MakaleWeb Uygulamaları

Web Tasarımlarınıza Psikolojiyi Dahil Etmek

Dijital ürünlerinizi tasarlarken düşünmeniz gereken en önemli şey kullanıcı deneyimidir (UX). Sonuçta insanların kullanacağı bir şey üretiyorsunuz.

Kullanıcı deneyimi tasarımına doğu bir şekilde yaklaşmak için hedef kitlenizin düşüncelerini, bir şeyleri kavrama biçimlerini, duygularını ve tepkilerini net olarak anlamanız gerekiyor. Bu tamamen onların davranışlarıyla, alışkanlıklarıyla ve tabii ki ihtiyaçlarıyla ilgili.

İşte psikoloji, oyuna tam olarak bu noktada dahil oluyor.

İnsan beynini anlamak ve bu bilgiyi hedef kitlenize mümkün olan en iyi deneyimi sunmak için nasıl kullanacağınızı bilmek bir kullanıcı deneyimi tasarımcısının sahip olabileceği en ideal beceri kombinasyonudur.

Kullanıcı Deneyimi Tasarımında Az Daha Çoktur

web tasarımlarınızda fazla seçenek sunmak kullanıcı deneyiminize

Mükemmel bir web tasarımı yaptınız ve kullanıcılarınıza bunun yapabileceği bütün şeyleri göstermek istiyorsunuz. Seçim insanların istediği bir şey ama fazla seçenek ve detay sunmak hedefinize zarar verebilir. Beyinlerimizin aynı anda taşıyabileceği bilginin bir sınırı var.

Az daha çoktur” sözüyle birçok yerde karşılaşıyoruz. Bir psikolojik çalışmada insanlardan birinde 24 farklı reçelin, diğerinde ise 6 farklı reçelin olduğu iki tezgahtan alışveriş yapmaları bekleniyor. Müşterilerin %60’ı fazla seçeneğin olduğu tezgaha yönelirken bunlardan yalnızca %3’ü gerçekten bu tezgahtan alışveriş yapıyor.

Diğer taraftan 6 reçel çeşidi seçeneğinde %30’luk kitle genellikle bir kavanoz reçel satın almış oluyor.

Bu durum Hick kanunu (Hick’s Law) ile açıklanıyor.

Eğer insanlara çok fazla seçenek sunarsanız seçim yapmak için daha fazla zaman harcarlar.

Kullanıcı deneyimi tasarımının amacı kullanıcıları isteklerine mümkün olduğunca çabuk ulaşmalarını sağlamaktır. Web tasarımınız için yapabileceğiniz en iyi şey sunacağınız seçenekleri kısıtlamaktır.

Temel olarak hedef kitlenizi bunaltacak şeylerden uzak durun. Çoğu insan birçok görevi aynı anda yapabileceğini düşünür ama aslında birçoğu birden fazla görevi tamamlamakta zorluk çekerler. Web tasarımınızı da tam olarak bu insanlara göre şekillendirmelisiniz.

Kullanıcı Deneyiminde Empatinin Önemi

web tasarımlarınızda etkili deneyimler sunmak için kullanıcıları

Konu kullanıcı deneyimi tasarımına gelince diğer bir önemli psikolojik faktör de empatidir. Ürünlerinizin, müşterilerinize ne ifade ettiğini anlamalısınız. Ürününüzle etkileşimleri sırasında ve genel deneyimle ilgili ne hissediyorlar?

Web tasarımınızdan rahatsız olmuş veya anlamamış bir insandan öylece özür dileyemezsiniz. Bunun önüne geçmek için kendinizi kullanıcılarınızın yerine koymalı ve web sitenizde nelere ihtiyaçları olduğunu anlamalısınız. Kullanıcılarınızın karşılaştığı problemleri tespit etmeli ve onlara çözümlere ulaşmaları için yardım etmelisiniz.

Bunun anahtarı kullanıcılarınızla senkronize olmaktır çünkü genellikle tasarladığımız şeyle kullanıcılarınızın gördüğü şey arasında bir duvar vardır. Bu duvarı aşmak için elinizden geleni yapmak bir tasarımcı olarak sizin göreviniz ve bunu yalnızca müşterilerinizle empati kurarak yapabilirsiniz.

Yazının devamı: https://bulut.press/web-tasarimlariniza-psikolojiyi-dahil-etmek

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.