Bilişim ProfesyonelleriMakale

8 Mart’ta Kod Kraliçesi: Grace Hopper’ın Anısına

Dünya Emekçi Kadınlar Gününde Kadın Meslektaşlarımızın bu özel gününü kutlar, hayatımızın her alanında yanımızda oldukları için onlara müteşekkiriz. Bu vesile ile Bilişim Profesyonelleri olarak, bilişim dünyamıza katkılarından dolayı yaptığı öncü katkılarından dolayı sizinle Başarılı Bir Kadın Emekçi’nin hikayesini paylaşmak istedik. Şimdiden iyi okumalar.

Grace Brewster Murray Hopper (1906-1992), en çok bilgisayar programlamaya, yazılım geliştirmeye ve programlama dillerinin tasarımına ve uygulanmasına yaptığı öncü katkılarıyla tanınan bir bilgisayar öncüsü ve deniz subayıydı. 

Hopper, 1934’te Yale’den matematik alanında yüksek lisans ve doktora derecesi aldı. 1943’te Naval Reserve’e teğmen olarak katıldı ve üzerinde çalıştığı Harvard Üniversitesi’ndeki Bureau of Ordnance’s Computation Project’e atandı. Mark I, ilk büyük ölçekli otomatik hesap makinesi ve elektronik bilgisayarların öncüsü. Bir yedekte denizcilik kariyerini sürdürürken Harvard’da sivil araştırma görevlisi olarak kaldı.

1949’da Hopper, geliştirilmiş bir derleyici tasarladığı Eckert-Mauchly Computer Corp’a katıldı. Bölümü aynı zamanda ilk İngilizce veri işleme derleyicisi olan Flow-Matic’i de geliştirdi. 79 yaşında, 1986’da emekli olduğunda aktif ABD deniz görevindeki en yaşlı subaydı.

1962’de Hopper, Elektrik ve Elektronik Mühendisleri Enstitüsü’ne üye seçildi, Veri İşleme Yönetimi Derneği (1969) tarafından Yılın ilk bilgisayar bilimi Adamı seçildi ve Ulusal Teknoloji Madalyası (1991) ile ödüllendirildi. Ayrıca ölümünden 24 yıl sonra, 2016 yılında Cumhurbaşkanlığı Özgürlük Madalyası ile ödüllendirildi.

Grace Hopper Finkbeiner Testi

Grace Hopper harika bir insandı. Sadece ABD Donanması’nın bir parçası değildi, aynı zamanda parlak bir bilgisayar bilimcisiydi. 2. Dünya Savaşı sırasında Grace Hopper Navy Reserve’e katıldı ve eğitiminin ardından Harvard Üniversitesi’ndeki bilgisayar projesinde görev aldı. Burası kendine bir isim yapacağı yerdi.

Mark 1 Bilgisayar

Grace, 1944’ten 1949’a kadar Harvard Hesaplama Laboratuvarı’nda çalıştı ve Mark 1 bilgisayarının geliştirilmesine yardımcı oldu ve başındaki kişi Howard Aiken ile birlikte proje hakkında üç makale yazdı. Bu bilgisayar, Howard Aiken tarafından tasarlanan birkaç bilgisayardan ilkiydi ve hesaplamaları önceden yapan makineler yaratmanın yolunu açtı. Mark 1, ilk atom bombasını yapma planına verilen isim olan Manhattan Projesi’ne yardım ederek 2.Dünya Savaşı sırasında rolünü oynadı. John von Neumann ve ekibi, Manhattan Projesi için hesaplamalar üzerinde çalışıyorlardı ve süreci hızlandırmak için, ” 29 Mart 1944’te , Mark I’de patlamayla ilgili bazı problemlerin çalıştırılmasını talep etti.”

Grace Hopper Mark 1 Bilgisayarı ile

ABD Donanması

Grace Hopper, 2. Dünya Savaşı sırasında savaş çabalarına yardımcı olmaya kararlıydı. Grace Hopper, “2. Dünya Savaşı’nın başlarında Donanma’ya katılmaya çalıştı . Çeşitli nedenlerden dolayı reddedildi. ” Çok yaşlı ve kısaydı. Ayrıca, o sırada Vassar Collage’da matematik profesörü olarak çalıştı ve bu işten ayrılamayacağı söylendi. Bağlılığı, Hopper kolajdaki işinden ayrılıp Donanma Yedekleri’ne katıldığında gösterildi.

Başarılar

Grace Hopper kariyeri boyunca bilgisayar bilimlerindeki başarılarıyla birçok kez takdir edildi. 1973’te British Computer Society’nin Seçkin Üyesi olan ilk Amerikalı oldu. 1986’da Donanmadan emekli olduğunda Hopper, Savunma Üstün Hizmet Madalyası ile ödüllendirildi. Donanma, 1996 yılında USS Hopper adlı bir destroyer gemisini serbest bıraktığında Grace Hopper’ı bir kez daha onurlandırdı. Başkan Barack Obama, muhteşem bilgisayar bilimcisini 2016’da Başkanlık Özgürlük Madalyası ile ödüllendirerek takdir etti. Son olarak, Grace Hopper’ın dünyanın dört bir yanındaki üniversitelerden kendi adına 40 onur derecesi var.

Grace Hopper bir bilgi işlem öncüsüydü. 1947’de Harvard’ın Mark II bilgisayarında sıkışmış bir güve bulduktan sonra “computer bug – bilgisayar hatası” terimini icat etti (bu da bilgisayar kodundaki problemleri çözmek anlamına gelen “debug – hata ayıklama” terimine yol açtı). On yıllardır (bugün dahil) görev açısından kritik bilgi işlem sistemlerinde kullanılan COBOL programlama diline yol açan temel çalışmayı yaptı. II.Dünya Savaşı’nda savaşı sona erdirmek için çok eski bilgisayarları kullanarak çalıştı. 79 yaşında ABD Donanması’ndan emekli olduğunda, hizmetteki en yaşlı aktif görevli subaydı. 9 Aralık 1906’da doğan Hopper, bir bilgisayar kahramanı ve harika bir rol modeldir, ancak pek çok kişi onun hikayesini bilmiyor.

Gillian Jacobs’un yönettiği FiveThirtyEight’ın bu kısa belgeselinde, Grace Hopper’ı birkaç biyografi yazarından, arşiv fotoğraflarından ve sonraki yıllarında yaptığı konuşmanın görüntülerinden öğrendik. Grace Hopper’ı hiç duymadıysanız veya bilgisayar tarihiyle ya da bilgisayarla ilgilenen kadınlarla belli belirsiz bir şekilde ilgileniyorsanız, mutlaka izlenmesi gereken bir konu.