Bilişim ProfesyonelleriYazılım Geliştirme

Uygulama yazılımı nedir?

Bağımsız yazılımlardan tam gelişmiş paketlere kadar uygulamaları tanımlayan özelliklere bakıyoruz.

Uygulama yazılımı, bir yardımcı program gibi, işletim sistemiyle birlikte önceden paketlenmiş olarak gelen diğer yazılımlardan farklı olarak, makine operatörü tarafından kullanılmak üzere tasarlanmış herhangi bir program veya program grubudur.

Bir örnek, işletim sistemlerinde bulunan ve sabit sürücüdeki herhangi bir sorunu tarayabilen, gereksiz dosyaları kaldırabilen ve bir sabit sürücüyü birleştiren yazılım olan disk araçları olabilir. Son kullanıcı tarafından çalıştırılabilirler, ancak aslında çalışmak için bilgisayarın çekirdeğine güvenirler, oysa uygulamalar bağımsız olarak çalışmaz ve bir sistemin çekirdeğinden gelen bilgilere dayanması gerekmez.

Platformlar arası yazılımlar son yıllarda daha yaygın bir şekilde kullanılmaya başladığından, uygulama yazılımları daha yaygın bir şekilde yayılmıştır. Kuruluşların dünya çapında kullandığı programların çoğu, birden çok cihaza ve birden çok sisteme kolayca yerleştirilebilecek şekilde yapılandırılmalıdır. Gerçekten de, geleneksel yazılımların çevrimiçi uygulamalara dönüşme şekli, çalışanların çeşitli ortamlarda çalışmaya devam etmelerini sağlamıştır.

Uygulama yazılımı, geleneksel yazılıma  kıyasla , bir işlemci üzerinde daha az yoğun olacak şekilde tasarlanmıştır ve daha temiz bir kullanıcı arabirimine (UI) sahiptir, ikinci tür geleneksel olarak daha fazla kaynak gerektirir. Bu model aynı zamanda sistem içi kurulum yönteminden bir geçişi temsil eder ve web uygulamalarının devreye girmesine izin vererek yerel bir makineye daha az yük bindirileceği anlamına gelir. Bunun yerine, ağ oluşturma ve bulut bilişim en büyük yükü alacaktır.

Uygulama yazılımı türleri

Masaüstü uygulamaları

Masaüstü uygulamaları, bir işlevi yürütmek için belleği doğrudan kullanan, doğrudan kullanıcının makinesine kurulan yüksek güçlü araçlar olarak sınıflandırılır. Bu uygulamalar aynı zamanda, kullanıcıların kelime işlem paketleri ve medya oynatıcılar dahil olmak üzere örneklerle çıktılar oluşturmak için veri kümelerini, grafikleri veya sayıları değiştirmesine olanak tanır.

Web tabanlı uygulamalar

Çoğu uygulama yazılımı doğrudan bir makineye kurulabilirken, birçoğu kullanıcıların araçlara web tarayıcıları aracılığıyla erişmesine izin verir ve bazıları yalnızca web formatında bulunur. Bu hizmetler yalnızca bir kullanıcının sabit diskinde veya ağında yer açmakla kalmaz, web tabanlı olmaları, bulutta depolanan verilerle dünyanın herhangi bir yerinden herhangi bir zamanda erişilebilmeleri anlamına gelir. Bu aynı zamanda, bir kullanıcının güvenli olmayan bir sürümü çalıştırma riski olmadan uygulamanın otomatik olarak güncel tutulduğu anlamına gelir.

Bu, kullanıcıların genellikle bir web tarayıcısı aracılığıyla sağlanan uygulama hizmetleri karşılığında bir aboneliği kabul ettiği bir hizmet olarak yazılım (SaaS) ortaya çıkardı. Salesforce, Oracle ve Adobe Creative Cloud, en yaygın olarak kullanılan SaaS uygulama paketlerinden bazılarıdır.

