Bilişim ProfesyonelleriMakaleTeknoloji

4G ile 5G Arasındaki Fark Nedir?

3G’den 4G’ye, mobil bağlantı hayatımızda devrim yarattı. Şimdi 5G bunu tekrar yapacak.

5G’nin kullanıma sunulmasının eşiğindeyiz. Birleşik Krallık şehirlerinin bir kısmına ulaşması bekleniyor ve çoğu sağlayıcıya göre 5G, toplu dağıtımdan bir yıl kadar uzakta. Ve sürücüsüz arabalardan akıllı şehirlere kadar her şeyi günlük hayatımıza getirecek teknoloji.

Telekom şirketleri 5G ağlarını ilk kullanan şirket olmak için yarışırken, endüstrinin bunları pazara sunmasını bekleyen heyecan verici yeni teknolojilerin bir listesi var. Kendi kendine sürüş teknolojisi, çoğu IoT tabanlı teknolojide olduğu gibi 5G’nin daha hızlı veri aktarım hızlarından yararlanacak. Yapay zeka ve artırılmış gerçeklik için de aynı.

Amerika Birleşik Devletler Başkan’ın 6G’den bahsetmesi gibi, kendimizi aşmadan önce, 4G’yi ve dünyamız üzerindeki etkisini hatırlamaya değer. Zaten Samsung ve Huawei gibi şirketler 5G özellikli akıllı telefonlarını piyasaya sürüyorlar, ancak onlardan çok önce, cep telefonu 4G tarafından kökten değiştirildi.

Yıllar boyunca 4G, neredeyse her yerden web’e bağlanmamızı sağladı ve cep telefonlarımızı sadece metin ve çağrı tabanlı cihazlardan muazzam potansiyele sahip telefonlara dönüştürdü. Bu devrim niteliğindeki teknoloji artık talebimizi karşılamıyor ve yakında yerini 5G alacaktır.

4G’nin mobil telekomünikasyonu nasıl dönüştürdüğüne ve 5G’nin sektörü ve günlük hayatımızı nasıl etkileyeceğine bir göz attık.

5G, IoT’yi etkinleştirecek

İlk 5G ağlarının ve cihazlarının bu yıl içinde piyasaya çıkması bekleniyor, ancak 2020’lerin başlarına kadar ticari başarıya ulaşmaları pek olası değil. 5G’yi neyin oluşturduğunun kesin tanımı, teknoloji uzmanları ve şirketler arasındaki bir çekişmenin nedeni olsa da, 5G’ye 4G’den daha akıllı, daha hızlı ve daha verimli olarak bakmak en iyisidir.

İnternete daha fazla insanın ve cihazın bağlı olduğu bir çağa girerken, büyük talebi karşılayabilecek bir mobil ağ standardına sahip olmak çok önemli olacak. 5G ağları ayrıca cihazdan cihaza daha etkili iletişim sağlayacak, yerleşik bilgi işlem zekası sayesinde daha fazla bant genişliği ve daha düşük gecikme süresi sağlayacak.

4G, mobil teknoloji için büyük bir başarıydı, ancak hiç kimse akıllı telefonların ve tabletlerin ne kadar hızlı gelişeceğini gerçekten tahmin edemezdi. Hız konusunda da büyük farklılıklar var. 5G hala tartışılıyor ve gelişiyor olsa da, bazı önemli kilometre taşları oldu.

Örneğin, 2015 yılında, Surrey Üniversitesi’nde çalışan 5G araştırmacıları 1Tbit / sn hıza ulaşabildiler. Sadece karşılaştırmak gerekirse, 4G, 300 mbps hızlarına ulaşabilir. Sürekli artan miktarlarda bağlı cihazlar arasındaki iletişimin etkili olması için yüksek hızlı bir mobil ağ çok önemli olacaktır.

