan ağlarını (LAN’lar), geniş alan ağlarını (WAN’lar), intranetleri ve extranetleri içerebilir. 

Dağıtımdan sonra, ağ mimarları sorunları ortaya çıktıkça giderir. Ayrıca yeni ağ teknolojileri araştırır ve bilgisayar ağlarını desteklemek için yönlendiriciler ve ağ sürücüleri gibi  donanım ve yazılımları yükseltirler.

Bilgisayar sistemleri analisti, ağ yöneticisi ve sistem mimarı, bilgisayar ağı mimarisinde popüler iş unvanlarıdır. Yıllık ortalama 112,690 dolar maaşla ağ endüstrisi, çalışılacak en kazançlı alanlardan biridir. 

5. AI mühendisi

Ortalama maaş İngiltere: 52.260 £/yıl

Ortalama maaş ABD: 119,297 $/yıl

Veri mühendisliği, makine öğrenimi, veri bilimi ve yazılım geliştirme becerilerini birleştiren yapay zeka (AI) mühendisleri, insan zekasını taklit eden karmaşık algoritma ağları oluşturur, test eder ve devreye alır. Ama hepsi bu değil. Yapay zeka mühendisleri, diğer uygulamaların bunlara erişebilmesi için makine öğrenimi modellerini kullanıma hazır API’lere de dönüştürür. 

Yapay zeka mühendisleri için popüler isimler arasında yapay zeka araştırma bilimcisi, iş zekası geliştiricisi ve bilgisayarlı görme mühendisi bulunur. 

6. Yazılım geliştiricisi

Ortalama maaş İngiltere:  £39.943/yıl

Ortalama maaş ABD: 97.763 $/yıl

Yazılım geliştiriciler, kullanıcıların bilgisayarlarda ve diğer cihazlarda belirli görevleri gerçekleştirmelerine olanak tanıyan uygulamalar oluşturur. Tüm yazılım veya web geliştirme sürecini denetlerken, aynı zamanda bilgisayar kodu yazan ve test eden  programcılara liderlik eder ve talimat verirler.

Ayrıca geliştiricilerin zaman zaman kod yazdığını da görebilirsiniz. 

Dağıtımdan sonra geliştiriciler yükseltme ve bakım gerçekleştirir. Yazılım geliştiricileri ayrıca, değiştirilmesi gereken alanları belirlemek için UX tasarımcıları ve iş ve sistem analistleriyle yakın çalışır. 

7. Kalite güvence mühendisi 

Ortalama maaş İngiltere: £38.907/yıl

Ortalama maaş ABD: 83.719 $/yıl

Kalite güvence (QA) mühendisleri, yazılım geliştirme yaşam döngüsünde hayati bir rol oynar. Bir yazılım ürünündeki hataları ve olası sorunları belirlemek için kaliteyi yüksek tutarak testler gerçekleştirirler. 

En önemlisi, QA mühendisleri, çıktıların işlevsel ve işlevsel olmayan (tasarım) spesifikasyonları ve gereksinimleri karşılamasını sağlar. QA mühendisleri, canlı üretim ortamlarında müşterilerin karşılaştığı sorunları da giderir. Bir şirketin iç yapısına bağlı olarak, QA mühendisleri yönetici veya yönetim rollerine ilerleyebilir.

8. Veri bilimcisi 

Ortalama maaş İngiltere: £46,953/yıl

Ortalama maaş ABD: 117.212 $/yıl

Bir veri bilimcisi, eyleme dönüştürülebilir içgörülere dönüşen eğilimleri bulmak için büyük yapılandırılmış ve yapılandırılmamış veri kümelerini analiz eder. Dedektiflere çok benzer şekilde, veri bilimcileri de şirketlerin daha akıllı iş kararları vermesini sağlamak için verilerdeki kalıpları araştırır. 

Genel olarak kuruluşlar, analitik verileri, kullanıcı verilerini alan ve tüketici davranışı ve satın alma kalıplarına dayalı olarak kişiselleştirilmiş önerilerde bulunan bir öneri motoruna besler. 

Veri bilimi ile ilgili en popüler iş unvanları arasında araştırma analisti, veri mimarı ve veri mühendisi bulunur.

9. Bilgi güvenliği analisti

Ortalama maaş İngiltere:  £39.323/yıl

Ortalama maaş ABD: 99.275$/yıl

Bilgi güvenliği analistleri, kuruluşların dijital güvenlik sistemlerindeki güvenlik açıklarını belirler ve hassas ve özel bilgileri korumak için güvenlik önlemleri uygular. Bilgi güvenliği analistleri, ağları şüpheli trafik için izlemek için izinsiz giriş tespit sistemlerini (IDS) de kullanabilir.

Siber saldırıların her yıl daha karmaşık hale gelmesiyle birlikte , bilgi güvenliği analistlerinin çevrimiçi dolandırıcılık ve kimlik avı saldırılarına  karşı akıllı güvenlik çözümleri geliştirmelerine yönelik artan bir talep var .

10. DevOps mühendisi

Ortalama maaş İngiltere: £ 47.698/yıl

Ortalama maaş ABD: 105.017 $/yıl

Adıyla DevOps, geliştirmeyi operasyon süreçlerine bağlar. Çok yönlü rol, yazılım geliştirme ve operasyon ekipleri arasındaki geleneksel engellerin üstesinden gelmeyi içerir. 

DevOps konusunda uzmanlaşmış mühendisler, öncelikle yazılım geliştiriciler ve operatörlerle yazılım geliştirme konusunda işbirliği yapar, eyleme dönüştürülebilir zaman çizelgeleri oluşturur, testleri otomatikleştirir ve bakım gerçekleştirir.

DevOps mühendisleri, üretim ortamındaki kod sürümlerini de denetler. Güçlü BT altyapı yönetimi becerileri ve ayrılmış, çok kiracılı veya hibrit bulut ortamlarına ilişkin derin bilgi, onları diğerlerinden ayırır. 

11. Veritabanı yöneticisi

Ortalama maaş İngiltere: £36.845/yıl

Ortalama maaş ABD: 83.700 $/yıl

İnsanlar her gün tahmini olarak 2,5 kentilyon bayttan fazla veri oluşturuyor. Bu verilerin çoğu veritabanlarında saklanır.

Veritabanı yöneticileri (DBA’lar), müşteri ayrıntıları, satın alma geçmişi ve nakliye kayıtları gibi hassas verileri depolamak, yönetmek ve düzenlemek için özel yazılımlar kullanır. Ayrıca, disk alanı ve ağ gereksinimleri de dahil olmak üzere veritabanı sistemlerinin fiziksel gereksinimlerini belirlerler. 

Ek olarak, DBA’lar erişim izinlerini kontrol eder, yedekleme ve kurtarma planlarını geliştirir ve test eder ve optimum performans için sistem parametrelerinde ince ayar yapar.

Makalenin orjinal kaynağını bu linkten okuyabilirsiniz.

Tüm yazılarımızı buradan okuyabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.