Bilişim ProfesyonelleriHaber Duyuru EtkinlikManşetManşet Yanı

TÜBİDER Bilişim Meslekleri ve Ücretler Araştırması 2024

TÜBİDER tarafından hazırlanan ve bu sene BiTekDer Bilgi Teknolojileri Derneği’nin de destekleriyle ortaya çıkan Bilişim Teknolojileri Ücretler Araştırması iki yılda bir yayınlanmaya devam ediyor. Bilişim sektörü adına yapılan bu önemli çalışma için emeği geçen ve katkıda bulunan bütün sektör temsilcilerimize teşekkür ederiz. Bu güzel araştırmanın Bilişim Profesyonelleri haber sitemizde de yanınlanması için onayını aldığımız TÜBİDER Başkanı Tuncay IŞIK beye de ayrıca teşekkürlerimizi iletiyoruz.

Osman SELÇOK
Genel Yayın Yönetmeni
Bilişim Profesyonelleri Haber Sitesi


Bilişim Meslekleri ve Ücretler Araştırması 2024

İlk olarak 2013 yılında Mesleki Yeterlilik Kurumu bilişim meslekleri standartları ve yeterlilikleri çalışması çerçevesinde TÜBİDER Bilişim Sektörü Derneği’nin katkılarıyla, TÜBİDER YK Üyesi ve Meslekler Komitesi Başkanı Niyazi Saral tarafından hazırlanan Bilişim Teknolojileri Ücretler Araştırması iki yılda bir yayınlanmaya devam ediyor. Bu yıl BiTekDer Bilgi Teknolojileri Derneği’nin de destek vermesiyle araştırma daha geniş alanda yapıldı.

Araştırmanın yöneticisi Niyazi Saral “yaptığımız ücretler araştırmasıyla beraber kişinin hangi bilişim mesleğine uygun olduğunu da belirlemek için yeterliliklere de bakıyoruz. Pandemi sonrasında artan enflasyonla beraber ücret araştırmasını yapmak daha zorlaştı, çalışanların beklentileriyle şirketlerin imkanları artık daha az örtüşüyor, beyin göçü ile eski gibi çok yoğun değil, bazı şirketlerde işten çıkarmalar yapılmaya dahi başladı” derken, TÜBİDER Bilişim Sektörü Derneği başkanı ve BiTekDer Bilgi Teknolojileri Yönetim Kurulu Üyesi Tuncay Işık “özellikle beyin göçünü çokça konuştuğumuz bir yılın ardından bu araştırmanın önemini daha çok ortaya çıkmıştır, bizim gibi beyin gücünün önde olduğu sektörlerde artık klasik ücret anlayışının yetmediği ortadadır.

Şirketlerimizin sadece Türkiye’yi hedefleyerek beyin göçünü önlemesi neredeyse imkansız hale gelmiştir. Sektör şirketlerimizin artık yurt dışına yazılım ve hizmet satmayı hedeflemesi gerekmektedir. Beyin göçünü ancak biz de yurt dışındaki firmalara ürün ve hizmet satarak tersine çevirebiliriz” dedi.

Haberin kaynağını bu linkten okuyabilirsiniz: https://tubider.org.tr/bilisim-meslekleri-ve-ucretler-arastirmasi-2024/


TÜBİDER Hakkında

tubiderlogo1

TÜBİDER Bilişim Sektörü Derneği 1999 yılında bilişim sektöründe faaliyet gösteren firmalar tarafından bir sektör meslek örgütü olarak kurulmuştur. Kuruluşundan bu yana bilişim sektörünün mesleki standartlarının geliştirilmesi, sektör içi eğitimler, bilişim sektörünün hizmet sunumunun kalitesinin yükseltilmesi konularının yanında sektörün ticari,yasal ve mali sorunlarına çözümler geliştirilmesi konularında faaliyet yürütmektedir. TÜBİDER 22 üye ile başladığı sektörel yolculuğuna bu gün 655 kayıtlı üyesi ile devam etmektedir. TÜBİDER’ 2008 yılında kuruluşuna ön ayak olduğu TÜBİFED Bilişim Sektörü Dernekleri Federasyonuna üyedir.

TÜBİDER Web Sitesi için: https://tubider.org.tr/

One thought on “TÜBİDER Bilişim Meslekleri ve Ücretler Araştırması 2024

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.