Bilişim ProfesyonelleriMakaleTeknoloji

World Wide Web’in Yeni Yaşı Kutlu Olsun

Sir Tim Berners-Lee, 1989’da World Wide Web’i icat etti. Kişisel sayfası için bu linki inceleyebilirsiniz.

Sir Tim Berners-Lee, İngiliz bir bilgisayar bilimcisidir. Londra’da doğdu ve ailesi, ilk bilgisayarlardan birinde çalışan ilk bilgisayar bilimcileriydi.

Büyürken, Sir Tim trenlerle ilgileniyordu ve yatak odasında bir model tren yolu vardı. 

O hatırlatıyor: “Trenleri kontrol etmek için bazı elektronik aletler yaptım. Sonra elektronikle trenlerden daha çok ilgilenmeye başladım. Daha sonra, üniversitedeyken eski bir televizyondan bir bilgisayar yaptım.”

Oxford Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra, Berners-Lee , İsviçre, Cenevre yakınlarındaki büyük parçacık fiziği laboratuvarı CERN’de yazılım mühendisi oldu. Bilim adamları, hızlandırıcılarını kullanmak için dünyanın her yerinden geliyorlar, ancak Sir Tim, bilgi paylaşımında zorluk çektiklerini fark etti.

“O günlerde, farklı bilgisayarlarda farklı bilgiler vardı, ancak buna ulaşmak için farklı bilgisayarlarda oturum açmanız gerekiyordu. Ayrıca bazen her bilgisayarda farklı bir program öğrenmeniz gerekiyordu. Çoğu zaman gidip insanlara kahve içerken sormak daha kolaydı… ”, diyor Tim .

Tim, bu sorunu çözmenin bir yolunu gördüğünü düşündü – görebildiği bir yolun çok daha geniş uygulamaları da olabilirdi. Şimdiden, milyonlarca bilgisayar hızla gelişen internet aracılığıyla birbirine bağlanıyordu ve Berners-Lee, hypertext adı verilen yeni bir teknolojiyi kullanarak bilgi paylaşabileceklerini fark etti.

Mart 1989’da Tim, “ Bilgi Yönetimi: Bir Teklif ” adlı bir belgede neyin web’e dönüşeceğine dair vizyonunu ortaya koydu . İster inanın ister inanmayın, Tim’in ilk teklifi hemen kabul edilmedi. Aslında, o zamanki patronu Mike Sendall , kapağında ” Belirsiz ama heyecan verici” ifadesine dikkat çekti. Web hiçbir zaman resmi bir CERN projesi olmadı, ancak Mike, Eylül 1990’da Tim’e üzerinde çalışması için zaman vermeyi başardı . Steve Jobs’un ilk ürünlerinden biri olan NeXT bilgisayarı kullanarak çalışmaya başladı .

Web’in Mucidi Sir Tim Berners-Lee

Ekim 1990’a gelindiğinde Tim, bugünün web’in temelini oluşturan (ve web tarayıcınızın bazı bölümlerinde göründüğünü görmüş olabileceğiniz) üç temel teknolojiyi yazmıştı:

  • HTML: Köprü Metni Biçimlendirme Dili. Web için biçimlendirme (biçimlendirme) dili.
  • URI: Tekdüzen Kaynak Tanımlayıcı. Benzersiz ve web üzerindeki her bir kaynağı tanımlamak için kullanılan bir tür “adres”. Aynı zamanda genel olarak URL olarak da adlandırılır.
  • HTTP: Köprü Metni Aktarım Protokolü. Bağlantılı kaynakların web üzerinden alınmasına izin verir.

Tim ayrıca ilk web sayfası düzenleyicisini / tarayıcısını (“WorldWideWeb.app”) ve ilk web sunucusunu (“httpd”) yazdı. 1990’ın sonunda, ilk web sayfası açık internette sunuldu ve 1991’de CERN dışındaki kişiler bu yeni web topluluğuna katılmaya davet edildi.

Web büyümeye başladığında Tim, gerçek potansiyelinin ancak herhangi bir kimse, herhangi bir yerde herhangi bir ücret ödemeden veya izin istemeden onu kullanabildiğinde ortaya çıkacağını fark etti.

