Bilişim ProfesyonelleriMakaleWeb Uygulamaları

URL Kısaltma Nedir?

URL Nedir?

Yaygın olarak kullanılan internet terimleri arasında yer alan URL, belirli formatta standartlaştırılan karakter düzenlemesi olarak web sitelerine erişmenizi sağlıyor. Açılımı “Uniform Resource Locator” olan URL, Türkçe’de “Tekdüze Kaynak Bulucu” olarak tanımlanıyor. Belirli parametreleri içeren bağlantılarla çeşitli belgelere ve fotoğraf, video gibi görsellere kolay bir şekilde ulaşmanızı sağlıyor.

HTTP ve HTTPS gibi güvenlik protokolleri ile FTP gibi dosya transfer komutları hakkında bilgi sahibi olmanızı sağlayan URL; subdomain, domain, alan adı uzantısı, ülke uzantısı ve dosya uzantısı gibi bileşenlerden oluşuyor. İnternet ortamına yüklenen bir kaynağın yerini belirlemek amacıyla kullanılan URL, maksimum 2.083 karakter sınırlaması ile genel olarak 4 farklı bölümün birleştirilmesiyle üretiliyor.

Link Kısaltma Nedir?

URL kısaltma, orijinal link uzunluğunu belirli araçlarla kısaltarak paylaşabilmenizi sağlıyor. Uzun bir link bağlantısını ortalama 15 karaktere kadar düşürerek kullanıcıya büyük kolaylık sunuyor. İlgili web sayfasına yönlendirme yaparak ek adres işlevi gören kısaltma işlemi, İngilizce de “link shorter” olarak adlandırılıyor. Özellikle karakter sınırlamasına sahip sosyal medya platformlarında daha kısa linklerle paylaşım yapmanıza olanak sağlıyor.

Çünkü içerisinde çok fazla bileşen barındıran URL’ler, sosyal medya ve benzeri platformlarda karakter limitine takılabiliyor. Bu durum paylaşım yaparken kullanıcıların birtakım sıkıntılar yaşamasına neden oluyor. Basit kullanım arayüzüne sahip pek çok araç sayesinde rahatça yapabileceğiniz link kısaltma işlemi ayrıca içeriklerinizi daha hızlı bir şekilde paylaşmanıza imkân sunuyor.

Örneğin Twitter’da paylaşım yapan bir kullanıcı, kaynak olarak eklemek istediği linkin uzun olmasından dolayı istediği mesajı açıklayıcı bir şekilde takipçilerine aktaramıyor. Bu durumda URL kısaltma siteleri kullanılarak hem karakter sayısını düşürebiliyor hem de vermek istediği mesajı takipçilerine aktarabiliyor. Bu gibi durumlar karşısında siz de uzun link bağlantınızı kısaltabilir, istediğiniz yerde kolaylıkla paylaşabilirsiniz.

Neden URL Kısaltma Yapılır?

Link kısaltma servislerini kullanarak pek çok avantaj elde edebilirsiniz. Bir hiperlink tekniği olan ve URL’leri kısaltmak amacıyla kullanılan kısaltma işlemi, web sitelerine daha hızlı ulaşmanıza yardımcı oluyor. İnternet ortamında işlevsel bir yenilik sunan ve kolay kullanım olanağı sağlayan link kısaltma işleminin yapılma nedenlerini şu şekilde sıralayabiliriz:

Görsel Kaygı: Sadece internet dünyasında kullanılmayan linkler, reklam ve benzeri amaçlar için farklı medya formatlarında da yer alıyor. Dergi, gazete, kitap ve billboard gibi medya araçlarında kullanılabiliyor. Bu medya organlarını takip eden kullanıcılara “http://www.ornekteoldugugibibirwebsitesi.com/blog/icerikler/denemeler/sorular/besinci-bolum.html” gibi uzun ve karmaşık bir link sunmak görsel olarak estetik durmuyor. URL kısaltmalar, linkleri görsel olarak daha okunabilir hale getiriyor.

Kolay Kullanım Deneyimi: Kısaltılan linkler tek bir metin dosyasına kolaylıkla yerleştirilebilirken tek tıkla kopyalanıp kullanılabiliyor. İçeriklerinizin daha rahat ve hızlı paylaşmasını sağlayarak kolay kullanım özelliği sunuyor. Karmaşık olmayan link bağlantısıyla kullanıcılarınıza ulaşmanızı sağlayarak işinizi kolaylaştırıyor. Ayrıca web sitenizin tıklama ve dönüşüm oranını artırmanıza olanak tanıyan kısaltma işlemi, birçok site sahibi tarafından oldukça sık kullanılıyor.

İstatistikler: URL kısaltma siteleri ile linkinize ait verileri takip edebilir, hangi kanallardan kaç tıklama aldığınızı öğrenebilirsiniz. Ayrıca web sitenizi daha profesyonel yönetebilirsiniz. Bu istatistikleri görmek için kısaltma yaptığınız web sitesine üye olup arayüzüne girmeniz gerekiyor. Bu tür istatistikler sayesinde sitenizin trafiğini kontrol ederek iyileştirmeler yapabilir, yayınladığınız içeriklerin popülaritesinin belirleyebilirsiniz.

Karakter Sınırlaması: Sosyal medya platformları, SMS’ler ve benzeri alanlarda yer alan karakter sınırlaması, linkleri uzun bir şekilde paylaşılmasını engel oluyor. Çünkü linklerde yer alan tüm karakterler, karakter sınırından düşürülüyor. URL kısaltma araçları, bu tür durumlar karşısında daha düşük karakter sayısıyla, hızlı bir şekilde paylaşım yapmanıza yardımcı oluyor.

6 En İyi 10 Link Kısaltma Servisi

  • 1. Bitly
  • 2. Rebrandly
  • 3. ClickMeter
  • 4. TinyURL
  • 5. Polr
  • 6. Ow.ly
  • 7. Is.gd
  • 8. Buff.ly
  • 9. Clkim
  • 10. Sniply

Link kısaltma ile ilgili farklı bir makaleyi bu linkten okuyabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.