Yazılım Mühendisi Olmanın Nihai Kılavuzu

Yazılım mühendisi olmak için bilmeniz gereken her şey.

Yazılım mühendisliği her sektörün hayati bir parçasıdır. Yazılım olmadan, bilgisayar donanımı bir plastik, silikon ve metal kütlesinden başka bir şey değildir. Aslında yazılım mühendisliği, Google, Facebook ve Amazon gibi büyük şirketlerin her çeyrekte milyarlarca doları biriktirmesine yardımcı olan disiplindir. 

Dünyanın herhangi bir noktasında yüz binlerce mühendis, sonunda hayatınıza dokunacak kodlar geliştiriyor. Yazılım mühendisleri dünyayı sonsuza dek değiştiriyor ve önemi şirketlerin rekabet gücünü korumak için teknolojiye yatırım yapmaya devam ettikçe artacak. 

Öyleyse, neden yazılım mühendisliği diploması alarak bu kazançlı kariyerin bir parçası olmuyorsunuz? Aşağıda yazılım mühendisliğine nasıl girip mükemmelleşeceğinizi anlatacağız. 

Bir Yazılım Mühendisi Ne Yapar?

Yazılım mühendisleri, iş ve organizasyonel ihtiyaçları karşılayacak yazılım uygulamaları geliştirmek için mobil cihazlardan masaüstü bilgisayarlara kadar çeşitli platformlarla çalışır. 

Yazılım sistemleri, iş uygulamalarını, ağ sistemlerini, işletim sistemlerini ve mobil ve web uygulamalarını içerir.

Yazılım mühendisleri, yeni bir sistem oluşturmak veya mevcut bir sistem içindeki pratik sorunları çözmek için bilimsel bilgi ve mühendislik ilkelerini uygular. Öncelikle geliştirme görevini yönetmekten sorumludurlar, ancak gerektiğinde geliştirme sürecine de dalacaklardır.

Yazılım Mühendisi ve Yazılım Geliştiricisi

Bir yazılım mühendisi de geliştirmeye dahil olabileceğinden, mühendislik ve geliştirme rolleri bir araya gelme eğilimindedir. Bu, her iki pozisyon için de talihsiz bir kötü hizmettir. 

Temel fark, mühendisin bir bütün olarak projeye odaklanması ve bir yazılım geliştiricisinin mühendisin vizyonunu oluşturmak için yaratıcılığını, uygulamalarını ve modellerini kullanmasıdır. Yine de çoğu yazılım mühendisinin kolları sıvamak ve kodun derinliklerine inmek konusunda hiçbir sorunu yoktur. 

Nasıl Yazılım Mühendisi Oldun?

Yazılım mühendisliği, her zaman yeni teknolojilere uyum sağlayan, sürekli değişen bir meslektir.  Değişen doğası göz önüne alındığında, ayaklarınızı ıslatmak için birden fazla giriş noktanız var. 

Eğitim

Resmi bir eğitim almak, yazılım mühendisi olma yolunda atılan ilk adımdır. 

Giriş seviyesi pozisyonlarını takip etmek için, aday öğrenciler, bir derece almak veya bir kodlama eğitim kampına katılmak dahil olmak üzere bir dizi geleneksel ve geleneksel olmayan program arasından seçim yapabilirler.

Önlisans Derecesi

Bazı işverenler dört yıllık bir diplomaya sahip adayları işe almayı tercih etse de, bir önlisans derecesi giriş seviyesi bir işe girmenize yardımcı olacaktır. 

Yazılım sistemleri mühendisliği veya yazılım mühendisliği dahil olmak üzere bir dizi ana dal arasından seçim yapabilirsiniz. Müfredat, programlama dillerinin temel ilkelerine, yazılım mühendisliğine ve yazılım geliştirmeye yönelik modern yaklaşımlara odaklanmaktadır. 

Alacağınız sınıflar, veritabanı yönetim sistemleri, web uygulaması geliştirme, işletim sistemleri ve ağ yönetimini içerebilir.

Kariyer yolunuzu göz önünde bulundururken maliyet büyük bir itici güç olabilir ve bir önlisans derecesi, daha ekonomik seçeneklerden biridir. Ortalama olarak, iki yıllık bir devlet kolejinde eyalet içi öğrenim ücreti 3,570 $’dır. 

Bu eğitim, tabii ki, ortalama yıllık maliyeti 17,580 dolara çıkaran oda, yemek, kitap, ulaşım ve diğer ihtiyaçları dikkate almıyor.  

Artıları:

 • Giriş seviyesi bir işe girebilir
 • Nispeten düşük maliyet
 • Lisans derecesi kazanmaktan daha hızlı ve daha esnek

Eksileri:

 • Bazı işverenler lisans derecesini tercih ediyor
 • Oda, yemek masası ve kitaplar eklenebilir
 • Çoğu kodlama temel eğitim programı kadar hızlı değil

Lisans

Yazılım mühendisliği, bilgisayar bilimi veya ilgili bir alanda bir lisans derecesi, kapıyı yazılım mühendisliğine sonuna kadar açar ve sizi mükemmel bir kariyer gelişimi için hazırlar. 

