Haber Duyuru EtkinlikManşetSiber Güvenlik

TBD 5. Siber Güvenlik Ekosisteminin Geliştirilmesi Zirvesi

Cumhurbaşkanlığı, Bağlı Kuruluşlar, Bakanlıklar, Yerel Yönetimler, Üniversite Akademi, Özel Sektör, STK Temsilcileri, Bilim İnsanları, Bilişim Profesyonelleri ve Uzmanlarının katılımı ile

24 – 25 Mart 2022 tarihlerinde

BTK Ana Konferans Salonu‘nda gerçekleştiriliyor.

Dijital teknolojilerin baş döndürücü bir hızla gelişimi, ekonomik ve sosyal hayatın yanında güvenlik tanım ve kavramlarını da kökten değiştirmektedir. Kurumlarımızın dijital dönüşüm sonucu artan dijital hizmetleri siber saldırganların hedefi konumuna gelmiş ve siber tehditler ulusal güvenliğimizi tehdit eder bir konuma ulaşmıştır.

Pandemi döneminde dijital teknolojilerin kullanımı artmış ve dijital dönüşüm ivme kazanmıştır. Bu süreçte açık, özel ve melez yapıda olmak üzere bulut teknolojilerinin kullanımı çok yaygınlaşmıştır. Dijital becerileri gelişmiş bireyler ve/veya dijital dönüşümlerini gerçekleştirmiş olan kurumlar yeni normale hızla ve güvenli bir şekilde uyum sağlarken tehditleri fırsatlara dönüştürme şansı da edinmişlerdir. Diğer taraftan dijital yetkinliği olmayan birey ve/veya kurumlar ise yeni normale uyum sağlamada ciddi sorunlar yaşamış en önemlisi de siber saldırganların açık hedefi haline gelmişlerdir. Bu süreçte siber saldırılarda % 300’den fazla artış olduğu, özelliklede sosyal mühendisliğe yönelik zararlı URL ve kimlik avına yönelik oltalama saldırılarında yaklaşık 10 katı artışlar olduğu görülmüştür.

5.nci Siber Güvenlik Ekosisteminin Geliştirilmesi Zirvesinde, tüm paydaşların katılımıyla yeni normalde ekosistemin geliştirilmesine yönelik hususlar, insan, süreç, yasal mevzuat ve toplum boyutuyla tartışılacak ve karar vericilere ışık tutması açısından ortak akıl oluşturulacaktır. Ayrıca yerli siber güvenlik teknolojilerinin geliştirilmesi ve kritik altyapılarda kullanımının yaygınlaştırılmasına yönelik politika, strateji ve eylem planları tartışılacak ve toplumun tüm katmanlarında farkındalık yaratılması sağlanacaktır.

5. Siber Güvenlik Ekosisteminin Geliştirilmesi Zirvesi 24 – 25 Mart 2022 tarihinde BTK Ana Konferans Salonunda gerçekleştirilecektir.

Siz değerli Siber Güvenlik Ekosistem paydaşlarının etkinliğe katılımlarınızı bekliyoruz.

Rahmi AKTEPE
Türkiye Bilişim Derneği
Genel BaşkanıBir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.