Bilişim ProfesyonelleriTurizm Teknolojileri

Başarılı Bir Kurumsal Kimlik Çalışması Nasıl İnşa Edilir?

Markaları temsil eden tüm dijital varlıklar, güven ve prestiji destekleyen kurumsal kimlikle sergilenir. Markaları çevrimiçi platformlarda takibe alan kullanıcılar, sosyal medya, web sitesi ve dijital reklam kanallarında öncelikle kurumsal kimlikle onları tanırlar ve satın alma kararlarını bu kimliklere duydukları güvenle oluştururlar. Dolayısıyla, kurumsal kimliğin kullanıcılarda oluşturduğu ilk intiba son derece önemlidir. Bu bakımdan, kurumsal kimlik tamamen profesyonel satış ve pazarlama odaklı tasarım ve renk bilgisine sahip grafik tasarım uzmanlarınca kurgulanmalıdır. Kurumsal kimlik çalışması her ne olursa olsun, amatörlere teslim edilemeyecek kadar stratejik bir konudur. 

Kurumsal kimlik çalışması konusunda markanıza yeni bir soluk, yenilikçi bir yaklaşım ve onu en iyi şekilde temsil edecek kurumsal bir çizgi kazandırmak istiyorsanız, profesyonel destek almanız gerekmektedir. Bir markayı hedef kitlesiyle en ideal noktada kesiştiren, kullanıcıda doğru izlenimi uyandıran bir kurumsal kimlik çalışması teslim almanız, tamamen buna bağlıdır. 

Kurumsal kimlik çalışmasında markalaşma sürecinizi de alanında uzman bir dijital ajansla gerçekleştirebilirsiniz. Marka ismi, logo ve kurumsal leke tasarımı, kurumsal renk seçimi, kurumsal slogan gibi gerekli tüm aşamaları, profesyonel dijital ajans yardımıyla hayata geçirebilirsiniz. 

Dilerseniz birlikte kurumsal kimlik çalışması sırasında katedilen bazı aşamalara birlikte göz atalım.

Kurumsal kimlik çalışması markalaşma için ilk adım

Markalaşma sürecinizde ürün ya da hizmetlerinizde sizi temsil edecek, markaya güven duyulmasını sağlayacak ve ilk izlenimi oluşturacak olan, kurumsal kimliktir. Kurumsal kimlik, markanın hedef kitle ile arasındaki bağın kurulması için temelleri atar. Görünüm, satın alma dürtüsü ve ihtiyaç duyma hissi, kurumsal kimlikle başlar. Bu bakımdan yazı karakterinden seçilen renge, logodan slogana tüm aşamalarda marka, hedef kitlesine vermek istediği mesajı doğru iletmelidir. Marka, dijital ve resmi mecralarda kendini kurumsal kimlik çalışması sayesinde temsil edecek, broşürlerden reklam panolarına, faturalardan antetli kağıda ve promosyon ürünlere kadar, marka bilinirliği bu çalışma sayesinde oluşacaktır. 

Markanıza ismini verme aşaması

Sunacağınız ürün ve hizmetleri hedef kitlenizin beğenisine sunarken, onların markanızı nasıl algıladığı çok önemlidir. Ürün ve hizmetlerin güvenilirliği, kurumsallığı, ederi, hatta sektörünüze göre doğallığı/rahatlığı/gerçekliği gibi izlenimlerin tamamı marka adıyla oluşur. Bu nedenle seçim yaparken, markanızı nasıl göstermek istediğinizi düşünmeli ve ona göre karar vermelisiniz. 

Bunun yanında, dilerseniz markanıza hayalinizdeki gibi bir kimlik oluşturmak için, marka isminiz hususunda da profesyonel yardım alabilirsiniz. Anlamıyla bütünleşecek ve fonetik olarak oluşturmak istediğiniz o hissi yaratacak marka isminizi bulmak üzere profesyonel içerik ajansınızla görüşebilirsiniz. Kurumsal kimlik çalışması için ilk basamaktan itibaren uzman desteğine başvurmak, markanıza sağlam temeller oluşturmanıza yardımcı olacaktır. 

Logo çalışması

Markanızın adını, onu simgeleyen bir ikonu veya marka adınızda yer alan harfleri içeren bir logo, kurumsallığınızın işaretidir. Resmi evraklarınızdan müşterilerinizin karşısına çıktığınız her platforma, logonuz markanızın en önemli temsilcisidir. Bazı markalar, markanın adını içermese dahi logosu görüldüğünde doğrudan akla gelir. Bazı markalar ise tamamen marka adıyla logosunda kendini gösterir. Bulunduğunuz sektör ve markanızın yer alacağı platformlara göre logonuzun tasarımının yapılması gerekir. Bu şekilde, hedef kitlenizle en doğru noktada buluşabilirsiniz.

Tipografi

Logonuz yalnızca markanızın adından oluşacaksa ya da logonun altında adı yazacaksa, markanıza özel kurumsal kimlik çalışması içerisinde bir tipografi çalışması da yapılmalıdır. Markanıza özel tipografi oluşturulabilir ve bu sayede tamamen markanız tamamen yazı karakteriyle bütünleşebilir. Bunun yanında markanızın hangi yazı karakteriyle ve ne büyüklükte yazılacağı, yine oluşturacağı izlenimi baştan belirleyecektir. Bu nedenle, logo tasarımında uzman desteği marka sahiplerine daima kazandıracaktır. 

Kurumsal renk 

Her sektörde markaların o sektöre uygun renklerle kurumsal kimlik çalışması yaptırması gerekmektedir. Örneğin yeme içme sektörü ile tekstil veya turizm sektörünün renkleri birbiriyle uyum sağlamamakta, verdikleri izlenim farklı algılar oluşturmaktadır. Yeme içme sektöründe kullanılan sıcak renkler iştah açarken, aynı renkler turizm sektöründe aciliyet hissi oluşturmaktadır. Dolayısıyla turizmde bazı markalara yer hizmet verdikleri alana göre tatili, deniz-kum-güneş, kar-soğuk-kayak, doğa-huzur-organik gibi izlenimler oluşturacak renklerle iafade ederken, bir başka sektörde diğer markalara farklı renklerle kurumsal kimlik çalışması yapılmaktadır.

Slogan

Markanın sunduğu ürün ve hizmetlerle önemli olan öğelere vurgu yaparak, hız, lezzet, güven, kolaylık, kalite, dayanıklılık, rahatlık, uygun fiyat politikası vs konuların altını çizen bir sloganla markanızın kurumsal kimliğini pekiştirebilirsiniz. Kurumsal kimlik çalışmasını logo ve markanın isminin altında sloganla tamamlamayı tercih edebilir ya da sloganı yer aldığınız mecralarda kullanarak, markanızın adıyla anılmasını sağlayabilirsiniz. Böylece markanızın ayırt edici özelliklerini oluşturabilirsiniz. 

Siz de profesyonel kurumsal kimlik çalışması ve dijital alanda yararlanabileceğiniz A’dan Z’ye tüm hizmetler için CRM Turizm ile iletişime geçebilirsiniz. Satış ve karlılığınızı artıracak stratejileri gelin bugünden belirleyin.

One thought on “Başarılı Bir Kurumsal Kimlik Çalışması Nasıl İnşa Edilir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.