Bilişim Profesyonelleri

Dünyada En Çok Ziyaret Edilen Web Siteleri

Her Ülkede En Çok Ziyaret Edilen Web Sitesi Hangisi (Arama Motorları Hariç)

Hostinger tarafından 30 Eylül 2022 de yayınlanan araştırmaya göre ülkelerin en çok ziyaret ettiği ve ülkelerinde birinci olan web siteleri ile ilgili araştırmayı bu makalemizde okuyabilirsiniz.

World Wide Web, dünyanın neredeyse her yerinden insanları ve kültürleri birbirine bağladı. Bize her ülkeden haberlere ve medyaya anında erişim ve içeriği bir dilden diğerine çevirmek için araçlar sağladı. Ancak küresel ölçekte yeni biçimler ve fikirler sunarken, web uluslararası kullanıcılarını tam olarak homojenleştirmeyi başaramadı.

Gerçekten de, son yıllarda yorumlar, internetin farklı düşünce biçimlerini nasıl kutuplaştırdığına odaklandı. Bu arada, çevrimiçi olmanın amacı kültürel bir farklılık meselesi olmaya devam ediyor. Örneğin, Perulular TV ve film izlemek için herkesten daha fazla zaman harcıyor. Filipinliler her gün sosyal medyada ortalama 4 saat 15 dakika harcıyor. Coğrafi engelleme, bazı ülkelerdeki kullanıcıların belirli web sitelerine erişmesini engellerken, Asya ve Afrika’nın büyük bölgeleri hiç çevrimiçi değil.

Hostinger, dünyanın her ülkesinde en çok ziyaret edilen web sitesini ve ayrıca her bölgedeki en iyi haber, bankacılık, moda ve yemek web sitesini belirledi ve haritalandırdı.

Bu Harita için Yapılan Çalışmalar

Hostinger, her ülkede diğerlerinden daha fazla ziyaret edilen web sitelerini bulmak için çevrimiçi sıralama verilerini analiz etti. “Aracı ziyaretlerini” azaltmak için arama motorlarını sonuçlarından kaldırdı, aksi takdirde sonuçlara hakim olacakları için YouTube ve Facebook’u da kaldırdı. Zyro‘nun geçen yıl açaıkladığı gibi, insanlık yılda 213,2 milyar saatini Google‘da, 142,6 milyar saatini YouTube‘da ve 44,6 milyar saatini Facebook’ta harcıyor, bu siteler neredeyse tüm diğer sitelerin kullanımını gölgede bırakıyor.

Önemli bulgular

  • Wikipedia43 ülkede en çok ziyaret edilen web sitesidir ve diğer tüm sitelerden daha fazladır.
  • Amazon, ziyaretçi sayısına göre ABD’deki ve diğer üç ülkedeki en iyi web sitesidir.
  • İngiltere’de en çok ziyaret edilen web sitesi bbc.co.uk’dir.
  • BBC, çoğu ülkede en çok ziyaret edilen haber sitesidir.
Her ülkede en çok ziyaret edilen web sitelerini gösteren resim

Kuzey Amerika

ABD, Amazon’un en çok ziyaret edilen web sitesi olduğu tek Kuzey Amerika ülkesidir. “Her şey mağazası” her yıl kendi ülkesinde 2,66 milyar ziyaret alıyor.

Bu, Amerika’nın çevrimiçi müşterilerinin yaklaşık yarısının doğrudan Amazon’a gitmesine ve aramalarına başlamasına yardımcı oluyor. Jeff Bezos’un şirketi covid salgının patlamasıyla elde ettiği kazanımları kullanmaya ve market işini çeşitlendirmeye devam ederken, bu hakimiyet büyük olasılıkla daha da eksiksiz hale gelmiş ve tamamlanmış olacaktır.

