Haber Duyuru EtkinlikManşet

Elon Musk Twitteri Satın Aldı

Tesla ve SpaceX’in CEO’su Elon Musk, Twitter’ın yeni sahibi oldu. Haber sosyal medya devi tarafından da doğrulandı.

Elon Musk twitter da yine gündem oldu

#ElonMuskBuyTwitter Tagı ile Elon Musk twitter da gündem oldu.

Elon Musk’ın şirketi satın almaya yakın olduğu ve bugün bir anlaşmaya varılabileceği haberleri üzerine yüzde 5’ten fazla değer kazanmıştı.

Anlaşmanın 44 milyar dolara sağlandığı kaydedildi.

Şirket başlangıçta Elon Musk’ın teklifini geri çevirmişti.

Musk anlaşmanın duyurulması öncesi Twitter hesabından paylaştığı mesajda, “Umarım beni en sert eleştirenler bile Twitter’da kalmaya devam eder, çünkü ifade özgürlüğü bu demek” dedi.

Geçtiğimiz haftalarda Twitter’ı satın almak için 43 milyon dolarlık teklif veren Elon Musk, Twitter yönetim kuruluyla yaşanan çekişmelerin sonucunda Twitter’ı satın almayı başardı. Geçtiğimiz günlerde anlaşma kapsamında Twitter yönetim kurulu ile müzakereler başlayan Musk, Twitter’ı 44 milyar dolara satın almış oldu. Satın alma haberiyle Twitter’ın hisse değerinde de değişim görüldü. 


Elon Musk’ın Twitter İnadı

Hatırlarsanız bir süre önce  Twitter’ı attığı tweetlerle eleştiren Musk, bu konuda harekete geçerek Twitter’ın yüzde 9,2’sinin sahibi oldu. Elon Musk, toplamda 73 milyon 486 bin 938 Twitter hissesinin sahibi oldu. O dönemde Cuma günü kapanış verilerine baktığımızda Elon Musk’ın satın aldığı hisselerin 2,89 milyar dolar değerinde olduğu görülüyordu.

Yine de  Twitter’ın yönetim kuruluna katılmayacağı belli olunca Musk, bir kez daha harekete geçerek 43 milyar dolara Twitter’ı satın almayı teklif etti. 

Bununla yetinmeyen Elon Musk Twitter’ı satın almak için yeni bir adım daha atarak ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) bir doküman teslim etmişti. Musk bu doküman ile Twitter’ı almak için nasıl finansman sağladığını detaylandırmıştı. 

Twitter yönetim kurulu ise şirketi satmaya pek de yanaşmadı. Hatta kurulun Zehirli Hap stratejisini benimsemesi Elon Musk’ı gücendirmişti. Görünen o ki; her ne olursa olsun Elon Musk istediğini almayı başardı. 


Elon Musk ve Twitter masaya oturdu

Sosyal medya devi Twitter ve dünyanın en zengin insanı Elon Musk’ın geçen hafta sonu bir araya geldiği açıklandı. Twitter’ın büyük bir kısmını satın almak isteyen Musk, 43 milyar dolarlık teklifinin finansal kaynaklarını açıklamasının ardından platformun yönetim kurulu üyelerini masaya oturtmayı başardı. Satın almanın bu hafta içinde gerçekleşebileceği belirtildi.

Twitter’ın yönetim kurulunun, sosyal medya platformu için 43 milyar dolarlık devralma teklifi veren Elon Musk ile hafta sonu bir araya geldiği bildirildi.

Tesla CEO’su teklifini ilk kez açıkladıktan sonra, Twitter yönetimi potansiyel bir düşman satın alımını savuşturmak için “zehir hapı” stratejisini duyurmuştu.

Twitter Teklifi Ciddiye Almaya Başladı

Ancak, Musk teklifini ABD’li borç veren Morgan Stanley ve diğer kurumların desteğiyle finanse etmeyi planladığını açıkladı.

Reuters, New York Times ve Bloomberg’e göre, ABD’li yetkililere açıklanan Musk’ın teklifini nasıl finanse etmeyi amaçladığına dair ayrıntılar, Twitter’ın 11 üyeli yönetim kurulunun olası bir anlaşmayı ciddi şekilde düşünmesine neden oldu.

Twitter’da yüzde 9’dan fazla hisseye sahip olan Musk, teklifi için 46,5 milyar dolarlık bir finansman paketi hazırladı.Bu finansman, Musk’ın kendi varlıklarının bir karışımından ve Wall Street bankacılık devi Morgan Stanley ve diğer firmaların desteğinden gelecek.

Diğer taraftan, bazı Twitter hissedarları, Musk’ın finansman planını açıklamasının ardından şirketle temasa geçtiğini ve yönetim kurulunu  potansiyel bir anlaşma fırsatını kaçırmamaya çağırdığını açıkladı.

Twitter Artık Halka Açık Bir Şirket Olmayaca

Yatırım şirketi Wedbush Securities’de analist olan Dan Ives ise  birçok yatırımcının Musk’ın satın almasının “Twitter’ın halka açık bir şirket olarak sonunun başlangıcı olarak göreceğini, Musk’ın muhtemelen ikinci bir teklif veren gelmedikçe şirketi satın alma yolunda olduğunu” düşündüğünü söyledi. 

Wall Street Journal gazetesi ise satın almanın bu hafta gerçekleşebileceğini öne sürdü.

Ives, dünyanın en zengin insanı olan Musk’ın düşmanca bir devralma girişiminin “Twitter için Game of Thrones savaşında daha fazla” baskı anlamına geldiğini sözlerine ekledi. 

Zehir Hapı Yöntemi Hakkında

Öte yandan, bu ayın başlarında Musk, Twitter’ın yönetim kurulunda  sahip olmasına izin verilen hisseleri sınırlayacak bir sandalyeyi reddetti. Daha sonra 14 Nisan’da şirkete istenmeyen bir teklifte bulundu. Ertesi gün, Twitter yönetim kurulu, “sınırlı süreli hissedar hakları planı” olarak da bilinen ve “zehir hapı” adıyla ünlenen olası bir düşmanca devralmaya karşı kendisini koruma planını duyurdu.

Plan, birisinin şirkette yüzde 15’ten fazla hisseye sahip olmasını engelliyor. Musk’ın veya başka bir yatırımcının şirket hisselerinin yüzde 15’inden fazlasını satın alması durumunda planın devreye gireceği kaydediliyor. ​​​​​​​

Twitter Yönetim Kurulu’nun aldığı bu önlemin Musk’ın satın alma girişimini durduramayacağı ancak alımı daha pahalı hale getirebileceği veya Musk’ı müzakere masasına oturmaya zorlayabileceği belirtiliyor.

Bir kişi veya işletme, hedef firma yönetiminin isteklerine karşı başka bir şirketi devralmaya çalıştığında, bir devralma teklifi düşmanca kabul ediliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.