Bulut - Cloud TeknolojileriMakale

Veri Merkezi Nedir

Data center Nedir? – Veri Merkezi Nedir?

Data center, Türkçesi ile veri merkezi, işletmelerin önemli yazılım uygulamalarını ve bunlara ait verileri barındırmak için kullandıkları fiziksel bir bilgi işlem tesisidir. Bir veri merkezinin yapısı, paylaşılan uygulamaların ve verilerin teslim edilmesini sağlayan bir bilgi işlem ve depolama kaynakları ağına dayanır. Bir veri merkezi yapısının temel bileşenleri arasında yönlendiriciler, anahtarlar, güvenlik duvarları, depolama sistemleri, sunucular ve uygulama teslim denetleyicileri bulunur.

Modern Bir Veri Merkezini Tanımlayabiliriz?

Kısa bir süre öncesine göre Modern Veri Merkezleri artık çok farklıdır. Bilgi Teknolojileri altyapısı, geleneksel şirket içi fiziksel sunuculardan, fiziksel altyapı havuzlarında uygulamaları ve iş yüklerini destekleyen sanal ağlara ve çoklu bulut ortamına geçiş yaptı.

Bu çağda, veriler var ve birden çok veri merkezi, uç ve genel ve özel bulutlar arasında birbirine bağlı. Veri merkezi, hem şirket içinde hem de bulutta bu çok sayıda site arasında iletişim kurabilmelidir. Genel bulut bile bir veri merkezleri koleksiyonudur. Uygulamalar bulutta barındırıldığında, bulut sağlayıcısının Veri merkezi kaynaklarını kullanıyorlar.

İş İçin Veri Merkezleri Neden Önemlidir?

Kurumsal Bilgi Teknolojileri dünyasında veri merkezleri, aşağıdakileri içeren iş uygulamalarını ve etkinlikleri desteklemek için tasarlanmıştır:

  • E-posta ve dosya paylaşımı
  • Verimlilik uygulamaları
  • Müşteri ilişkileri yönetimi (CRM)
  • Kurumsal kaynak planlaması (ERP) ve veritabanları
  • Büyük veri, yapay zeka ve makine öğrenimi
  • Sanal masaüstleri, iletişim ve işbirliği hizmetleri

Bir Veri Merkezinin Temel Bileşenleri Nelerdir?

Veri merkezi tasarımı, yönlendiriciler, anahtarlar, güvenlik duvarları, depolama sistemleri, sunucular ve uygulama teslim denetleyicileri içerir. Bu bileşenler iş açısından kritik verileri ve uygulamaları depolayıp yönettiğinden, veri merkezi güvenliği veri merkezi tasarımında kritiktir. Birlikte şunları sağlarlar:

Ağ altyapısı. Bu, sunucuları (fiziksel ve sanallaştırılmış), veri merkezi hizmetlerini, depolamayı ve harici bağlantıyı son kullanıcı konumlarına bağlar.

Depolama altyapısı. Veri, modern veri merkezinin yakıtıdır. Bu değerli emtiayı tutmak için depolama sistemleri kullanılır.

Hesaplama kaynakları. Uygulamalar bir veri merkezinin motorlarıdır. Bu sunucular, uygulamaları çalıştıran işlem, bellek, yerel depolama ve ağ bağlantısı sağlar.

Bir Veri Merkezi Nasıl Çalışır?

Veri merkezi hizmetleri, genellikle temel veri merkezi bileşenlerinin performansını ve bütünlüğünü korumak için dağıtılır.

Ağ güvenlik araçları. Bunlar, veri merkezini korumak için güvenlik duvarı ve izinsiz giriş korumasını içerir.

Uygulama teslim güvencesi. Uygulama performansını korumak için bu mekanizmalar, otomatik yük devretme ve yük dengeleme aracılığıyla uygulama esnekliği ve kullanılabilirliği sağlar.

Bir Veri Merkezi Tesisinde Neler Vardır?

Veri Merkezi bileşenleri, merkezin donanım ve yazılımını desteklemek için önemli bir altyapı gerektirir. Bunlar arasında güç alt sistemleri, kesintisiz güç kaynakları (UPS), havalandırma, soğutma sistemleri, yangın söndürme, yedek jeneratörler ve harici ağlara bağlantılar bulunur.

Bir Veri Merkezi Altyapısı İçin Standartlar Nelerdir?

Veri Merkezi tasarımı ve veri merkezi altyapısı için en yaygın olarak benimsenen standart ANSI / TIA-942’dir. Yedeklilik ve hata toleransı seviyeleri için derecelendirilen dört veri merkezi katmanı kategorisinden birine uyum sağlayan ANSI / TIA-942’ye hazır sertifikasyon standartlarını içerir.

Katman 1: Temel site altyapısı.  1. Katman veri merkezi, fiziksel olaylara karşı sınırlı koruma sağlar. Tek kapasiteli bileşenlere ve tek bir yedeksiz dağıtım yoluna sahiptir. 

Katman 2: Yedek kapasiteli bileşen site altyapısı.  Bu veri merkezi, fiziksel olaylara karşı gelişmiş koruma sağlar. Yedek kapasiteli bileşenlere ve yedekli olmayan tek bir dağıtım yoluna sahiptir. 

Katman 3: Eşzamanlı olarak bakımı yapılabilen site altyapısı. Bu veri merkezi, neredeyse tüm fiziksel olaylara karşı koruma sağlar, yedek kapasiteli bileşenler ve birden çok bağımsız dağıtım yolu sağlar. Her bileşen, son kullanıcılara sunulan hizmetleri kesintiye uğratmadan kaldırılabilir veya değiştirilebilir. 

Katman 4: Hataya dayanıklı site altyapısı. Bu veri merkezi, en yüksek düzeyde hata toleransı ve yedeklilik sağlar. Yedekli kapasiteli bileşenler ve birden çok bağımsız dağıtım yolu, aynı anda bakımı ve kurulumun herhangi bir yerinde kesintiye neden olmadan tek bir hatayı mümkün kılar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.