Nasıl YapılırWeb UygulamalarıYazılım Geliştirme

SVG: Ölçeklenebilir Vektör Grafikler Hakkında

Bu güne kadar BulutPress® ile oluşturduğunuz web sitenizde, mobil sabit menü alanında bulunan görselleri sadece PNG formatında yükleyebiliyordunuz. Ancak PNG formatı piksel tabanlı olduğundan, farklı çözünürlüklerdeki cihazlarda, özellikle de yüksek çözünürlüğe sahip iphone gibi cihazlarda bulanık görünmesine sebep oluyordu.

Yazılıma eklediğimiz yeni özellik sayesinde, farklı çözünürlüklerdeki cihazlarda görüntü kalitesi kaybı yaşamamak için SVG formatında ikonlar ekleyebilirsiniz.

Görselleri Photoshop ile SVG (ölçeklenebilir vektör grafik) formatına nasıl dönüştüreceğinizi ve BulutPress® sitenize nasıl yükleyeceğinizi anlatıyoruz.

BulutPress® ile oluşturduğunuz tüm web sitelerinizde özellikle logo modülünüzü sonra da mobil sabit menü içindeki görselleri SVG formatında yüklemenizi tavsiye ediyoruz.

SVG formatında görsel üretmek için photoshop kullanmak zorunda değilsiniz. Size daha önce bahsettiğimiz gibi, google arama motorunda “png to svg converter” şeklinde arama yapıp ücretsiz araçları kullanarak da PNG formatında olan görsellerinizi kullanarak SVG formatına dönüştürebilirsiniz. Bu eğitim videosunda sizlere Photoshop ile SVG dosyası oluşturmayı öğrediyoruz.

SVG veya Scalable Vector Graphics, web sayfalarında vektör tabanlı grafikleri tanımlamak için bir web standardıdır. XML’e dayalı SVG standardı, bir görünüm alanı içindeki yolları, şekilleri ve metni açıklamak için işaretleme sağlar. İşaretleme, görüntüleme için doğrudan HTML’ye gömülebilir veya bir .svg dosyasına kaydedilebilir ve diğer herhangi bir görüntü gibi eklenebilir.

SVG’yi elle yazabilirsiniz, ancak Illustrator veya InkScape gibi vektör grafik düzenleyicilerinde daha karmaşık grafikler tasarlanabilir ve SVG dosyalarına veya koduna aktarılabilir. Detaylı bilgi https://bulut.press/svg sayfamızda mevcuttur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.