Kuzey Amerika'da en çok ziyaret edilen web sitelerini gösteren resim

Wikipedia ve Twitter haritaya hakim olsa da, Kuzey Amerika’daki ülkelerin yarısı benzersiz bir temayı paylaşıyor, forumlar ve fandomlar. Reddit Kanada’da zirvede, Nintendo haber sitesi Nintenderos Guatemala’da en çok ziyaret edilen site ve fantezi kurgu/oyun forumu Sufficient Velocity Porto Riko’da yıllık 4.97 milyon ziyaret alıyor.

Güney Amerika

Bazı web siteleri asla yok olmaz, sadece başka yerlere göç ederler. Eski blog sitesi Blogspot, kullanıcı tarafından oluşturulan içerikte ve kültürel etkide artık Amerika’da ve başka yerlerde olduğu gibi aynı yeri işgal etmiyor, ancak Bolivya’da yıllık 6.12 milyon ziyaretçi çekmeye devam ediyor. Blog kültürü, Bolivya’da ki marjinal grupların seslerini duyurmanın bir yolu olarak tutulmaya devam ediyor.

Güney Amerika'da en çok ziyaret edilen web sitelerini gösteren resim

Latin Amerika’nın en popüler e-ticaret sitesi MercadoLibre, çevrimiçi satıcıları ve alıcıları açık artırmalar yoluyla birbirine bağlayan eBay modelini ele alıyor. Genel gelir, Covid-19 pandemisinin ilk yılında %90 arttı ve şirketin finansal teknolojiye (fintech) ve kredi gelirine yönelik daha geniş çıkarları, beklentilerini güçlendirdi. MercadoLibre müzayede sitesi Arjantin’in en çok ziyaret edilen sitesi oldu.

Avrupa

Wikipedia, araştırmamıza göre 38 Avrupa ülkesinin 15’inde en çok ziyaret edilen ülke. Birçoğunun ilk tercihi çevrimiçi bilgi bankası haline gelen ve şu anda dünyanın en büyük çevrimiçi ansiklopedisi olan Wikipedia, yabancı dilde portallar ve çevirilerin eklenmesiyle potansiyel okuyucu sayısını arttırdı. Wikipedia’nın 15. yıl dönümünde Pew Araştırma Merkezi, en popüler İngilizce sayfaların güncel olaylar ve filmlerle ilgili olduğunu açıkladı. Bu arada, İspanyol kullanıcılar da spor ve tarih hakkında okuma eğiliminde.

Avrupa'da en çok ziyaret edilen web sitelerini gösteren resim

Avrupa genelinde yerel haber medya siteleri Wikipedia’dan daha popüler. Örneğin Balkanlar’da, Bosna-Hersek, Sırbistan ve Hırvatistan’ın her biri yerel alan uzantısıyla en çok ziyaret edilen site olarak bir medya ve haber sitesine sahip, İngiltere’de ise en çok BBC tercih ediliyor. Ancak Gürcistan’da, imageboard forumu ve tartışmalı haber paylaşım sitesi olan 4Chan web kullanıcılarının en yaygın hedefi.

Orta Doğu ve Orta Asya

VK’nın e-posta hizmeti mail.ru, Kazakistan ve Tacikistan’da en çok ziyaret edilen web sitesi olurken, Twitter Suudi Arabistan ve Yemen’de en üst sırada yer alıyor. Ancak yine Wikipedia, 17 ülkeden beşinde en çok ziyaret edilen web sitesi olarak bölgeye hakim.

Orta Doğu ve Orta Asya'da en çok ziyaret edilen web sitelerini gösteren resim

İsrail ve Özbekistan, yerel ülke kodu alan adı uzantısına sahip en iyi web sitesine sahip olan tek bölge ülkesi. Özbekistan’ın popüler medya kuruluşu kun.uz, ​​ülkenin en çok ziyaret edileni. Haber kaynağı, ulusal haberlere olumlu bir bakış açısı getirmek için hükümet baskısına karşı dürüstlüğü nedeniyle saygı görüyor.

