Nasıl YapılırWeb UygulamalarıYazılım Geliştirme

Web Tasarımlarında Kullanıcıların Davranışlarını Yönlendirmek

Uzun zamandır zihnimizin nasıl çalıştığı ve kararlarımızı nasıl aldığımızla ilgili akademik araştırmalar yürütülüyor.

Web siteleri kullanıcılarının davranışlarını yönlendirebilmek için psikolojik teknikler kullanıyorlar. Bunca yıldır zihnimizin nasıl çalıştığı ve kararlarımızı nasıl aldığımızla ilgili akademik araştırmalar yürütülüyor. Web tasarımcıları da bu gelişmeleri kullanıcıların dikkatini çekmek, onları ürün almaya ikna etmek ve onların web sitelerinde daha fazla zaman geçirmelerini sağlamak için kullanıyorlar.

1. Nadirlik Etkisini Uygulayın

İnsanlar, başkalarında olmayan şeylere sahip olma fikrini seviyorlar. Aynı zamanda sınırlı sayıda ürünler insanlara daha değerli geliyor. Bu da “nadirlik etkisi” (scarity effect) olarak adlandırılıyor. İnsanlar, sınırlı sayılarda ulaşabilecekleri bir şey olduğunda bir eylemi tamamlamaya daha yatkınlardır. Bunu avantajımız haline getirebilmek için, zamanlayıcı gibi tasarım elemanlarını kullanabiliriz. E-ticaret sitesinde, kullanıcılara sınırlı sayıdaki ürünleri veya belirli bir zaman aralığı için geçerli olan indirimleri gösterin. İçerik odaklı bir web tasarımda, kullanıcıların premium içeriğe ulaşabilmeleri için sınırlı bir sürede değerlendirebilecekleri bir teklif sunun veya kullanıcılara bir içeriğin küçük bir parçasını sunun ve devamını görebilmeleri için abone olmaları gerektiğini söyleyin. Eğer yeni bir ürün çıkardıysanız, kullanıcılarınıza davet formu gönderin ve belirli bir sayıda insanı davet etmelerini sağlayın.

2. Sosyal Etkiyi Kullanın

sosyal etkiyi kullanarak kullanıcı davranışlarını yönlendirme

İnsanlar, doğaları gereği sosyal canlılardır. Arkadaşlarının kullandıkları ürünleri kullanmak isterler. Ayrıca mantıklı olduğu sürece sosyalleşmek isterler. Bunu sosyal medya platformlarının git gide yayılmasından ve FacebookSnapchat gibi ağların başarısından anlayabiliyoruz. Web sitelerine sosyal deneyimleri kolaylaştırıcı tasarım elemanları eklemek; kullanıcı sayısını ve satış başarısını arttırmanıza yardımcı olacaktır.

Yazının devamı: https://bulut.press/web-tasarimlarinda-kullanicilarin-davranislarini-yonlendirmek

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.