Bir lisans programındaki müfredat daha geniştir ve matematik ve bilgisayar bilimlerinde bir temel sağlar. Çoğu yazılım mühendisliği lisans derecesi programına dört tür sınıf dahil edilmiştir: nesneye yönelik yazılım geliştirme, bilgisayar güvenliği, proje yönetimi ve kullanıcı arayüzü. 

Ayrıca, bir yabancı dil, ekonomi ve diğerleri dahil olmak üzere kodlama veya mühendisliğe odaklanmayan işin ve kurumsal dünyanın diğer yönlerini güzel bir şekilde ele almanızı sağlayacak kurslar alacaksınız.

Bir lisans derecesi çok değerlidir, ancak aynı zamanda bir bedeli vardır. 

Eyalet içi bir devlet üniversitesine gitmeyi planlıyorsanız, yılda ortalama 9,970 $ ödemeyi bekleyin. Eyalet dışı bir üniversiteye gönül verdiyseniz, bu ortalama 25.620 dolara kadar çıkıyor. Dört yıllık özel bir üniversiteye gitmek için, yıllık 34,740 $ ile her zamankinden daha pahalı. 

Ayrıca kitaplar, oda ve yemek, malzemeler ve okulla ilgili diğer masraflar için 15.000 dolar daha ödeyebilirsiniz. 

Artıları:

 • Mezunlar kurumsal dünyaya daha hazır
 • Lisans derecesi tarama sürecinde daha fazla değer taşır

Eksileri:

 • Dört yıllık derece büyük bir fiyat etiketi ile geliyor
 • Dört yıllık okul sonsuza kadar görünebilir

Mezuniyet derecesi

Bir lisans derecesi iyi bir işe girmenize yardımcı olacak ve hatta sizi yönetime sevk edecek olsa da, yüksek lisans derecesi yukarı doğru yolunuzu hızlandırabilir. 

Yazılım mühendisliği, programlamadan daha fazlasıdır. Ayrıca, bilgi bilimi, bilgisayar bilimi veya yazılım mühendisliği alanındaki bir yüksek lisans programından alabileceğiniz maliyet analizi, eleştirel düşünme ve proje yönetimi gibi disiplinlerarası beceriler gerektirir.

Yazılım mühendisliğinde yüksek lisans programlarını tercih eden öğrenciler, matematiksel modelleme, yazılım tasarımı, yazılım testi ve yazılım sistemi mimarisi arasından seçim yapabilirler. 

Bir yüksek lisans derecesinin maliyeti, katıldığınız okula, programın süresine ve tam zamanlı veya yarı zamanlı öğrenci olup olmadığınıza göre değişir. 

Peterson’a göre, bir devlet yüksek lisans okulundaki ortalama yıllık eğitim 30.000 dolara mal olurken, özel bir okul 40.000 dolara mal olacak. İki yıllık bir yüksek lisans programına girerseniz, lisans derecesi maliyetinin yanı sıra 60.000-80.000 $ ‘a bakıyorsunuz. 

Yüksek lisans derecenizi almak için fazladan 60.000-80.000 ABD Doları harcama konusunda tartışıyorsanız, yatırım getirisi konusunda endişeleniyor olabilirsiniz. 

Evet, bir yüksek lisans programına girerek iki yıllık kazancınızı kaybedeceksiniz, ancak ABD Nüfus Sayım Bürosu, yüksek lisans derecesine sahip birinin, lisans derecesine sahip birinden yaşamı boyunca ortalama 40.000 $ daha fazla kazandığını bildiriyor.    

Artıları:

 • Sizi sadece lisans diplomasına sahip olan adaylardan ayırır.
 • Yüksek lisans derecesine sahip olanlar genellikle daha iyi ücret bulurlar
 • Bazı programlar% 100 çevrimiçidir

Eksileri:

 • Büyük maliyetler
 • Gelir potansiyeli garanti edilmez

Kodlama temel eğitim programı (8-12 hafta)

Yazılım mühendisi olmak için alternatif bir eğitim yolu, kodlama temel eğitim programıdır. 

Bir kodlama temel eğitim programının zaman çerçevesi büyük ölçüde değişebilir. Hızlı bir kamp 8-12 hafta sürer, ancak birden fazla yığın öğrendiğiniz yoğun bir kamp beş yıla kadar sürebilir.  

Kodlama temel eğitim programları, öğrencilere uygulamalı deneyim sunar ve onları kapsamlı bir öğrenme ortamına sokar. Mezun olduktan sonra, öğrenciler yazılım mühendisi veya geliştiricisi olarak giriş seviyesi kariyerlere devam edebilirler.

Çeşitli kodlama temel eğitim programlarının sunduğu geniş öğrenme süresi ve derinliği nedeniyle, eşit derecede geniş bir fiyatlandırma yelpazesi vardır. Ortalama olarak, bir kodlama temel eğitim programı 13.584 $ ‘dır ancak Kurs Raporuna göre ücretsiz olarak 21.000 $’ a kadar değişebilir. 

