Bilişim ProfesyonelleriMakale

Ağ Yöneticisi Ne Yapar? Sahne Arkası Görünümü

Bilgisayarların nasıl çalıştığına dair her zaman sağlam bir anlayışa sahip oldunuz ve ailenizin teknolojik sorunların üstesinden gelmek için gitmesi gerekenlersiniz. Artık profesyonel geleceğiniz hakkında düşünmeye başlamanın zamanı geldiğine göre, bilgi teknolojisi alanında bir kariyer düşünmek çok doğal görünüyor. BT rolleri çatısı altında, özellikle bir rol öne çıkar: ağ yöneticisi.

Ancak bir ağ yöneticisi ne yapar? Genel teknik bilgi birikiminize rağmen, ağ yöneticisinin iş tanımıyla ilgili bilmediğiniz çok şey var. Sizin için doğru meslek olup olmadığını belirleyebilmeniz için bu perde arkası teknoloji pozisyonuna daha yakından bakıyoruz.

Yine de ağ yöneticisi nedir?

Bir ağ yöneticisi, bir kuruluşun bilgisayar ağını güncel tutmaktan ve amaçlandığı gibi çalışmaktan sorumludur. Birden çok bilgisayar veya yazılım platformu kullanan herhangi bir şirket veya kuruluş, farklı sistemleri koordine etmek ve bağlamak için bir ağ yöneticisine ihtiyaç duyar. Yeterince basit görünüyor – ancak yaygın olarak karıştırılan başka bir ortak BT iş unvanı var: sistem yöneticisi.

Ağ yöneticisi ve sistem yöneticisi

Bir ağ yöneticisinin esasen bir sistem yöneticisi ile aynı olup olmadığını merak ediyor olabilirsiniz. Kısacası – gerçekten değil. Ancak çalışma ortamına bağlı olarak çizgiler bulanıklaşabilir. Birçok küçük kuruluşta, “ağ yöneticisi” ve “sistem yöneticisi” terimleri, aynı görevleri kapsadıkları için genellikle birbirinin yerine kullanılabilir.

Bununla birlikte, ağ ve sistem yöneticileri arasındaki farklar büyük kuruluşlarda çok daha net hale geliyor. İkisini birbirinden ayırmanın en iyi yolu yaptıkları işin türünü incelemektir – öyleyse hadi konuya girelim.

Ağ ve sistem yöneticilerinin iş görevleri nelerdir?

Söylediğimiz gibi, bir ağ yöneticisinin görevleri, çalıştıkları kuruluşa bağlı olarak önemli ölçüde değişecektir. Bazıları, donanım kurulumundan sorun giderme sunucularına kadar her şeyi kapsayan, diğerlerinin çok daha dar bir odağına sahip olan, her şeyi kapsayan uzmanlar olarak çalışır.

Yöneticilerin daha özel roller oynadığı ortamlarda, ağ yöneticileri bilgisayarların birbirleriyle nasıl etkileşime girdiğine daha fazla odaklanma eğilimindedir. Bu genellikle bir kuruluşun yerel alan ağını (LAN), geniş alan ağını (WAN) ve bir ağ sisteminin diğer öğelerini yapılandırmayı içerir. Öte yandan sistem yöneticileri, kurulum, bakım, veri kurtarma ve en iyi uygulamalarla ilgili eğitim dahil olmak üzere bilgisayar donanımı ve yazılımı ile daha doğrudan çalışır.

Ağ yöneticisinin maaşı ve iş görünümü nedir?

Yukarıda ayrıntılı olarak açıklanan ağ yöneticisi iş tanımına ilgi duyuyorsanız, muhtemelen kariyerle ilgili ayrıntıları merak ediyorsunuzdur. Sonuçta, iyi bir yaşam kurmanıza yardımcı olabilecek istikrarlı bir pozisyon arıyorsunuz.

Çalışma İstatistikleri Bürosu’na (BLS) göre , ağ ve sistem yöneticilerinin istihdamının 2028 yılına kadar yüzde beş artması bekleniyor . 1 Bu artış tüm meslekler için ulusal ortalamayla aynı seviyedeyken, BLS daha uygun bir görünüm sunan bazı endüstrilere dikkat çekiyor. Örneğin, bilgisayar sistemleri tasarımına odaklanan ağ yöneticilerinin istihdamının aynı dönemde yüzde 24 artması bekleniyor . 1

Bunu aklınızda tutarak, muhtemelen merak ediyorsunuz: Bir ağ yöneticisi ne kadar kazanıyor? TYD raporları ağ yöneticileri için ortalama yıllık maaş 2019 yılında $ 83.510 olduğunu.  1  Tazminat söz konusu olduğunda konum, eğitim ve deneyim gibi pek çok değişken olduğunu akılda tutmak önemlidir. Ancak genel olarak, ağ yöneticileri tüm meslekler için ortalamayı aşan bir maaş kazanmayı bekleyebilir. 1

Ağ yöneticilerinin hangi becerilere ihtiyacı vardır?

Ağ yöneticisi iş tanımını yerine getirmek için sert ve yumuşak becerilerin bir karışımı gerekir. Başarılı olmak için gereken becerilere ve özelliklere daha yakından bakalım.

