MakaleWeb Uygulamaları

Web Siteniz İçin Erişilebilirlik Önemlidir

İstatistikler bize 4,92 milyar insanın günlük aktif çevrimiçi kullanıcı olduğunu söylüyor (Temmuz 2022 itibariyle). Bu, dünya nüfusunun şaşırtıcı bir şekilde %61’una eşittir. Sonuç olarak, web erişilebilirliğini son derece önemli hale getirir.

İnternet Herkes İçindir

Bugün internet, alışverişten araştırmaya, TV izlemeye ve binlerce kilometre uzaktaki sevdiklerinizle konuşmaya kadar neredeyse her şey için kullanılabilir. Teknoloji o kadar ilerlemiştir ki, doktorlar ve cerrahlar ameliyatları uzaktan gerçekleştirmek için bile internet aracılığıyla robotik teknolojiyi kullanırlar! İnternet, gezegendeki hemen hemen her insan için büyük önem taşıyor ve hızla büyümeye devam ediyor. Basitçe ifade etmek gerekirse, web bizi başkalarına bağladığından, web erişilebilirliği, koşulları ne olursa olsun ve özellikle diğerlerinden daha az yetenekli olanlar için tüm insanlar tarafından erişilebilir olmalıdır.

Herkes İçin Web Erişilebilirliği Önemlidir

Dünya çapında hala çevrimiçi bilgilere erişmekte güçlük çeken milyonlarca insanın, özellikle de engelli kişilerin bulunmasını şaşırtıcı bulabilirsiniz. Peki ya kollarını kullanamayanlar, ellerini kullanamayanlar? İnsanlar görme engelliyse veya işitme sorunu yaşarsa ne olur? İhtiyaçlarını çevrimiçi ortamda nasıl yönlendirirler? Ayrıca kavramları anlamakta güçlük çeken milyonlarca insan var. İhtiyaçlarını unutmak çok kolay ve işlerini çevrimiçi kuran birçok kişi, herkes için web erişilebilirliğini düşünmediği için affedilebilir ama bu önemli. Kolunuzu kırdığınızı veya elinizi kırdığınızı göremeyen veya düşünemeyen herkese sorun, bir web sitesini kullanmak ne kadar kolaydı? Yine de daktiloya devam etmiş olabilirsiniz, ancak ilerlemenin zahmetli ve yavaş olduğuna şüphe yok!

Web Erişilebilirliği İşletmenize Güvenilirlik Kazandırır

Neyse ki, web tasarımını tüm kullanıcılar için erişilebilir hale getirmenin bazı kolay yolları var ve gerçekten, planları devreye sokabilirseniz, engelli, görme engelli ve işitme engelli insanlar için bir fırsatlar dünyasının kapılarını açmış olursunuz. Bu, markanıza veya hizmetinize otomatik olarak güvenilirlik sağlar. Her şey dahil ve ilgili olduğunuz için kendinizi iyi hissetme faktörüne ek olarak, web sitenizin erişilebilirliğini kontrol etmenin zamanı gelmedi mi?

Yazının devamı: https://bulut.press/erisilebilirlik

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.