Kolejler gibi, çoğu eğitim kampı da kredi kullanabileceğiniz nakit ödeme kabul eder. Bununla birlikte, bazılarının gelir paylaşımı anlaşmaları (IGA) sunması nedeniyle, eğitim kamplarında benzersiz bir kırışıklık vardır. Bir IGA, kampa cepten çok az masrafla katılmanıza izin verir, ancak maaşınızın bir kısmını mezun olduktan ve bir işe girdikten sonra birkaç yıl boyunca eğitim kampıyla paylaşmak için bir anlaşma yaparsınız.  

Artıları:

 • Üniversiteden daha ucuz ve daha hızlı
 • Hemen uygulanabilir beceriler
 • Uygulamalı deneyim

Eksileri:

 • Büyük şirketlere pazarlanamaz
 • Dar odaklanma
 • Esnek IGA ödeme seçeneği

Staj yapmak

BT stajları yeni veya yakında mezun olacak bir gerçek dünya deneyimi kazanmak için harikadır. Birçok teknoloji şirketi, mezunlar veya mezun olmak üzere olan ve becerilerini XML, Java veya SQL gibi belirli alanlarda genişletmek isteyenler için ücretli staj imkanı sunar. 

Çoğu şirketin en azından bir lisans derecesine sahip stajyerleri tercih ettiğini unutmayın, ancak bir önlisans dereceniz varsa bu sizi tamamen diskalifiye etmez. Bununla birlikte, daha az fırsatınız ve daha düşük bir ücretiniz olabilir. 

Indeed’e göre tipik olarak, stajlar 3-6 ay sürer ve maaşlar genellikle nispeten düşüktür -saatte 19,17 dolar. Kazanç, almak istediğiniz becerilerle ilgili belirli ürünler veya projeler üzerinde çalışmanızdır. 

Sertikalı olmak

Yazılım mühendisliği, hassas teknik beceriler gerektirir ve bir sertifika, belirli bir alandaki bilgi ve becerilerinizi doğrulayacaktır. Çalışmak istediğiniz alanda pratik yaptığınızı ve yüksek düzeyde yetkinlik sergilemek için gereken deneyimi kazandığınızı gösterir. 

Kazandığınız deneyimin yanı sıra, bir BT sertifikası da giderek daha rekabetçi hale gelen pazarda pazarlanabilirliğinizi artırır. Bir işe alma müdürü, eşit şekilde eşleşen iki yazılım mühendisine bakıyorsa, ancak aradıkları sertifikaya sahipseniz, üstünlük sizin olabilir. 

Sertifikalar sunan teknoloji satıcıları arasında Microsoft, Oracle ve Cisco bulunmaktadır. IEEE gibi profesyonel kuruluşlar ayrıca belirli uygulama alanlarına göre özelleştirilmiş sertifikalar sunar.

Bir kodlama temel eğitim programını yeni tamamlamış, kendi başınıza kod yazmayı öğrenmiş, yüksek lisans derecenizi yeni almış ya da yeni becerilerinizi tazelemek isteyen kır saçlı bir usta olun, kariyeriniz boyunca istediğiniz zaman sertifika alabilirsiniz. 

Yazılım Mühendisliğinde Kariyer

Yazılım mühendislerine olan talep, teknolojik çözümlere olan ihtiyaçtan kaynaklanmaktadır. 

Örneğin, sağlık kuruluşları, hasta bakımını iyileştirmek için yeni yazılım çözümleri arıyor, bir yazılım mühendisine ihtiyaç duyacak. Müşterilere verimli teknoloji odaklı hizmetler sağlaması gereken bir finansal hizmet kuruluşu da öyle. 

Mobil bilgi işlem, büyük veri ve güvenlik gibi trendler geleneksel endüstrilerle birleştiğinde, yazılım mühendisleri için yeni fırsatlar yaratır. Bu, hemen hemen her iş sektöründe yazılım mühendisleri için yer olduğu anlamına gelir. 

Çalışma İstatistikleri Bürosu’na göre 2018 ile 2028 arasında önemli istihdam artışı yaşayacağı tahmin edilen ilgili kariyer fırsatlarının bir listesi. 

 • Yazılım geliştirici (istihdam artışı:% 21)
 • Bilgisayar sistemleri analistleri (istihdam artışı:% 9)
 • Bilgi güvenliği analisti (iş artışı:% 32)
 • Veritabanı yöneticisi (iş büyümesi:% 9)

Yazılım Mühendisliği Maaşları

Oldukça yetenekli yazılım mühendislerine olan talep, şirketlerin en iyi yetenekler için savaşmasına neden oluyor ve maaş verileri, bu şirketlerin en iyi yetenekleri elde etmek için prim ödemeye istekli olduğunu ortaya koyuyor.

Indeed’e göre, yazılım mühendisleri için ortalama taban maaş yılda 4.000 $ nakit bonus yılda $ 104.907. Bu, elbette, sadece alana girenleri değil, tüm seviyelerde yazılım mühendislerini içerir.

Giriş seviyesi bir yazılım mühendisinin ortalama yıllık maaşı yıllık 78.621 $ ‘dır .

Yazının orijinali için tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.