Bilişim ProfesyonelleriMakale

Yazılım Mühendisi Ne Yapar? Nasıl Yazılım Mühendisi Olunur?

Yazılım Mühendisi Ne Yapar? Nasıl Yazılım Mühendisi Olunur?

Yazılım Mühendisi Ne Yapar? Nasıl Yazılım Mühendisi Olunur?

Yazılım Mühendisi Ne Yapar? Nasıl Yazılım Mühendisi Olunur? Bir yazılım mühendisi olmak için bilmeniz gereken her şeyi aşağıda sizler için anlatıyoruz!

Yazılım mühendisliği, etkili bir rol oynamadığı bir sektör yok gibidir. Yazılım olmadan bir bilgisayar sadece bazı teller, silikon ve plastikten ibarettir. Yazılım mühendisliği aynı zamanda Google ve Amazon gibi büyük teknoloji şirketlerinin yıllık milyarlarca dolar kazanmasının da temel nedenidir.

Bir yerlerde bir mühendis, gelecekte hayatınızın büyük bir parçası olacak bir yazılım geliştiriyor, yeni bir işletim sistemi veya en son rol yapma oyunu olsa da. Yazılım mühendisleri, yaşadığımız dünyayı sürekli olarak değiştiriyorlar ve teknolojiye daha fazla odaklandıkça daha da önem kazanacaklar.

Önemleri sürekli olarak arttıkça, neden yazılım mühendisi olarak bir rolü düşünmeyesiniz ki? Aşağıda, bir yazılım mühendisinin ne yaptığını, nasıl olunacağını ve bu rolde nasıl başarılı olunacağını kapsayacağız.

Bir yazılım mühendisi ne yapar? Yazılım mühendisleri, iş ve kurumsal ihtiyaçları karşılamak için mobil cihazlardan masaüstü bilgisayarlara kadar çeşitli platformlarda yazılım uygulamaları geliştirmek için çalışırlar.

Yazılım sistemleri iş uygulamalarını, ağ sistemlerini, işletim sistemlerini ve mobil ve web uygulamalarını içerir.

Yazılım mühendisleri, bilimsel bilgi ve mühendislik prensiplerini kullanarak yeni bir sistem inşa eder veya mevcut bir sistem içindeki pratik sorunları çözmek için çalışırlar. Geliştirme görevini yönetmek primarily sorumludurlar, ancak gerektiğinde geliştirme sürecine de derinlemesine inerler.

Yazılım Mühendisi mi? Yazılım geliştirici mi?

Bir yazılım mühendisi geliştirme sürecine de dahil olabileceğinden, mühendislik ve geliştirme rolleri genellikle birbirine karışır. Bu, her iki pozisyon için de talihsiz bir hizmettir.

Anahtar fark, mühendisin projeye bütünsel olarak odaklanmasıdır, oysa bir yazılım geliştirici yaratıcılığını, uygulamalarını ve desenlerini kullanarak mühendisin vizyonunu oluşturur. Çoğu yazılım mühendisi kolayca kollarını sıvayıp kodun derinliklerine inmekle sorun yaşamaz.

Bir yazılım mühendisi nasıl olunur Yazılım mühendisliği, her zaman yeni teknolojilere uyum sağlayan sürekli değişen bir meslektir.

Değişen doğası nedeniyle, ayaklarınızı ıslatmak için birden fazla giriş noktanız vardır.

EĞİTİM

Formal bir eğitim almak, bir yazılım mühendisi olmanın temel adımıdır. Giriş seviyesi pozisyonları takip etmek isteyen adaylar, bir derece almak veya bir kodlama boot camp’ına katılmak gibi çeşitli geleneksel ve geleneksel olmayan programlardan seçim yapabilirler.

Ön lisans derecesi

Bazı işverenler dört yıllık bir derece ile adayları işe almayı tercih edebilirken, bir ön lisans derecesi bir giriş seviyesi iş bulmanıza yardımcı olacaktır.

Yazılım sistemleri mühendisliği veya yazılım mühendisliği gibi bir dizi alandan seçim yapabilirsiniz. Müfredat, programlama dillerinin temel prensipleri, yazılım mühendisliği ve yazılım geliştirmeye modern yaklaşımlara odaklanır.

Alabileceğiniz dersler veritabanı yönetim sistemleri, web uygulama geliştirme, işletim sistemleri ve ağ yönetimini içerebilir.

Maliyet, kariyer yolunuzu düşünürken büyük bir etken olabilir ve bir ön lisans derecesi daha ekonomik seçeneklerden biridir. Bir devlet üniversitesinde iç eyalet öğrenim ücreti yıllık ortalama 3.570 dolar.

Tabii ki bu öğrenim ücreti, konaklama, yemek, kitaplar, ulaşım ve diğer ihtiyaçları içermemektedir ve ortalama yıllık maliyeti 17.580 dolar kadar artırır.

Artıları, bir giriş seviyesi iş bulabilirsiniz Nispeten düşük maliyet Bir lisans derecesi kazanmaktan daha hızlı ve esnek

Eksileri, bazı işverenler bir lisans derecesini tercih eder Konaklama, yemek ve kitaplar birikebilir Kodlama boot camp (8-12 hafta)

Bir yazılım mühendisi olmak için alternatif bir eğitim yolu, bir kodlama boot camp‘ına katılmaktır. Bir kodlama boot camp’ının süresi büyük ölçüde değişebilir. Hızlı bir kamp 8-12 hafta sürerken, birden fazla yığına hakim olmayı öğrendiğiniz yoğun bir kamp beş yıla kadar sürebilir. Kodlama boot camp’ları öğrencilere pratik deneyim sunar ve onları yoğun bir öğrenme ortamına koyar. Mezuniyet sonrası öğrenciler yazılım mühendisi veya geliştirici olarak giriş seviyesi kariyerlere yönelebilirler.

