Bilişim ProfesyonelleriMakale

Unicorn Olmak Ne Demektir?

Girişimcilik Dünyasında Unicorn Olmak

Hayatımıza 2013’te giren sonrasında girişim dünyasında son dönem daha sık duyduğumuz bir tanım; Unicorn. Amerika Birleşik Devletleri’nde ortaya çıkan ve girişimciler için çok önem taşıyan bu kavramın anlamı ne peki?

Unicorn tek boynuzlu kanatlı mitolojik bir at, Latince’de ise Pegasus. Ama girişim dünyasında Unicorn ise önemli bir anlam taşıyor. Amerikalı ünlü yatırımcı Aileen Lee tarafından girişim dünyasına kazandırılan Unicorn tanımı 1 milyar doları aşan şirketler için kullanılıyor. Yani bir girişim şirketinin 1 milyar dolar ve üzeri değeri varsa o şirket unicorn oluyor. Unicorn şirketler en fazla ABD’den çıkıyor.

ABD’de Silikon Vadisi’nde kurulan Apple, Microsoft, Google gibi girişim şirketleri yatırımcılar sayesinde hızlı büyümeler yakaladılar ve bugünün devleri haline geldiler. Bunlar 80’lerin ve 90’ların sonunda yaşanan gelişmelerdi. Ancak 2000’li yıllardan bu yana girişimcilik ekosisteminde inanılmaz bir büyüme görüldü. 2010 yılından bu yana ise bu büyüme kat kat hızlandı ve milyar dolarlık girişimlerin sayısı hızla arttı.Dünyada değeri her geçen gün artan unicorn girişimlere örnek vermek gerekirse, Uber’den bahsedebiliriz. Toplumun sorununa dikkat çeken ve bir anda yükselişe geçen Uber, değerine değer katmaya devam ediyor. Türkiye’de ise şu an unicorn girişime örnek yok.

Dünyada Kaç Tane Unicorn Şirket Var?

Sayı her geçen gün değişse de ülkelerin sıralaması pek değişmiyor. Amerika bu sıralamada başı çekiyor. Amerika’yı Çin, İngiltere, Hindistan, İsrail, Almanya, Endonezya, Japonya, Fransa, Filipinler ve Avustralya takip ediyor.

Decacorn nedir?

Yukarıda saydığımız ülkelerde bulunan şirketlerden bazılarının değeri 10 milyar doları aştı. Bu durumda girişim sektöründe yeni bir tanım ortaya çıkıyor. O da Decacorn girişimler. . 10 milyar dolar değerlendirmeyi geçen şirketler için bu kavram kullanılıyor.

Daha kapsamlı bilgi için..

One thought on “Unicorn Olmak Ne Demektir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.