Asya ve Okyanusya’nın Geri Kalanı

Twitter, Kuzey ve Güney Amerika, Afrika ve Orta Doğu’daki ülkelerin başında gelen gerçek anlamda uluslararası bir endişe kaynağıdır. Doğu ve Güneydoğu Asya, sosyal medya devine yabancı değil. Japonya, dünyanın en yüksek ikinci aktif kullanıcı sayısına sahip olmasına rağmen, Livedoor Japonya’nın en çok ziyaret edilen web sitesidir. Twitter, dünyanın sekizinci en büyük aktif Twitter üssüne sahip Endonezya’da ve Laos’ta en çok ziyaret edilen site olmasına rağmen, yılda yalnızca 879.105 ziyaretçi alıyor.

Orta Asya ve Okyanusya'da en çok ziyaret edilen web sitelerini gösteren resim

Güney Koreli blog sitesi Tistory, kendi ülkesinde en çok ziyaret edilen site. Koreli kullanıcılar, blog veya dergi tarzı bir web sitesi oluşturmak için “dış görünümler” ve eklentiler kullanabiliyor. Bu siteler, Tistory uzantısını koruyabilir veya yayıncılar, Hostinger gibi bir üçüncü taraf sağlayıcıdan satın alınan kendi alan adlarını bağlayabilir.

Afrika

Nüfusun sadece dörtte birinin internet kullandığı Liberya’da, film veritabanı IMDb en çok ziyaret edilen web sitesi. Liberya film kültürü, son on yılın ortasında Ebola virüsü krizi sırasında, seyirciler eğlence ve dikkat dağıtmak için bir araya geldikçe patlama yaptı. Sinemaya olan tutkuları güçlü olmaya devam ediyor.

Afrika'da en çok ziyaret edilen web sitelerini gösteren resim

Wikipedia, mevcut verilere sahip 33 Afrika ülkesinden sekizinde lider. Ayrıca haritada Twitter, Soundcloud, Amazon ve Netflix gibi diğer ABD ve Avrupa markalarını da göreceksiniz. Afrika’nın başka yerlerinde yerel web siteleri zafer kazanıyor, mesela Gana’nın en çok ziyaret edilen web sitesi Ulusal Üniversitesinin ana sayfası ve yılda 6.28 milyon ziyaret alıyor.

Gazeteler: BBC En Yaygın Popüler Haber Kaynağıdır

BBC'nin dünyanın en popüler haber kaynağı olduğunu gösteren resim

British Broadcasting Corporation’ın (BBC) web sitesi 12 ülkede en çok ziyaret edilen haber sayfasıdır ve İngiltere de dahil olmak üzere dünyanın en çok ziyaret edilen haber sayfasıdır. BBC kendisini “dünyanın en güvenilir uluslararası haber yayıncısı” olarak pazarlamaktadır ve özellikle altı ülkede en çok ziyaret edilen web sitesi olduğu Afrika’da popülerdir.

Bankacılık: Dokuz Yerde En Popüler Döviz Hizmeti

En popüler bankacılık web sitelerini gösteren resim

Döviz hizmetleri şirketi Xe dokuz ülkede bu kategorinin en çok ziyaret edilen şirketi olmasına rağmen, bankacılık web siteleri dünyasına hakim olan bir bankacılık hizmeti yoktur. Web sitesi Tayland’da da popüler olan Fransız fintech firması Boursorama da dahil olmak üzere birçok banka iki ülkede en üst sırada yer alıyor. ABD’de, iki asırlık Chase Bank, şimdi en çok ziyaret edilen bankacılık web sitesine sahip olmakla övünüyor.

Giyim ve Moda: Fast Fashion’dan Shein Onurları Aldı

Her ülkedeki en popüler moda web sitesini gösteren resim

Hazır giyim sektörü, ülkeden ülkeye en çok ziyaret edilen web siteleri arasında çeşitli giyim markaları ve çevrimiçi mağazalara sahiptir. En yaygın web sitesi, 26 ülkede diğer tüm giyim/moda web sitelerinden daha fazla ziyaret edilen Shein‘dir. Shein bir Çin hızlı moda mağazasıdır, ancak çoğunlukla ABD, Avrupa ve Avustralya’da faaliyet göstermektedir ve Gana, Irak ve Venezuela gibi çeşitli yerlerde çok sayıda ziyaret gerçekleştirmektedir.