Çeşitli kodlama boot camp’larının sunduğu zaman aralığı ve öğrenme derinliği nedeniyle fiyat aralığı da geniştir. Ortalama olarak, bir kodlama boot camp’ının maliyeti 13.584 dolar olup, ücretsizden 21.000 dolara kadar değişebilir, Course Report’e göre. Kolejler gibi, çoğu boot camp ödemeleri nakit olarak kabul eder ve bunun için kredi kullanabilirsiniz. Ancak boot camp’lar, bazıları gelir paylaşım anlaşmaları (GPA) sunan özel bir ayrıntıya sahiptir. Bir GPA, kampta ön ödeme yapmadan veya neredeyse hiç ön ödeme yapmadan katılmanıza izin verir, ancak mezuniyet sonrası birkaç yıl boyunca mezuniyet sonrası ve iş bulduktan sonra kazancınızın bir bölümünü boot camp ile paylaşma anlamına gelir.

Artıları, üniversiteden daha ucuz ve daha hızlı Hemen uygulanabilir beceriler Pratik deneyim

Eksileri, büyük şirketler için pazarlanabilir değil

Staj yapın!

Bir bilgisayar mühendisi olarak gerçek dünya deneyimi kazanmak için yeni mezun veya mezun olmaya yakın bir öğrenci için IT stajları harikadır. Birçok teknoloji şirketi, XML, Java veya SQL gibi belirli alanlarda becerilerini genişletmek isteyen mezunlar veya yakında mezun olanlar için ödenen staj imkanları sunar.

Çoğu şirket genellikle en az bir lisans derecesine sahip stajyerleri tercih eder, ancak bu bir ön lisans derecesine sahipseniz sizi tamamen eler. Bununla birlikte, daha az fırsatınız ve daha düşük bir ücretiniz olabilir.

Genellikle stajlar 3-6 ay sürer ve maaşlar genellikle nispeten düşüktür – Indeed’e göre saat başına ortalama 19.17 dolar. Kazancınız, elde etmek istediğiniz becerilerle ilgili belirli ürünler veya projeler üzerinde çalışmanız anlamına gelir.

Sertifika alın

Yazılım mühendisliği, kesin teknik beceriler gerektirir ve bir sertifika, belirli bir alandaki bilgi ve yeteneklerinizi doğrulayacaktır. Bir alandaki becerilerinizi pratik yaptığınızı ve yüksek düzeyde yeterliliğinizi göstermek için gereken deneyimi kazandığınızı gösterir.

Kazandığınız deneyimle birlikte, bir IT sertifikası aynı zamanda giderek daha rekabetçi bir pazarda sizi daha pazarlanabilir hale getirir. Bir işe alım yöneticisi, eşit derecede eşleşen iki yazılım mühendisine bakıyorsa, ancak sizin aradıkları sertifikaya sahipseniz, üstünlüğünüz olabilir.

Sertifikasyon sunan teknoloji sağlayıcıları arasında Microsoft, Oracle ve Cisco bulunmaktadır. IEEE gibi profesyonel kuruluşlar da belirli uygulama alanlarına uygun sertifikasyonlar sunar.

Sertifikayı kariyerinizin herhangi bir aşamasında alabilirsiniz, bir kodlama boot camp’ını yeni tamamladıysanız, kendi başınıza kodlama öğrendiyseniz, yeni bir yüksek lisans derecesi aldıysanız veya yeni beceriler kazanmak için yeni bir yetenekli veteranseniz.

Yazılım mühendisliği kariyerleri Yazılım mühendislerine olan talep, teknolojik çözümlere olan ihtiyaçtan kaynaklanmaktadır.

Örneğin, sağlık hizmeti kuruluşları, hasta bakımını geliştirmek için yeni yazılım çözümleri arıyorlarsa bir yazılım mühendisine ihtiyaç duyarlar. Aynı şekilde, müşterilere etkili teknoloji tabanlı hizmetler sunması gereken finansal hizmet kuruluşları da bir yazılım mühendisine ihtiyaç duyarlar.

Mobil bilişim, büyük veri ve güvenlik gibi trendler geleneksel sektörlerle birleştiğinde, yazılım mühendisleri için yeni fırsatlar oluşur. Bu da neredeyse her iş sektöründe yazılım mühendisleri için yer olduğu anlamına gelir.

İşte İş İstatistikleri Bürosu’na göre 2018 ile 2028 arasında önemli istihdam artışı yaşaması öngörülen ilgili kariyer fırsatları listesi.

Yazılım geliştirici (iş büyümesi: %21) Bilgisayar sistemleri analisti (iş büyümesi: %9) Bilgi güvenliği analisti (iş büyümesi: %32) Veritabanı yöneticisi (iş büyümesi: %9) Yazılım mühendisliği maaşları Yüksek yetenekli yazılım mühendislerine olan talep, şirketleri en iyi yetenekleri kazanmak için savaşmaya zorluyor ve maaş verileri, bu şirketlerin üst düzey yetenekleri elde etmek için prim ödemeye istekli olduğunu gösteriyor.

Indeed’e göre, yazılım mühendislerinin ortalama taban maaşı yılda 104.907 dolar ve nakit prim 4.000 dolar olarak belirlenmiştir. Tabii ki, bu sadece alanın içine yeni giren yazılım mühendislerini değil, tüm seviyeleri içerir.

Bir giriş seviyesi yazılım mühendisinin ortalama yıllık maaşı 78.621 dolardır.

Yazının orijinali için tıklayınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.