Haber Duyuru EtkinlikManşetManşet Yanı

TÜRKİYE BİLİŞİM DERGİSİ 2023 Bilimkurgu Öykü Yarışması

Türkiye Bilişim Derneği (TBD) Bilimkurgu Öykü Yarışması’nın 25. Yılı için TBD Bilişim Dergisi Yayın Kurulu Yönetiminin açıklamaları aşağıdaki gibidir.

Sevgili Yazarlar,

Heyecan verici bir duyuruyla karşınızdayız! Bu yıl TBD Bilimkurgu Öykü Yarışması’nın 25. yılı. Bugüne kadar yaptığımız bu uzun yolculukta, bilimkurgu dünyasının keşfedilmeyi bekleyen sonsuz vadilerini sizinle birlikte keşfettik ve düşlerimizi edebiyat gerçeğine dönüştürdük. Yirmi beş yıl önce bu yarışmayı başlatırken bir amacımız vardı: Bilimkurgu evreninde sınırları zorlamak, düş gücünün yeni ufuklarına ulaşmak, okuyuculara eşsiz deneyimler sunmak ve edebiyatımıza yeni yapıtlar kazandırmak.

Gerçekten de 1998’den bu yana yarışmamıza katılmış pek çok yetenekli yazar, bizleri bilim, teknoloji, zaman, uzay, yaşam ve felaketler konusunda düşündürdü, türlü olay örgüleriyle heyecanlandırdı. Onların öykülerinde ruhumuzun karanlık ve aydınlık yönlerini gördük.

TBD olarak, bugüne kadar, dört yarışma seçki kitabı çıkardık, Bilişim Dergisi’nde elliden fazla yarışma öyküsü yayımladık. Yarışmaya katılan kimi yazarlarımız daha sonra öykülerini kitaplaştırdı ve bilimkurgu edebiyatımız yeni yeni yapıtlar kazandı.

Bu süreçte sizlerin yarışmaya olan ilgisi ve seçici kurullarımızın gönülden desteği bize her zaman güç verdi. Bunun yanında Türkçe sevgimiz, teknolojiye insan odaklı bakışımız ve düşlere inanmamız da bizi her zaman diri tuttu.

Yirmi beşinci yılımızda yarışmamıza katılmış tüm yazarlarımıza, jüri üyelerimize ve bilimkurgu okurlarına gönülden teşekkür ediyoruz.

Çağrımız bu yıl da aynı: Bilimi, teknolojiyi, insanı anlatan, Dünya hâli öyküler yazmanız.

Öykülerinizi okumak için sabırsızlanıyoruz.

YARIŞMA KOŞULLARI

 1. SONUÇ VE ÖDÜLLER

  TBD Bilimkurgu Öykü Yarışması’nın sonuçları 18 Aralık 2023 tarihinde açıklanacaktır. Ödül olarak birinci gelen yarışmacıya 6.000 TL, ikinci gelen yarışmacıya 4.000 TL ve üçüncü gelen yarışmacıya da 3.000 TL verilecektir.
 2. KATILIM KOŞULLARI
 • Yarışmaya TBD Yönetim Kurulu üyeleri ile TBD Bilişim Dergisi Yayın Kurulu Üyeleri dışında herkes katılabilir.
 • Öykü Türkçe yazılmalıdır.
 • Öykü, bilimkurgu türünde yazılmış olmalıdır. Bilimkurgusal unsurlar içermeyen fantezi, masal ve benzeri türlerde yazılmış öyküler değerlendirmeye alınmayacaktır.
 • Öykü daha önce herhangi bir yarışmada ödül almamış olmalıdır.
 • Yarışmaya gönderilmeden önce basılı ya da dijital ortamda yayımlanmış öyküler yarışmaya kabul edilmeyecektir.
 • Her yazar yalnızca bir öyküyle yarışmaya katılabilir.
 • Önceki yıllarda birincilik ödülü alan yazarlar yarışmaya katılamaz.
 • Dereceye girecek öyküler içinde seçici kurul tarafından yayımlanmaya değer bulunanlar kitap olarak yayımlanacaktır.
 • Öykülerin internet sitesinde, Bilişim Dergisi’nde ya da kitaplaştırılarak yayımlanması için https://www.tbd.org.tr/onayliyorum adresinde bulunan “Onaylıyorum” adlı belgenin yazar tarafından doldurulması ve sistemden gönderilmesi gerekmektedir. Onaylıyorum adlı belgeyi TBD’ye göndermeyen yarışmacılar yarışmaya kabul edilmeyecektir
 1. BİÇİM
 • Öykü, yaygın olarak kullanılan bir kelime işlemciyle, “12” font büyüklüğünde, “Arial” karakter” seçilerek yazılmalı ve aşağıdaki çevrimiçi form kullanılarak gönderilmelidir. Başvurunun geçerli olabilmesi için yarışmacıların öykü, özgeçmiş ve onaylıyorum formundan oluşan üç adet dokümanı çevrimiçi form üzerinden TBD’ye göndermeleri gerekmektedir.
 • Yarışmacılar, başvuru formuna doğum tarihlerini girmelidirler. Başvuru tarihi itibariyle 18 yaşını doldurmamış yarışmacıların öyküleri kendi yaş grupları içinde değerlendirilecektir.
 • Öykünün yer aldığı dosyaya öykünün adı verilmelidir.
 • Öykü dosyasının içinde yazarla ilgili hiçbir bilgi olmamalıdır.
 • Özgeçmiş dosyasında yazarın açık adı, kısa özgeçmişi, açık adresi ve telefon numarası, ayrıca varsa kişisel web sitesi/blog adresi bulunmalıdır. Özgeçmiş dosyasına yazarın adı verilmelidir.
 • Yazarların yarışmaya gerçek ad ve soyadlarıyla katılmaları gerekmektedir. Yarışmada rumuz kullanılmamaktadır.
 • Öykü en fazla iki bin sözcükten oluşmalıdır.
 • Bu biçimsel özellikleri taşımayan öyküler yarışma dışı bırakılacaktır.
 1. SEÇİCİ KURUL

  Ekin Açıkgöz, Hikmet Temel Akarsu, Hakan Bıçakçı, N. Can Kantarcı, Cem Kılıçarslan, Koray Özer, Sedef Özkan, Ahmet Pekel, Özgür Tacer, Yasemin Tanbi, Kadir Yiğit Us, Seda Uyanık ve Tevfik Uyar.
 2. ÖYKÜNÜN TESLİMİ

  Yapıt, 31 Ağustos 2023 tarihine dek aşağıdaki form ile gönderilmelidir.

Bilgi ve iletişim için: Ceyhun Atuf Kansu Caddesi 1246. Sokak No: 4/17 Balgat / ANKARA
Tel: +90 (312) 473 8215 web:  www.tbd.org.tr, eposta: [email protected]

Kayıt – Katılım Formu: https://www.tbd.org.tr/turkiye-bilisim-dergisi-2023-bilimkurgu-oyku-yarismasi/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.