Şöyle açıklıyor : “Teknoloji tescilli olsaydı ve tüm kontrolüm dahilinde, muhtemelen kalkmazdı. Bir şeyin evrensel bir alan olmasını öneremez ve aynı zamanda onun kontrolünü elinizde tutamazsınız. “

Bu nedenle Tim ve diğerleri, CERN’in temeldeki kodu telifsiz olarak sonsuza kadar kullanıma sunmayı kabul etmesini sağlamayı savundu. Bu karar Nisan 1993’te açıklandı ve daha önce hiç görülmemiş küresel bir yaratıcılık, işbirliği ve yenilik dalgasını ateşledi. 2003 yılında, yeni web standartları geliştiren şirketler, çalışmaları için Telif Hakkı Ücretsiz Politikası taahhüt ettiler. 2014 yılında, yıl kutlanan web’in 25 doğum günü , tüm dünyada beş kişiden neredeyse iki kullanıyordu.

Tim , açık web standartları geliştirmeye kendini adamış uluslararası bir topluluk olan World Wide Web Consortium’u (W3C) kurmak için 1994 yılında CERN’den Massachusetts Institute of Technology’ye taşındı . Bugüne kadar W3C’nin Direktörü olmaya devam ediyor.

İlk web topluluğu, şu anda teknoloji sektörünün çok ötesine yayılan bazı devrim niteliğinde fikirler üretti:

  • Ademi merkeziyetçilik: Merkezi bir otoriteden web’e herhangi bir şey göndermek için izin gerekmez, merkezi bir kontrol düğümü yoktur ve bu nedenle tek bir hata noktası yoktur… ve “sonlandırma anahtarı” yoktur! Bu aynı zamanda ayrım gözetmeksizin sansür ve gözetlemeden özgürlüğü ifade eder.
  • Ayrımcılık yapmama: İnternete belirli bir hizmet kalitesiyle bağlanmak için ödeme yaparsam ve bununla veya daha kaliteli bir hizmetle bağlantı kurmak için ödeme yaparsanız, ikimiz de aynı düzeyde iletişim kurabiliriz. Bu eşitlik ilkesi, Ağ Tarafsızlığı olarak da bilinir.
  • Aşağıdan yukarıya tasarım: Kodun küçük bir uzmanlar grubu tarafından yazılması ve kontrol edilmesi yerine, maksimum katılımı ve denemeyi teşvik edecek şekilde, herkesin tam bakış açısıyla geliştirildi.
  • Evrensellik: Herkesin web üzerinde herhangi bir şey yayınlayabilmesi için, dahil olan tüm bilgisayarların, hangi farklı donanımı kullanıyor olursa olsun, birbirleriyle aynı dili konuşması gerekir; nerede yaşıyorlar; veya hangi kültürel ve politik inançlara sahip oldukları. Bu şekilde, ağ, çeşitliliğin gelişmesine izin verirken siloları parçalar.
  • Mutabakat: Evrensel standartların işe yaraması için herkesin bunları kullanmayı kabul etmesi gerekiyordu. Tim ve diğerleri, W3C’de şeffaf, katılımcı bir süreç aracılığıyla, standartları oluşturmada herkese söz hakkı vererek bu fikir birliğine ulaştı.

Bu fikirlerin yeni permütasyonları, bilgi (Açık Veri), politika (Açık Hükümet), bilimsel araştırma (Açık Erişim), eğitim ve kültür (Özgür Kültür) gibi çok çeşitli alanlarda heyecan verici yeni yaklaşımlara yol açmaktadır. Ancak bugüne kadar bu ilkelerin toplumu ve siyaseti nasıl daha iyi hale getirebileceğinin sadece yüzeyini çizdik.

Sir Tim, 2009 yılında Rosemary Leith ile World Wide Web Vakfı’nı kurdu. Web Vakfı, istediğimiz web için savaşıyor: güvenli, güçlendirici ve herkes için bir web.

Lütfen sitemizi ve çalışmalarımızı keşfedin . Vizyonumuzdan ilham alacağınızı ve harekete geçmeye karar vereceğinizi umuyoruz. Tim’in 2012’de Olimpiyatların Açılış Töreni sırasında tweet attığı gibi, “Bu Herkes İçin” olduğunu unutmayın .

Önemli Not: Bu metin, web’in geçmişine kısa bir giriş niteliğindedir. 

Daha ayrıntılı bir hesap için aşağıdakileri okumayı düşünebilirsiniz:

2 thoughts on “World Wide Web’in Yeni Yaşı Kutlu Olsun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.