Intel İngiltere’den Alex Gledhill, bu teknolojinin güzel bir tanımını veriyor: “5G, tamamen mobil ve bağlantılı bir topluma olanak tanıyan uçtan uca bir ekosistem olarak öngörülüyor. Özetle, 5G ağları daha fazla veri bant genişliği ve daha az gecikme sağlayacak yerleşik bilgi işlem zekası, günümüzün 4G ağlarından daha verimli bir şekilde veri işlemeyi hedefliyor. “

Taleple başa çıkmak

Düşük gecikme, 4G ve 5G arasında önemli bir fark yaratacaktır. Bu, ağ veya telefonun aniden çökmesi konusunda endişelenmeden dosyaları hızlı ve kolay bir şekilde indirip yükleyebileceğiniz anlamına gelir. Bir öğeyi indirdikten sonra, yanıt süreleri daha iyi olacaktır. Örneğin, neredeyse hemen bir 4K video izleyebileceksiniz ve oynatma sırasında herhangi bir duraklatma veya ara belleğe alma yaşamamalısınız.

5G ayrıca bant genişliği sorunlarını da çözecektir. Şu anda 3G ve 4G ağlarına bağlı o kadar çok farklı cihaz var ki, etkili bir şekilde başa çıkacak altyapıya sahip değiller. 5G, sürücüsüz arabalar ve bağlantılı ev ürünleri gibi mevcut cihazları ve gelişmekte olan teknolojileri idare edebilecek.

Sürekli gelişen

Henüz piyasaya sürülmesine birkaç yıl uzak olmamıza rağmen, bağlantının geliştirilmesinde bazı olumlu adımlar atıldı. Intel, mobil ağ altyapısı sağlayıcıları ve taşıyıcıları ile ortaklaşa 5G’ye öncülük eden şirketlerden biridir.

“Intel, Intel’in Austin, Texas tesisinde ilk 5G kurumsal müşteri denemesini başlatmak için AT&T ve Ericsson ile ortaklık kurdu. Bu, mevcut ağların ortadan kalkacağı anlamına gelmez. Cihazlar ve teknolojilerle birlikte güncellenerek 5G’ye geçecekler,” Gledhill, BT Uzmanına anlatıyor .

“5G bağlantısı ve zekası sağlamak için birlikte çalışmalıyız ve sektör ortaklıkları her zamankinden daha kritik. Hiç kimse bu teknolojiyi tek başına ilerletemez, bu da cihaz ve ekipman üreticilerinden ağ operatörlerine ve hizmet sağlayıcılarına kadar sektör liderleri arasındaki işbirliğinin hayati önem taşıdığı anlamına gelir. . “

5G’ye odaklanan tek şirket Intel değil. Qualcomm ayrıca cihazlara yerleştirmek için bir 5G yongası geliştirdi. Şirketin X50 modemi geçen yıl ortaya çıktı ve zaten Samsung’un Galaxy S10 5G’sine yerleştirildi, ancak bu yaza kadar ticari olarak satışa sunulmayacak.

2017’nin sonunda EE, 5G teknolojisi denemesini sona erdirdi ve 3.5GHz test spektrumu ve bir Huawei temel birimi kullanarak 2.8Gbps’lik indirme hızları sağladı. Şu anda, bir dizi telefon üreticisi Samsung ve Huawei gibi 5G özellikli cihazları açıkladı, bu da 5G’nin telefonlarımıza önceden tahmin edilenden daha erken ulaşabileceği anlamına geliyor.

Birleşik Krallık’ta hükümet, 5G altyapısını inşa etme amacıyla ülke genelinde tam fiber geniş bant oluşturmak için yeni teklifler ortaya koydu . Bakır tel ağları, 5G kapsamını desteklemek için hayati önemde olduğunu söylediği tam bir fiber altyapıyla değiştirmeyi hedefliyor.

Şu anda İngiltere, Dünya Kupası sırasında 5G kapsamını deneyen Rusya gibi diğer ülkelerin gerisinde kalıyor . Bazı maçlar, süper hızlı 5G akışlarıyla sanal gerçeklikte izleyen izleyicilere canlı olarak yayınlandı.

One thought on “4G ile 5G Arasındaki Fark Nedir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.