Yiyecek ve İçecekler: BBC Out-Baked by allrecipes

Her ülkedeki en popüler yiyecek ve içecek web sitesini gösteren resim

İnternet neredeyse sonsuz sayıda tarif içeriyor, bu nedenle dünyanın neresinde olursanız olun, güvenilir bir kaynak bulmak şart. Dört ülke için, bu bir kez daha BBC, sadece bu sefer onların Good Food markaları. Ancak allrecipes, pastayı dört bölgede yedi ülkede en iyi yemek sitesi olarak kabul ediyor. Seattle merkezli hizmet, bir kurabiye tarifi sitesi olarak başladı ve bir sosyal medya unsuruna sahip “genel” bir yemek tarifi sitesi olmadan önce bir dizi mutfak türüne genişledi.

Kitlenizi Tanıyın – Nerede Olursa Olsunlar

Herhangi bir pazarlama unsuru gibi, başarılı bir web sitesi oluşturmak, hedef kitlenizi belirlemek ve ardından onları sürekli olarak memnun etmek anlamına gelir. Analiz edilecek birçok faktör vardır, ancak hedef kitlenizin konumu, yerel, ulusal veya uluslararası olsun ve taşıdığı kültürel beklentiler önemli hususlardır. 

Hangi Ülkede Hangi Web Sitesi

Hangi ülkede hangi web sitesi daha çok ziyaret ediliyor. Bunu öğrenmek için Hostinger tarafından toplanan verilere bir göz atmaya ne dersiniz. Bilişim Profesyonelleri sitemizdeki daha önce yayınladığımız paylaşımda Afganistan’dan Zimbabve’ye kadar her ülkenin kendi web hayatı ve tercihleri ​​var. Sizin için nasıl bir hizmet verecek acaba? Merak ettiğiniz ülkenin bilgilerini görmek için bu linki tıklamanız yeterli.

METODOLOJİ & KAYNAKLAR

Her ülkede en çok ziyaret edilen web sitesini bulmak için, “Tüm Sektörler” bölümünü ve “Gazeteler”, “Bankacılık”, “Giyim ve Moda” ve “Yiyecek ve içecekler” gibi belirli popüler kategorileri kullanarak Open .Trends raporundan çevrimiçi sıralama verilerini aldık.

Oyun alanını eşitlemek ve orta adam (middle-man) ziyaretlerini azaltmak için küresel baskın siteleri (YouTube, Facebook ve Google) ve arama motorlarını (Yahoo, Baidu, DuckDuckGo, Naver ve Yandex gibi) hariç tuttuk. Ayrıca yetişkinlere yönelik, bahis, yasa dışı akış/indirme hizmetleri ve kötü amaçlı web sitelerini dikkate almadık ve aşağıdaki durumlarda veri girişlerini kaldırdık:

  • Herhangi bir veri değeri eksikti 
  • Ana Trafik Kaynağı Sosyal, Yönlendirme veya Ücretliydi 
  • Yıldan Yıla ve Aydan Aya rakamlar gerçekçi değildi (yani, her ikisi de %200’den fazla veya yıllık olarak %400’den fazla)

Son olarak, her ülkede en az 1 milyon internet kullanıcısı olan en çok ziyaret edilen web sitesini keşfetmek için verileri filtreledik. Sonuçlarımızı bir dizi dünya ve kıta haritasında göstermeden önce, genel olarak en iyi web sitelerini ve belirli bir kategoriye göre en iyi siteyi bulduk.

Önemli Not: Veriler Haziran 2022’de toplanmıştır.

Makalenin orjinal içeriğini bu linkten okuyabilirsiniz.

One thought on “Dünyada En Çok Ziyaret Edilen Web Siteleri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.