Uygulama paketleri

Uygulamalar bağımsız ürünler olarak mevcuttur, ancak aynı zamanda, işinizin birden fazla yönünü kapsayacak çeşitli farklı uygulamalar sunarak uygulama paketlerinde birlikte gruplandırılabilir. Çoğu zaman, bu uygulama paketleri, her birini ayrı ayrı satın almaktan daha düşük bir fiyata birden fazla uygulama sağlar ve farklı şirketlerden çok sayıda farklı uygulama satın almaya kıyasla daha iyi birlikte çalışabilirlik sağlayabilir.

Uygulama paketleri genellikle işinizin belirli bir bölümü etrafında temalıdır. Örneğin, Adobe’nin Creative Suite’i fotoğrafları, videoları düzenlemek, web siteleri oluşturmak ve daha fazlası için tasarlanmış çok sayıda yaratıcı uygulama içerir. Bir kuruluş, tüm iş operasyonlarını kapsayacak tam entegre bir uygulama seti isteyebilir ve bu nedenle veri ve performansı kontrol altında tutmak için İK uygulamaları ve müşteri ilişkileri yönetimi (CRM) ve daha fazlasını içerebilir.

Küçük işletmeler veya ev kullanımı için uygulama paketleri de mevcuttur. Örneğin, Microsoft’un Ofisi, şirketin Microsoft Word, Excel ve PowerPoint gibi üretkenlik uygulamalarının tam setini içerir. Apple’ın benzer üretkenlik paketi Pages, Sheets ve Keynote’u içerir.

Diğer uygulama paketleri genişletilebilir. Örneğin, bir bilgisayar  anti-virüs yazılımı temel özellikleri içerebilir, ancak kullanıcılar, bilgisayarlarını temel pakete dahil olmayan diğer tehditlere karşı koruyan ek hizmetleri etiketleyebilir. Bu gibi durumlarda, yazılımı kullanan kişi sayısı, kişisel abonelikler için parola yönetimi veya iş hesaplarındaki dosya sunucuları için korumalar gibi neyin dahil olduğunu da belirleyebilir .

Uygulama modernizasyonu

Bir uygulama, temsil etmesi gereken iş türü hakkında çok şey söyleyebilir , bu yüzden onu şirketin yüzü olarak ele almak önemlidir. Bu, doğru şekilde çalışmasının ve kullanıcıları riske atabilecek ve böylece işletmenizin güvenilirliğini zedeleyebilecek herhangi bir kusur, hata veya güvenlik açığı içermediğinden emin olmak anlamına gelir.

Ayrıca, uygulamada yer alan bilgilerin mevcut tekliflerle güncel kalmasını ve en önemlisi erişim ve kullanımının kolay olmasını sağlamak anlamına gelir. Teknoloji hızla ilerledikçe uygulamanızın modernizasyondan yararlanabileceğini akılda tutmak çok önemlidir-sonuçta hiç kimse eski yazılımları kullanmaktan hoşlanmaz.

Neyse ki, bir uygulamayı modernize etmek pahalı ve zahmetli bir iş olmak zorunda değil. Aslında, mevcut bir uygulamayı güncellemek oldukça basit olarak kabul edilir ve nadiren tamamen değiştirilmesi gerekir. Bu nedenle, sıfırdan geliştirilmesi gereken yepyeni bir uygulamaya para harcamak yerine, elinizdekileri iyileştirmeyi düşünün.

Bir uygulamayı modernleştirmek, genellikle mevcut kodunun en azından bir kısmının yeniden yazılmasını veya daha çekici ve kullanıcı dostu bir arayüzle yükseltilmesini içerir. Bazı segmentler biraz kodlama çalışması gerektirebilir, ancak bu büyük ölçüde çabanın boyutuna, gereksinimlerine ve emrinizde ne kadar zaman ve kaynağa sahip olduğunuza bağlıdır.

Uygulama modernizasyon yolculuğunuzun mali durumunuzu ve sabrınızı tüketmemesini sağlamanın bir yolu, diğer tüm iş dönüşüm  projelerinde olduğu gibi önceden plan yapmaktır . Bu şekilde tüm hedeflerinize ulaştığından ve uygulamanızın güncel ve kullanıma hazır olduğundan emin olabilirsiniz.

Yazının orijinali için tıklayınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.