Ağ yöneticileri için en iyi teknik beceriler

Geçen yıl yayınlanan yaklaşık 150.000 ağ yöneticisi işini incelemek için gerçek zamanlı iş analizi yazılımı kullandık. 2 Bu, işverenlerin aradığı en iyi teknik becerileri belirlememize yardımcı oldu:

 • Sistem Yönetimi
 • Linux®
 • Microsoft Active Directory®
 • VMware®
 • Teknik Destek
 • Windows Server®
 • Cisco®
 • Donanım ve yazılım kurulumu
 • SQL
 • Müşteri servisi

Ağ yöneticileri için en iyi aktarılabilir beceriler

Bu konum açıkça önemli teknik yeterlilik gerektirir, ancak en iyi ağ yöneticilerinin sahip olduğu birkaç değerli özellik vardır.

 • Analiz ve eleştirel düşünme: Ağ yöneticilerinin sorunları mantıklı ve tutarlı bir şekilde keşfetmesi ve çözmesi gerekir. Sistemlerin birlikte nasıl çalıştığını ve bir sorunun sahip olabileceği zincirleme reaksiyonu anlamak çok önemlidir. Çözümü hemen bilmeseniz bile, eleştirel düşünme becerileri oraya ulaşmanıza yardımcı olabilir.
 • Zaman yönetimi: Bu teknoloji uzmanları, aynı anda birkaç projeyi, kişiyi ve sorunu çözer. Bu, şu anda organize olmanın ve bir sonraki adıma hazırlanmak için ileriye bakmanın gerekli olduğu anlamına gelir. Dönen plakalar gibidir – biraz pratikle bir ağ yöneticisi her şeyi dengede tutabilir.
 • Kişilerarası beceriler: Ağ yöneticileri, ağ mühendislerinden yardım masası çalışanlarına ve son kullanıcılara kadar çeşitli insanlarla çalışır. Sabır ve anlayış gerektiren farklı insan grupları arasındaki uçurumu kapatmaya yardım etmeniz gerekecek.
 • Merak ve öğrenme sevgisi: BT alanı asla durgun değildir. Yeni teknolojiler, köklü ağ yöneticilerini bile sekiz topun arkasına koyabilir. Bu, başarılı olmak için değişen teknoloji taleplerine adapte olurken öğrenme tutkusuna sahip olmanız gerektiği anlamına gelir.

Ağ yöneticileri nerede çalışır?

Her türden kuruluş, işlerini yürütmek için ağlarına ve internet sistemlerine güvenir. Bu nedenle neredeyse her sektörde ağ yöneticilerine ihtiyaç vardır. Bunu kanıtlamak için, ağ yöneticilerini işe alan en iyi endüstrileri belirlemek için iş analizimize başvurduk. 2

İşte bulduklarımız:

 • Istihdam hizmetleri
 • Mimarlık, mühendislik ve ilgili hizmetler
 • Bilgisayar sistemleri tasarım hizmetleri
 • Sigorta şirketleri
 • Havacılık ürünleri ve parça imalatı
 • Yönetim, bilimsel ve teknik danışmanlık hizmetleri
 • Kolejler, üniversiteler ve meslek okulları
 • Ulusal güvenlik ve uluslararası ilişkiler

Gördüğünüz gibi , Ağ Yönetiminde bir derece kazanmak,   iş bulmak için bir alan seçmek söz konusu olduğunda birçok seçeneğiniz olacağı anlamına gelir.

Bir ağ yöneticisi için tipik bir gün nasıldır?

Anlayabileceğiniz gibi, ağ yönetimi iş tanımı oldukça geniştir: tüm bir ağı yönetmek, ağ sorunlarını önlemek ve gidermek ve bir dizi ekibi ve kişiyi desteklemek. Bu, bir ağ yöneticisinin hayatında nadiren “tipik bir gün” olduğu anlamına gelir.

Bununla birlikte, haftalık olarak karşılaşmayı bekleyebileceğiniz birkaç ortak aktivite vardır. Bu, günlükleri kontrol etmeyi, süreçleri denetlemeyi, son kullanıcılarınızdan kaynaklanan yangınları söndürmeyi ve projeler üzerinde çalışmayı içerebilir. Projeler, rutin günlük süreçleri otomatikleştirmeyi veya teknolojiyi araştırmayı ve kuruluşun ağ ihtiyaçları için yaratıcı çözümler beyin fırtınası yapmayı içerebilir.

Ağ yöneticisinin çalışma saatleri, dikkate alınması gereken başka bir faktördür. Bu genellikle 9’dan 5’e standart bir pozisyon türü olsa da, ağ yöneticilerinin zaman zaman projeleri tamamlamak için fazla mesai yapması oldukça yaygındır. Bazıları acil durumlarda normal mesai saatleri dışında çalışmaları istenebilecek “çağrı üzerine” çalışabilir.

Ağ yöneticisi olmakla ilgileniyor musunuz?

Ağ yöneticileri, herhangi bir kuruluşun BT departmanında önemli bir rol oynar – cihazlarımızı bağlayan teknolojinin minimum aksama süresiyle güvenli bir şekilde çalışmasını sağlarlar. Bir ağ yöneticisinin ne yaptığını bilmek, BT kariyer aramanızın sadece bir başlangıcıdır. Ayrıca bir olmak için ne gerektiğini de bilmeniz gerekecek.

Orjinal Kaynak: https://www.rasmussen.edu/degrees/technology/blog/what-does-a-network-administrator-do/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.